Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Ladies PGA – KIA Classic

25.03.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

LPGA Tour – Kia Classic, Aviara Golf Club, Carlsbad, Kalifornie, USA
(21. – 24. března 2013, časový posun: -8 hodin)

 


Beatriz Recari

Neděle – finálové kolo
Tři bogey a jediné birdie daly dohromady výsledek 74 ran (+2), tedy nejhorší, jaký Španělka Beatriz Recari v turnaji zahrála. Sám o sobě by jí na druhé vítězství v kariéře na LPGA Tour nestačil, protože na celkových -9 ran se dostala ještě Jihokorejka Kim In-kyung. Tu nakonec evropská hráčka zdolala na druhé jamce play-off. „Je to tak úžasné, že tomu ani nemohu uvěřit. Těžce jsem se na tu výhru nadřela,“ sálala štěstím vítězka. Z česky mluvících hráček dopadla lépe Sandra Gal na 21. místě (-2), Jessica Korda skončila na 49. příčce (+4).
S Recari to vypadalo špatně. Nejprve se na vedoucí ženu začala dotahovat nová světové jednička Stacy Lewis, ale nakonec své úsilí nedotáhla do zdárného závěru. Hned od začátky krok ztrácely další pronásledovatelky Karrie Webb a Paula Creamer a pustily před sebe dvojici z původně druhé desítky průběžného pořadí, Američanku Mo Martin a Thajku Pornanong Phatlum. Ta je autorkou nejlepšíko kola dne 68 (-4) a o účast v play-off přišla vinou bogey na osmnácté jamce.  Stejná chyba na stejné jamce pak stála titul Kim, která po předposlední jamce vedla.
V rozehrávce se čtyřparová osmnáctka hrála znovu a bogey předvedly ve shodě Španělka i Korejka. Až když se stejnou fairwayí pustily znovu, předvedly obě vynikající golf, ale Recari lepší, dokonce se jí povedlo birdie a díky němu získala za vítězství prémii 225 000 dolarů, zhruba 4,5 milionu českých korun. „Hrála jsem zatím jediné play-off v kariéře a vyhrála jsem ho, tak jsem si to připomněla,“ doplnila pětadvacetiletá rodačka z Pamplony. Její předchozí výhra na americkém okruhu byla z CVS/pharmacy LPGA Challenge 2010.
Další pořadí: 3. Phatlum, Martin, Kerr (-8), 6. Webb (-7),  9. S.Lewis (-6), 13. N.Y. Choi, Pettersen (-5),  17. Creamer (-3), 21. Gal, Hedwall (-2), 24. A. Mijazato (-1), 33. J.Y. Shin (E), 49. Korda (+4), 70. Thompson (+13).


Sobota – 3. kolo
Beatriz Recari nejenže udržela vedení, ale dokonce ho zvýšila na rozdíl dvou ran. Španělka si udržela solidní výkonnost a po výsledku 69 ran (-3) se dostala až na průběžné skóre -11. Ani tentokrát nechybovala, celých čtyřiapadesát turnajových jamek se vyvarovala bogey. Po birdie na jedenáctce předvedla nejlepší moment na čtyřparové šestnácté jamce, kde jí stačily jen dvě rány na dopravení míče do jamky. Tento eagle nakonec tvoří rozdíl mezi ní a zbytkem startovního pole.
Za Recari je druhá Australanka Karrie Webb, která byla ve třetím kole o jeden úder horší. Na třetí pozici se nenápadně posunula Jihokorejka I.K. Kim a figuruje tam i Američanka Paula Creamer, obě se ztrátou tří ran na vedoucí ženu.
Z česky hovořících hráček je na tom lépe Sandra Gal, figurující na dělené sedmnácté pozici. Jessica Korda zopakovala svůj propad výsledkovou listinou z předchozího dne. Zapsala znovu plusový výsledek, tentokrát 74 ran (+2) a odevzdala vpravdě pestrou skórkartu s pěti birdie, třemi bogey, ale také dvěma double bogey. Z top 10 se její sešup pozastavil na děleném 40. místě.
Další pořadí:
5. S. Lewis (-7), 8. I.B. Park, J. Park (-6), 10. N.Y. Choi, Pettersen (-5), 17. Gal (-3), 20. J.Y. Shin (-2), 32. A. Mijazato (E), 40. Korda, Ryu (+1), 54. Thompson (+3).

 

