Kingsmill Championship

06.05.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

LPGA Tour – Kingsmill Championship, Kingsmill Resort, River Course, Williamsburg, Virginia, USA
(2. – 5. května 2013, časový posun: -5 hodin)

Neděle – finálové kolo a play-off
Třikrát za sebou zahrála Cristie Kerr par na osmnáctce a ten třetí jí vynesl turnajový titul, už šestnáctý v její sedmnáctileté kariéře na LPGA Tour. Nejprve zachovala klid a pojistila si na finálové jamce účast v play-off. Pak na ní vždy byla jistá a dočkala se, když její soupeřka Suzann Pettersen zaváhala. „Byl to těžký boj, opravdu těžký a já jsem velice šťastná,“ řekla Američanka poté, co na první přidané jamce minula vítězný dvoumetrový putt do birdie a až na druhé těžila z toho, že Norka se nedostala na green v regaulci a nebyla nepřesnější v přihrávce. Její putt z pěti metrů do paru minul jamku.
Obě absolvovaly základní čtyřkolovou část turnaje se skóre -12, v souboji o prvenství nikým neohrožované. O třetí místo se podělily Thajka Ariya Jutanugarn a Jihokorejka Lee Il-hee s odstupem dvou úderů. Pořadí ve světovém žebříčku zůstává nezměněno, korejská jednička Inbee Park uhájila pozici konečným sedmým místem, její americká konkurentka Stacy Lewis skončila jen o jednu příčku výš. Německá hráčka českého původu Sandra Gal se dělí o deváté místo se ztrátou osmi úderů na vedoucí duo a je to její nejlepší výsledek v sezoně.
Nejlepší nedělní výsledek 66 ran (-5) zahrála Jutanugarn, ale do zpět čela, kde setrvala dvě úvodní kola, si tím nepomohla. Naopak zlikvidovat ztrátu dvou ran na Kerr se podařilo Pettersen, jež byla bezchybná a zapsala čtyři birdie. Vedoucí Američanka také, ale dvakrát šla do bogey. „Upřímně řečeno, že jsem zůstala ve hře o titul při způsobu, jakým jsem trefovala míč…“ začala svůj komentář vítězka a nechala větu nedořečenou. Několikrát musela zachránit situaci úspěšným nelehkým puttem. „Ale v závěru už jsem se cítila jistější, přišlo to právě včas. Sebedůvěra mě neopustila,“ doplnila. 
Další pořadí: 5. Stanford, S. Lewis (-9), 7. I. Park (-8), 8. Ryu (-5), 9. Gal (-4), 12. Creamer, N. Y. Choi (-3), 20. Feng (-1), 24. Tseng (E), 42. J. Y. Shin (+2), 39. Thompson (+3), 46. A. Mijazato (+5).

Sobota – 3. kolo
Návratem ke svému čtvrtečnímu skóre 66 ran (-5) se posunula do vedení Cristie Kerr. Američanka půjde do finálového kola s bilancí -10 a náskokem dvou ran na dvojici, kterou tvoří její krajanka Stacy Lewis s Norkou Suzann Pettersen. Thajka Ariya Jutanugarn opustila první pozici po dalším zhoršení na 73 (+2), dělí se o šesté místo. Stejný denní výsledek je i za poklesem Sandry Gal. Němka českého původu je se ztrátou sedmi úderů na první hráčku dělená desátá.
Kerr sice zahrála bogey na dvojce, ale vzápětí se stala už jen sběratelkou birdie a do patnáctky jich nasbírala šest. Pak už pozici jistila. Při svých dvou zdejších vítězstvích v letech 2005 a 2009 byla před nedělí ve stejné pozici. „Vím, že to zní nudně, ale musím se soustředit na každou ránu. Když v tom zůstanu pevná, bude těžké mě porazit,“ prohlásila pětatřicetiletá majitelka patnácti titulů z LPGA Tour, z toho dvou s kvalitou major. Vrátila se ke skórovacímu stylu, který v pátek opustila. Naproti tomu Pettersen hraje vyrovnaná kola v rozpětí jednoho úderu, podobně jako Lewis. Držitelkou výkonu dne 65 (-6) je Američanka Lizette Salas, jež jediná obešla osmnáctku bez bogey.
Další pořadí: 4. Stanford, 8. I. Park (-4), 10. Gal (-3), 12. Webb, Feng, Ryu (-2), 20. N.Y. Choi, Tseng (-1), 27. Thompson, Creamer (E), 33. A. Mijazato (+1), 51. J.Y. Shin (+4).

