JTBC Founders Cup

24.03.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Karrie Webb

LPGA Tour – JTBC Founders Cup, Wildfire Golf Club at JW Marriott Phoenix Desert Ridge Resort & Spa, Phoenix, Arizona, USA
(20. – 23. 3. 2014, časový posun -8 hodin)

Neděle – finálové kolo
Lydia Ko ani Jessica Korda nepotvrdily ambice na vítězství a pro titul si rekordním skóre 63 (-9) došla zkušená Australanka Karrie Webb, jejíž konečná úderová bilance se zastavila na hodnotě -19. „Nečekala jsem to. Dokonce ani ve chvíli, kdy jsem dohrála,“ přiznala se majitelka jednačtyřicátého titulu na LPGA Tour, jež musela čekat hodinu a půl, než dohraje poslední flight, protože zahajovala závěrečné dějství se ztrátou šesti ran na Ko. Šestnáctiletá sobotní lídryně, o třiadvacet let mladší než její přemožitelka, byla nakonec o ránu horší a musela se spokojit s druhým místem, o které se dělí se Stacy Lewis, Azaharou Muňoz, Amy Yang a Mirim Lee. Korda skončila na dělené sedmé pozici s odstupem další jedné rány, další česky hovořící hráčka Sandra Gal figuruje na 34. místě (-10).
Kolo přineslo další skórovací přehlídku a spolu s vítězkou dosáhla stejného výkonu ještě Jihokorejka Han Hee-won, kterou to posunulo z 53. na 15. příčku konečného leaderboardu. zatímco její skórkarta obsahuje sedm birdie a eagle na čtyřparové sedmičce, Webb má v té své i jedno bogey, ovšem počet birdie dotáhla ke kulatému číslu deset. Na druhé devítce byla nezadržitelná, zahrála jich šest. Pro to poslední proměnila šestimetrový putt na osmnáctce a po únorovém Australian Open má na kontě druhý takový letošní úspěch. „Tam jsem si na výhru věřila, změnily se podmínky a oproti předchozím třem kolům, tady jsem nic takového absolutně nečekala,“ zopakovala několikrát. Ani výsledek -19 nepovažovala za vítězný. Jenže Ko i Korda hrály jen 70 (-2). Novozélanďanka měla po pěti jamkách už čtyři birdie, pak ale víckrát chybovala. Čechoameričanka zatížila svůj výkon quadruple bogey 8 na sedmičce, ve zbytku kola tuto ztrátu kompenzovala, seč mohla, mimo jiné i eaglem na pětiparové jedenáctce.
Další umístění:
7. Ryu (-17),  10. Kerr, I. Park, (-16), 12. Wie (-15), 15. Davies (-14), 19. Creamer (-13), 22. Ch. Choi (-12), 29. Pettersen, Thompson (-11), 34. Gal (-10), 36. Feng (-9), 50. A. Mijazato (-6), 68. Nordqvist (-3).

Sobota – 3. kolo
Jesssica Korda bude ze druhého místa útočit na titul, k němuž má momentálně nejblíž Lydia Ko. Mladá Novozélanďanka zahrála 66 ran (-5) a vyšvihla se na první pozici s průběžným skóre -16. Jen o ránu za ní se o druhé místo dělí Čechoameričanka s Jihokorejkou Mirim Lee, jež přece jen opustila vedení, v němž byla po dva předchozí dny. Přitom nehrála špatně, ale výsledek 70 (-2) nestačil na útok obou zmíněných konkurentek. Druhá z česky hovořících hráček Sandra Gal, reprezentující Německo, zapsala podruhé za sebou 69 a dělí se o dvaačtyřicátou pozici.

Opět se hrálo hodně nízko, až k hranici 63 úderů, Korda stačilo 66 (-6), aby se přihlásila do boje o pocty nejvyšší. V její skórkartě je šest birdie. „Hřiště je nádherně nastaveno, bylo krásné počasí, skoro bez větru. Je to pak otázka správné míry agresivity,“ vysvětlila rodačka z Prahy. Ko má sice v zápisu i bogey, ale také eagle z pětiparové páté jamky. „Budou to nervy, ale pokud někdo nezahraje nějaký extrémní výsledek jako deset či devět pod, dokážu svou pozici kontrolovat,“ prohlásila vedoucí hráčka.

Další pořadí: 5. Wie, Ryu, Ch. Choi (-13), 10. Creamer, S. Lewis (-12), 13. Kerr, Thompson, I. Park (-11), 20. Webb (-10), 34. Feng (-7), 42. Gal, Pettersen (-6), 67. Pak (-3), 70. Nordqvist (-2).