Pátek – 2. kolo
Nečekaný výpad předvedla Beatriz Recari a ujala se vedení s průběžným skóre -8. Nenápadným zlepšením o dvě rány na 67 (-5) zatím za sebou Španělka nechává veškerou konkurenci, o druhé místo se s odstupem jednoho úderu dělí Američanka Paula Creamer a Australanka Karrie Webb. Hráčky českého původu si pořadí prohodily, neboť Američanka jessica Korda tentokrát kazila. Po výkonu 75 (+3) vypadla z první desítky a v průběžném pořadí se o ránu před ni dostala Němka Sandra Gal. Obě drží pozici v top 25, odkud se dá útočit výš.
Denní skóre pět pod dokázala po Recari zopakovat už jen Jihokorejka I.K. Kim, kterou to vyneslo na dělené čtvrté místo. Vedoucí hráčka zapsala podruhé za sebou kolo bez bogey. Svých pět birdie vměstnala mezi pátou a jedenáctou jamku. Ve zbytku kola ještě několikrát zaútočila, ale skórovat se jí nepovedlo. Byla ovšem maximálně spokojená. „Sebedůveru mi dává konsistence výkonů,“ připomněla fakt, že loni při 27 startech vždy prošla cutem a už má za sebou sérii 38 turnajů, v nichž vždy hrála finálovou část. „Vím, že jsem na správné cestě a že dělám správné věci,“ dodala.
Korda vypadla z pozice, odkud se dá útočit na příčku nejvyšší, zhoršením o sedm ran. Má v zápisu dokonce i tři birdie, ale dlouho jí trvalo, než se dostala z náhlého útlumu na začátku druhé devítky. Na desáté jamce chybovala a položila tak základ nešťasné série tří bogey s vloženým double bogey na čtyřparové dvanáctce. Klesla na dělenou šestadvacátou příčku.
Další pořadí: 4. I.B. Park, J. Park (-6), 11. S. Lewis, Ryu (-4), 20. Pettersen, Gal (-2), 26. N.Y. Choi, Korda (-1), 33. A. Mijazato, J.Y. Shin (E), 62. Thompson (+3).
Neprošly cutem: M. Mijazato, Stanford, Wie, Masson, Boeljon, Lincicome, Davies.

Čtvrtek – 1. kolo
Šest birdie bylo přesně tolik, kolik stačilo, aby se Američanka Jane Park ujala vedení. Bývalá amatérská mistryně USA, kterou bylo v sedmi letech její dosavadní profesionální kariéry zřídkakdy vidět v popředí výsledkových listin, předčila výkonem 66 ran (-6) o jednu ránu dvojici konkurentek na druhém místě. Jsou jimi před Švédka Caroline Hedwall a Australanka Karrie Webb. O čtvrtou pozici se dělí Američanka s českými kořeny Jessica Korda, a to spolu s Gulií Sergas z Itálie, obě hrály o dva údery hůř než lídryně.  Sandra Gal je dělená 16.
„Počasí bylo fantastické, jako vždy v San Diegu, a tak jsem se to snažila brát jako výhodu,“ řekla hráčka, bydlící v Rancho Cucamonga, jen hodinu jízdy od hřiště. „Také jsem využila čerstvých dopoledních greenů, dala jsem množství skvělých puttů,“ libovala si žena, která takhle nízko v jednom koleza hrála naposledy ve finále Evian Masters v roce 2009. Park se potýkala se zdravotními i rodinnými problémy a nedokázala na LPGA Tour navázat na své amatérské úspěchy: „Bylo to dospívání. Před třemi roky jsem hodně trpěla. Ale příprava na tuto sezonu byla mnohem lepší.“
Korda si pochvalovala, že v posledním období ji začíná poslouchat putter. „Tu a tam proměníte nějaký putt a hned jsou výsledky lepší,“ přitakala, že i tentokrát si na greenu dokázala poradit. „Snažím se držet v top 20 a hlavně mít z toho, co dělám, velkou zábavu.“
Další pořadí:
6. S.R. Pak, I.B. Park,  Recari, Creamer (-3), 16. Gal, Ryu, Kerr, S. Lewis (-2), 26. Pettersen, J.Y. Shin (-1), 43. Choi, A. Mijazato, Ch. Kim (E), 76. Wie (+2), 95. Thompson (+3).


Středa – den před turnajem
Tchajwanská světové dvojka  Tseng Ya-ni byla vyřazena z turnaje Kia Classic poté, co se nedostavila na start pro-am turnaje. „Stydím se přiznat, že jsem kvůli nevolnosti zaspala a propásla svůj startovní čas na ranním pro-amu. Těšila jsme se na obhajobu vítězství na Kia Classic a na návrat na první místo žebříčku. Je to nešťastná chyba a já se omlouvám Kie, sponzorům a fanouškům,“ prohlásila Tseng. Její trenér Gary Gilchirst pro ESPN prohlásil, že hráčka se opozdila o dvě minuty, neboť zamířila ke špatnému odpališti. Kritizoval pravidlo, podle kterého LPGA rozhodla vyřadit ji ze startovního pole. Podle něj měla Tseng dostat pokutu a odpoledne mohla pro-am normálně hrát.

Bylo by velkým překvapením, kdyby v současné formě Tseng Ja-ni obhájila titul, na druhé straně by jí ztráta postu světové jedničky mohla vyburcovat k návratu do starých dobrých časů, které se datovaly ještě do loňského roku, kdy jasně dominovala. Jenže v minulém týdnu ji sesadila Američanka Stacy Lewis a tchajwanská golfistka to bude mít těžké nejen proto, že startovní pole je tradičně nabité takřka kompletní špičkou (Sandra Gal i Jessica Korda budou při tom), ale také proto, že na ni zase bude upřena zostřená pozornost. Nikoli jako na nejlepší, ale proto, že si všichni zase položí otázku, co se s ní momentálně děje.

Proti Tseng hovoří i fakt, že se turnaj přestěhoval, sice jen do sousedství, kilometr dál před lagunu Batisquitos na další z klasických parkových hřišť, ale znalost prostředí nebude hrát roli. O podíly z dotace 1,7 milonu dolarů (asi 33,7 milionu korun) se hráčky utkají na paru 72 dlouhém 6029 metrů. Design vytvořil Arnold Palmer a respektoval přírodu, takže po špatné ráně se může stát, že silný odér zdejší bohaté květeny některé z hráček nebude vonět.

Odkazy: … Aviara Golf ClubHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje … Loňské zpravodajství na golf.cz

.