Pátek – 2. kolo
Thajská suverénka  Ariya Jutanugarn udržela vedoucí pozici díky výkonu 71 ran (E), s nímž nebyla příliš spokojena. Po třech bogey, které zahrála na jamkách 10, 16 a 17, přišlo však přece jen zlepšení a stejné množství birdie (3, 5 a 7). Jejich zásluhou lídryně setrvala na čtvrtečním výsledku -7, k němuž se ovšem některé konkurentky přiblížily. O jeden úder zpět se o druhou pozici dělí Američanky Stacy Lewis a Angela Stanford. Obě přinesly páteční denní výsledek 68 (-3). O čtvrtou pozici se už dělí německá hráčka českého původu Sandra Gal, na Jutanugarn ztrácí tři údery.
„Všechno záleží na tom, jak patuju. Hra železy je dobrá, výborně jsem drajvovala, takže musím udržet putter, abych dosahovala dobrých výsledků,“ řekla sedmnáctiletá vedoucí žena průběžného pořadí, která si nevšímala toho, jak její výkon ovlivňuje vítr. „Zkrátka jsem neproměnila spoustu krátkých puttů,“ vysvětlila pokles svého skóre, nebo spíš stagnaci toho celkového. Také Lewis našla rozdíl v tom, jak se jí jednotlivé jamky dařily, či ne, na greenech, ale obavy má z něčeho jiného: „Jelikož foukat má i v sobotu, bude to těžké odpoledne.“
Další pořadí: 13. Creamer (-3), 19. Inbee Park  (-2), 21. Webb, Tseng (-1),  27. Thompson, J.Y. Shin, N. Y. Choi  (E).
Cutem neprošly: Pak,  Davies, Masson.

Čtvrtek – 1. kolo
Po týdenní přestávce, v níž nechala upozornit na sebe svou sestru Moriyi, vrátila se Ariya Jutanugarn na scénu nejlepším výkonem dne 64 ran (-7), o dva údery lepším než jaký zahrála nejbližší konkurentka. Sedmnáctiletá Thajka vede před samostatně druhou Američankou Cristie Kerr, na třetím místě jsou o další ránu zpět Ryu So-yeon z Jižní Koreje a Nizozemka Dewi Claire Schreeffel. Dobře se počíná Němka českého původu Sandra Gal, její ztráta z děleného pátého místa na vedoucí pozici činí čtyři rány, takových hráček je ovšem po zahajovacím dnu čtrnáct, včetně světové jedničky Inbee Park, dvojky Stacy Lewis a pětky Suzann Pettersen.
Jutanugarn mohla po raketovém nástupu do hry svůj náskok opečovat ještě lépe, nebýt sedmnácté tříparové jamky, kde zahrála double bogey. Předtím měla v zápisu už osm birdie, z nichž šest zahrála do sedmé jamky. Nezdar na krátké předposlední ji ale nerozhodil a na finálovém čtyřparu skóre zase snížila.
Gal měla po dvou birdie špatnou sérii v podobě čtyř po sobě jdoucích bogey mezi jamkami 7 a 10. Nelenila však, na jedenáctce zahrála další birdie a nakonec jich bylo pět ze šesti následujících jamek.
Další pořadí: 19. Creamer, Feng, Tseng, N.Y. Choi (-2), 39. N.Y. Shin, Webb (-1), 57. Masson, Thompson, Davies (E), 85. Wie (+2).

Karavana táhne dál, takže Inbee Park, Stacy Lewis, Choi Na-yeon, Tseng Ja-ni a další hráčky světové špičky budou ve hře, vrací se i Karrie Webb, takže sestava bude kompletní. Z dvojice česky hovořících hráček se přihlásila Sandra Gal, zatímco Jessica Korda, která usiluje o body, zajišťující účast v americkém týmu pro Solheim Cup, si po nevydařeném víkendu v Texasu dává herní pauzu.

Hřiště má par 71 a je dlouhé 5 833 metrů a loni se na něm konala prodloužená o devět jamek a jeden den, než Shin Ji-yai zdolala v play-off Paulu Creamer. Osm nedělních nestačilo, ale první pondělní ano. Letošní dotace 1,3 milionu dolarů (asi 25,5 milionu dkorun) je podobná jako v dalších třech květnových akcích, po nichž nadejde čas pro druhý major sezony LPGA Championship.

Odkazy: … Kingsmill Resort Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz