KIA Classic

30.03.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Anna Nordqvist

LPGA Tour – Kia Classic, Park Hyatt Aviara Golf Club, Carlsbad, Kalifornie, USA
(27. – 30. 3. 2014, časový posun -8 hodin)

Neděle – finálové kolo
„Tradice“ střídání v čele byla dodržena i v závěrečném dějství a Anna Nordqvist, jež se tam poprvé objevila až ve druhé části čtvrtého hracího dne, získala turnajový titul. Nijak hladce, protože na sedmnácté jamce zapsala první bogey a její pozice byla ještě v ohrožení. Nakonec výkon 67 ran (-5) a celkové skóre -13 stačily. „Jsem velice šťatsná, protože jsem den začínala se ztrátou, předsevzala si zahrát nějaká birdie a pak jsem to udělala,“ pravila vítězka. Američance Lizette Salas nebyl nic platný její finiš se třemi birdie na závěrečných pěti jamkách. Skončila druhá se ztrátou jednoho úderu na Švédku. Třetí je další domácí žena Lexi Thompson, čtvrtá Jihokorejka Chella Choi, každá o další ránu zpět, a až na páté místo klesla další Američanka Cristie Kerr, jež se se Salas dělila o vedení po třetím kole. Ve čtvrtém se však nedostala do tempa, hrála dvě bogey a birdie. Světové jednička Inbee Park z Jižní Koreje obsadila dělené šesté místo společně se třemi konkurentkami, mezi nimiž je i její předchůdkyně na prominentní žebříčkové pozici Stacy Lewis z USA.

Zajímavé jsou dvě  skorkarty Američanky Laury Diaz. V posledních dvou kolech zahrála dvakrát hole in one a dvakrát eagle. Skončila na 32. pozici (-2).

Celkově čtvrté vítězství šestadvacetileté Nordqvist na LPGA Tour přišlo teprve pět týdnů po tom třetím na Honda LPGA Thailand a zisk 255 tisíc dolarů ji vynesl na průběžné druhé místo Race to CME Globe za vedoucí Australanku Karrie Webb. „Po loňsku jsem byla zklamaná. Cítila jsem, že hraju dobře, ale musela jsem udělat několik změn ve své hře, abych hrála líp, a jsem hrdá na to, že jsem se k nim odhodlala,“ řekla. Její čerstvý úspěch zároveň znamená posun na desáté místo světového žebříčku, což je hráččino životní maximum. V kalifornském turnaji jí vyšel víkend, dvakrát zapsala 67 ran.
Další pořadí:
10. Muňoz, Carter (-7), 16. Wie, Creamer, Feng (-5),  24. A. Mijazato (-4), 25. Webb (-3), 39. Pressel, Matthew (-1), 55. Tseng, Ryu (+2), 61. N.Y. Choi, Ko (+3).

Top 10 Kia Classic 2014:

Sobota – 3. kolo
Další střídání  na vedoucí pozici nastalo poté, co se Dori Carter zhoršila o deset ran na 74. Nejlepší průběžné skóre -10 mají před finálovým dnem Američanky Lizette Salas a Cristie Kerr, jejich krajanka klesla na třetí místo a se ztrátou dvou ran se o ně dělí s touto trojicí: Švédka Anna Nordqvist, Japonka Ajako Uehara, Číňanka Feng Šan-šan. Další propad, tentokrát až na konec druhé desítky průběžného pořadí, prodělala světová jednička Inbee Park z Jižní Koreje. Tentokrát obešla hřiště v paru, zapsala pouze dvě birdie a dvě bogey.

Nejlepší denní skóre 65 (-7) patří zase jiným hráčkám. Korejka Ji Eun-hee na rozdíl od dvou předchozích dnů se třemi bogey v každém hrála tentokrát čistě a dělí se o sedmé místo. Thajka P.K. Kongkraphan zažila moment slávy na tříparové trojce. Po dvou úvodních birdie završila raketový start do kola esem. „Nebyla jsem si jistá, ale všichni kolem jásali,“ zářila dvaadvacetiletá golfistka, již je možné označit za specialistku na hole-in-one. V soutěži se jí podařilo trefit jamku z odpaliště osmkrát, v životě už třináctkrát. Naopak Salas, jež je na LPGA Tour zatím bez titulu, poprvé skórovala až na sedmičce a došla až k výsledku 69 (-3). „Na začátku týdne jsem na velký výsledek nemyslela, ale najednou se cítím skvěle,“ řekla. Kerr v jednu chvíli vedla se skóre -11, nakonec byla v sobotu ještě o úder horší než konkurentka, s níž se dělí o první pozici. Zkušenou hráčku musí mrzet zejména druhé bogey z pětiparu číslo 17.

Další pořadí: 7. Ch. Choi, Thompson, S. Lewis (-7), 11. Webb, Muňoz (-6), 16. Creamer, Uribe (-5), 20. I. Park (-4), 28. Wie, Ko (-3), 32. Matthew. Tseng, A. Mijazato, Ryu (-2), 44. Pressel (-1), 53. N.Y. Choi (E).

