Kaymerův posvátný klid ve Skotsku

28.09.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Martin Kaymer obhajuje titul na linksovém šampionátu

Velký golf letos naposledy rozbije svůj stan na Briských ostrovech. „Je to možná ten nejlepší evropský turnaj,“ prohlásil po příletu obhájce titulu Martin Kaymer o Alfred Dunhill Links Championship.

Skotská hřiště St. Andrews, Carnoustie a Kingsbarns tvoří sám základ této hry, oblast těchto linksů mnozí považují za pravý golfový ráj. „Mnozí hráči říkají, že je to Augusta, ale pro mě je to tady,“ potvrdil Němec bezprostředně poté, co se vrátil z tréninkového kola na legendárním Old Course.

„Tady je golf doma a já se tady cítím velmi příjemně,“ pokračoval šestý hráč světového žebříčku, jenž na tradičních linksech loni vyhrál, v roce 2008 skončil druhý, rok předtím pátý. Letos se pokusí stát se prvním hráčem v desetileté historii turnaje, jemuž se zdaří obhajoba titulu.

Pořadatelé Kaymerovi vrátili poklonu tím, že do společného flightu ve středečním pro-am turnaji zařadili jeho otce Horsta. Rodinnou trojici doplní jako caddie starší z bratrů Philip. „Na to se moc těším,“ potvrdil šestadvacetiletý golfista.

Svěřil se, že jakmile stanil na prvním odpališti, zmocnil se ho jakýsi posvátný klid.

A úctu k tradičním hřištím cítí spousta jeho konkurentů, protože ve startovní poli se to jen hemží velkými jmény. Z top 10 Race To Dubai dorazilo devět mužů, ze Spojených států Dustin Johnson.

Všichni zaznamenali Kaymerova slova, že rozhodující bude dost možná výkon v Carnoustie. „Je rozhodně nejtěžší. V Kingsbarns a St. Andrews můžete v dobrém počasí skórovat, ale v Carnoustie máte dobré skóre, když hrajete na úrovni paru,“ potvrdil jeden z nejpovolanějších.

Před rokem Kaymer získal svůj čtvrtý titul v sezoně, na Old Course zahrál 66 ran. „To bylo nádherné, úplná pohádka,“ vrátil se ve vzpomínkách o dvanáct měsíců zpět.

Ještě dřív, když byl ještě v začátcích kariéry, přitom linksový golf neměl příliš v lásce: „Jako amatér jsme tu byl dvakrát. Myslel jsem si o linksovém golfu, že je neférový. Ale pak jsem se do Skotska a Británie vracel hrát častěji a stal jsem se milovníkem těchto golfových hřišť.“

Turnaj, pro Evropu netradičně dotovaný pěti miliony amerických dolarů, mají v oblibě i další. „Jednička, sedmáctka, osmnáctka… Jestli nic necítíte, když jdete po těchto třech jamkách, je s vámi něco špatně,“ potvrdil Jihoafričan Charl Schwartzel ve zmínce o Old Course. „Někomu, kdo tu nikdy nehrál, je to těžké vysvětlit.“

Padraig Harrington k tomu doplnil: „Nemůžete si přát start na lepším turnaji. Miluji tenhle formát. Mohu hrát, klábosit s amatéry a mít čistou hlavu.“ Irský golfista je prozatím jediným, kdo linksový šampionát vyhrál dvakrát, v letech 2002 a 2006.