Jsem dost zkušený, abych poznal, že všechno klape, tvrdí jedenačtyřicetiletý Els

08.03.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí

Ernie Els

Ernie Els už toho zažil dost, přesto jsou vzpomínky na loňský ročník populárního turnaje v Doralu živé a příjemné. “Na několik dní ke mně přijel můj blízký přítel Charl Schwartzel a bavili jsme se o tom, jaké by to bylo pěkné, kdybychom si zahráli spolu. A vidíte, ono se to stalo,” řekl Jihoafričan v dějišti Cadillac Championship.

Loni starší z krajanů svého učedníka a obdivovatele porazil. Nad rolí obhájce titulu Els mávne rukou: “Na scéně je spousta nových mladých hráčů, kteří se derou světovým žebříčkem nahoru. Je stále těžší se prosadit. Já ale cítím, že mi zbývá dost sil.”

Vysokému golfistovi bylo jedenačtyřicet. Loni vyhrál tři turnaje a na European Tour se dostal do čela historického pořadí podle finančních zisků z turnajových prémií. Na druhé místo odsunul Colina Montgomerieho.

Postupem do druhého kola světové jamkovky se před dvěma týdny těsně přiblížil hranici 25 milionů eur. Další může na své konto přihodit od čtvrtka do neděle, protože turnaj na hřišti, zvaném Blue Monster, je součástí minisérie World Golf Championship a počítá se do evropského žebříčku.

Els má ale trochu jiné cíle než vévodit statistikám. “Rád bych vyhrál víc majorů,” svěřil se majitel tří titulů z turnajů velké čtyřky. Vyhrál US Open v letech 1994 a 1997, British Open v roce 2002. Chybí mu tedy zelené sako z US Masters. V Augustě byl dvakrát druhý.

Podle svého zdánlivě lehkého švihu dostal přezdívku The Big Easy, i když při poznámce, že v jeho podání je golf snadný, se vždy usmívá. “Tvrdě jsem pracoval na svém patování,” překvapil na začátku této sezony.

Zatím mu to nevyneslo žádný pronikavý výsledek, ale důležité turnaje teprve přijdou. “Moc dobře vím, jak Ernie dokáže být na tréninku vytrvalý,” uvedl na adresu svého o generaci staršího přítele šestadvacetiletý Schwartzel.

Loni přijel na Floridu ověnčen několika vítězstvími z European Tour, ale většiny dosáhl ve své vlasti. “Díky tomu finále jsem se stal známějším i v Americe. I když jsem skončil druhý, byl to pro mě opravdový průlom,” přesvědčil Schwartzel, že také on si dobře pamatuje, jak se na jamkách 14 a 15 lámal chleba a on byl o kousek horší.

Krátce před velkým turnajem o 8,5 milionu dolarů, letos poprvé sponzorovaným výrobcem legendárních automobilů, jsou oba Jihoafričané připraveni předvést se opět v dobrém světle.

Zvlášť ten starší překypuje spokojeností. “Mám před sebou ještě tak pět nebo šest let, kdy mohu být ve špičkové formě a může se mi dařit. Mám dost zkušeností, abych poznal, že kolem mé hry všechno klape a já se mohu měřit s kýmkoli,” dodal Els.

Počet přečtení: 1 102