 

Pátek – 2. kolo
Sedmadvacetiletá Američanka Dori Carter je hráčkou až ze třetí stovky žebříčku Rolex Rankings a v money listu LPGA Tour  jí před začátkem carlsbadského turnaje patřila 77. pozice. Po dvou kolech se přesto propracovala přes všechny favoritky a vede s průběžným skóre -10 o dvě rány před krajankami Stacey Lewis a Cristie Kerr. Lídryně prvního kola Paula Creamer hrála o pět ran hůř a spadla na sedmou pozici (-5), světová jednička Inbee Park z Jižní Koreje klesla těsně za top 10. Dva černé dny zažila Angličanka Laura Davies, která po výkonech 77, 75 (+8) o pět ran neprošla cutem. Nedařilo se ani česky mluvící Němce Sandře Gal, ani ona nepostoupila do dalších kol, s bilancí +5 jí k tomu chyběly tři údery. Oč obě usilovaly marně, se podařilo aktuální jedničce Race to CME Globe Karrie Webb. Oproti zahajovacím 75 ranám se pronikavě zlepšila o sedm úderů a vysunula se na 26. pozici (-1).

Vedoucí hráčka je na ženském zámořském okruhu čtvrtým rokem a dosáhla svých prvních dílčích úspěchů. Stanovila rekord hřiště a poprvé se její jméno objevilo v leaderboardu úplně nejvýš. „Hrála jsem s tím, že nemám co ztratit,“ uvedla Carter, v jejíž skórkartě je jedenáct birdie, ale také tři bogey a dvě z nich na závěrečných dvou jamkách.“Beru to. Beru to stále tak, že není důležité, jak to nakonec dopadne, i když bych samozřejmě chtěla vyhrát. Chci být první zítra i v neděli, ale nemám důvod být nervózní,“ předsevzala si do druhé poloviny turnaje.

Další pořadí: 4, Salas (-7), 5. Uribe (-6), 7. Ch. Choi, Thompson, Feng, Creamer (-5), 11. I. Park (-4), 15. Nordqvist, A. Mijazato, Ryu, Muňoz (-3), 22. Ko, Tseng (-2),  26. Webb, Ciganda, Wie, Icher (-1), 37. N.Y. Choi (E), 64. Pressell, Matthew (+2).
Cutem neprošly: Recari, Inkster, Gal, Masson, Stanford, Phatlum, Hedwall, Vedel, Lincicome, Davies.

 

Čtvrtek – 1. kolo
Nejlepší úvodní výsledek zahrály Američanka Paula Creamer a Mariajo Uribe z Kolumbie. Prvně jmenovaná se na 67 ran (-5) dostala přes jedno bogey a šest birdie, skórkarta její konkurentky je čistá a zároveň pozoruhodná v tom, že čtyři z pěti birdie zapsala jihoamerická golfistka v řadě za sebou mezi jamkami dvě a pět. Dělené druhé místo se ztrátou jednoho úderu patří kvartetu Feng Šan-šan, Jodi Ewart Shadoff, Lee mi-hyang, Cristie Kerr. Jihokorejka Inbee Park kontroluje pozici světové jedničky (Norka Suzann Pettersen, jež je druhá, se pro bolesti zad ve čtvrtek odhlásila) a živí naději na výhru z průběžné dělené sedmé pozice. Postup Němky českého původu Sandry Gal cutem je po výkonu 75 (+3) v ohrožení.

„Věděla jsem, že hrát ráno bude výhoda, a tak jsem jí využila, pochvalovala si Creamer. „Jsem spokojena s patováním, a to i s několika dobrými dvojputty,“ doplnila. Naopak Uribe hrála v předposledním flightu a upozornila na to, že s padajícím soumrakem byly hráčky s jejím nalosováním pod tlakem a hrály rychleji, aby stihly dokončit kolo ještě týž den. „Pořád lepší než ráno vstávat v pět hodin kvůli jedné jamce,“ doplnila Kolumbijka, že se ráda vyhnula páteční dohrávce.

Další pořadí: 7. Thompson, Muňoz (-3), 12. A. Mijazato. Ryu, Wie, S. Lewis (-2), 30. Tseng (-1), 41. N.Y. Choi (E), 52. Nordqvist (+1), 71. Ch. Choi, Ko (+2), 85. Gal, Webb (+3).

 

Loni došlo den před turnajem k malému incidentu. Obhájkyně titulu Tseng Ya-ni byla vyřazena z listiny startujících, protože zaspala a nedostavila se na start pro-am turnaje. Španělka Beatriz Recari doufá, že se jí nic takového nestane, je tu jako vítězka z loňska, kdy na druhé jamce play-off zdolala Jihokorejku Kim In-kyung. Největší pozornost však bude upřena na její krajanku Inbee Park, jež bude znovu obhajovat post světové jedničky před Norkou Suzann Pettersen. Na startu je Sandra Gal, vítězka z roku 2011, kdy se hrálo jinde, Jessica Korda turnaj vynechá. Hrát se bude o podíly z dotace 1,7 milionu dolarů (necelých 34 milionů korun) a turnaj je poslední prověrkou před prvním letošním majorem Kraft Nabisco Championship. Kalifornské klasické parkové hřiště má par 72 a měří 6029 metrů ho hostí podruhé. Design vytvořil Arnold Palmer a vytvořil hřiště vysoké obtížnosti pro pánská mistrovská odpaliště. Pro ženy je náročné zejména od druhých ran, ale takřka všude a rozhodně na osmnácté jamce, takže není čas na odpočinek.

Odkazy: … Park Hyatt Aviara Golf ClubHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.czRace to the CME Globe

 

.