Kdysi mu vyskočil míč z jamky, teď slaví

03.07.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

John Daley

Golfové příběhy jsou i v rámci sportu někdy výjimečné. Tak třeba když svého největšího úspěchu dosáhne hráč až v jednapadesáti letech. V neděli to dokázal John Daley na Champions Tour.

Když mu jeho kamarád a kolega Michael Allen strčil do ruky lahev sektu, ponoukl ho: „Napij se, jen se nepij, Joe.“ Moc mu jeho triumf přál a moc dobře věděl, jak se Daley dlouhou dobu ploužil kolem nějakého výraznějšího úspěchu, ale nikdy na něj nedosáhl.

Samozřejmě, jsou tam dvě vítězství z turnajů Nationwide Tour. Jedno z roku 1997 (Louisiana Open), jedno z roku 2005 (Wichita Open). Ale ta neznamenala žádný výrazný příspěvek do rodinného rozpočtu a zvlášť to druhé bylo trochu hořké, protože Daley už ztrácel víru, že se někdy vrátí na PGA Tour. A taky se nevrátil.

Však také coby čerstvý majitel šeku na 405 tisíc dolarů vzal od kamaráda lahev, otočil se ke své ženě Carol a předal jí nápoj prestižní značky Perrier Jouet se slovy: „Zasloužíš si to.“ Jen ženy víceméně neúspěšných sportovců vědí, jaký je to život.

Daley vyhrál Constellation Senior Players Championship na hřišti Fox Chapel Golf Clubu v Pittsburghu s výsledkem -14 o dvě rány před jedním z favoritů Tomem Lehmanem. Vítěz sice ve finálovém kole trefil jen devět fairwají, ale bilance čtyř birdie a dvou bogey stačila, aby uhájil pozici, o kterou se po sobotě dělil s dalším velkým soupeřem Markem Calcavecchiou.

Chvíle slávy si náležitě vychutnal i s přispěním diváků. Protože na sebe dopředu upozornil a média začala pátrat po jeho minulosti a soukromí, vešlo ve známost, že se narodil v Chestnut Hill na předměstí Philadelphie. Když kráčel už jako vítěz k podipsu skórkarty, kdosi ze špalíru apladujících mu vtiskl ručník se znakem týmu amerického fotbalu Pittsburgh Steelers.

„Chlapi, to byla dobrá karma,“ řekl o něco později Daley, jenž na zbytku své cesty k budce zapisovatelů ručníkem triumfálně mával. „Jsem Pennsylvánec a když Eagles nebo Flyers nejsou tak dobří, fandím týmům z Pittsburghu,“ zařadil se coby lokálpatriot státu, kde vyrostl.

Vysokoškolská studia absolvoval v nedaleké Virginii a ačkoli hrál za univerzitní golfový tým, pro profesionální dráhu se rozhodl až ve dvaatřiceti letech. Na US PGA Tour se kvalifikoval porvé pro sezonu 1997, ale kartu neudržel. Vrátil se napřesrok, ale pak měl omezenou kartu a má za sebou 59 turnajů mezi elitou.

Nejznámějším Daleyho počinem byl nešťastný putt ve finále Q-School v roce 2000, při němž míč vyskočil z jamky zpátky na green. On pak o jednu ránu přišel o postup.

Čerstvé vítězství však dává jeho kariéře nový impuls. „Znamená to, že příští týden hraju. Mám jistotu startu, místo abych musel do pondělní kvalifikace,“ zářil při představě startu na Pebble Beach. „Otevírají se přede mnou i další možnosti, můžu hrát proti takovým hráčům,“ poukázal na to, že porazil silné startovní pole ve třetím seniorském majoru sezony.