Pátek – 2. kolo
Přes zhoršení o tři údery drží Korejka Mirim Lee (-13) bezpečně vedení. Změny se dějí za ní. Dopředu na druhé místo se posunula mladá Novozélanďanka Lydia Ko (-11). Na třetí pozici přenocuje Korejka Sun Young Yoo (-10)  Jessica Korda hrála o tři údery lépe (66, -6) a polepšila si o devětadvacet míst na dělenou čtvrtou pozici. Sdílí ji se třemi Korejkami. Jsou jimi Inbee Park,  Chella Choi a Ryu So-yeon. Dopředu se posunula i druhá česky mluvící hráčka Sandra Gal. Němka po výkonu 69 vystoupla o dvacet jedna míst na 55. pozici.

Lee sice začala ranou dole na první jamce, ale po bogey na osmičce se pohybovala na úrovni svého skóre z předchozího dne. Počínaje jedenáctkou se však rozvzpomněla na to, co ji vyneslo do vedení, a načala sérii dalšího snižování výsledku, mimo jiné i prostřednictvím eaglu na pětiparové patnáctce. Pozici potvrdila na jamce finálové, kde přišlo její závěrečné birdie. Oficiální zdroje nepřinesly tentokrát žádný komentář hráčky, jejíž angličtina na nějaký podrobný popis děje zatím nestačí. Světová jednička Park se přiznala, že svou krajanku vůbec nezná. Za své největší soupeřky do druhé poloviny turnaje označila Ko a Korda. „Hrála jsem hůř než den předtím. Nechala jsem na hřišti několik druhých a třetích ran, stejně tak puttů,“ postěžovala si golfistka hájící pozici první ženy světa, zatím úspěšně.

Další pořadí: 8. Wie (-8), 13. Lewis (-7), 16. Thompson (-6), 29. Davies (-6), 38. Ai Miyazato, Creamer, Pettersen (-4), 55. Feng (-3).
Cutem neprošly: Ciganda, Woods, Boeljon.

Čtvrtek – 1. koloTseng, 
V čele je Korejka Mirim Lee se skóre 64 úderů (-8), následovaná Američankou Morgan Pressell, jež na ni ztrácí jednu ránu. O třetí pozici se dělí osm hráček, mezi kterými jsou i světová jednička Inbee Park z Jižní Koreje a domácí obhájkyně titulu Stacy Lewis, ale také v poslední době se lepšící Američanka Michelle Wie a ze světového top 10 ještě Australanka Karrie Webb. Z česky mluvících hráček je na tom zatím lépe Američanka Jessica Korda, jejíž výkon 69 (-3) znamená 33. místo, kdežto Němka Sandra Gal zahrála na úrovni even par a dělí 76. pozici. Předpokládaný cut je aktuálně na hodnotě -1.

O své formě začala Lee přesvědčovat hned od začátku. Startovala na druhé devítce a když ji dokončila, byla už na průběžném skóre -6. Navzdory nečekanému bogey na pětiparové dvojce nepolevila a dalšími birdie se propracovala do samostatného vedení. Do loňského roku hrála na domácí KLPGA, na jeho konci uspěla druhým místem v zámořské Q-School. Vzhledem k jejím znalostem angličtiny obsahuje oficiální interview s ní pouze několik obecných vět. Jednou z n nich si mírně postěžovala na své patování. „Tak dva nebo tři dlouhé putty. Jinak všechno dobré. Velmi snadné. V tréninkových kolech a ráno jsem to dobře trefovala,“ pravila jmenovkyně korejské populární zpěvačky.

Další pořadí: 11. Ko (-5), 18. Ryu, Pettersen (-4), 33. Thompson, Ch. Choi, Korda (-3), 47. Creamer (-2), 62. Tseng, Woods, Feng (-1), 76. Nordqvist, Gal (E), 94. Ciganda, Lincicome, Kerr, N.Y. Choi (+1), 118. Pak (+3).

Americké území se dočká premiérového ženského podniku této sezony a domácí publikum bude tlačit Stacy Lewis k obhajobě titulu. Špička je tu takřka kompletní, takže konkurence je tradičně silná. Jihokorejská světová jednička Inbee Park podstoupí další díl obhajoby tohoto výsadního postavení, tlačí na ni zejména Norka Suzann Pettersen. Na startu budou i obě česky hovořící golfistky Sandra Gal a Jessica Korda, divokou kartu získala Cheyenne Woods.

Hřiště s parem 72 má pro ženy délku 6 020 metrů. Před třinácti lety ho dokončil Arnold Palmer, nese jasné stopy pouštního charakteru krajiny a přeje riskantním hráčům či hráčkám ve dnech, kdy jim tento přístup ke hře vychází. Vedle se nachází druhé hřiště z dílny Nicka Falda. Dotace činí 1,5 milionu dolarů, ve čtvrtém ročníku turnaje převzala titulární sponzorství jihokorejská kabelová televize.

Odkazy: … Wildfire Golf ClubHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.czRace to the CME Globe

.