European Tour – Johnnie Walker Championship

25.08.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Tommy Fleetwood

European Tour – Johnnie Walker Championship at Gleneagles, The Gleneagles Hotel, Perthshire, Skotsko
(22. – 25. srpna 2013, časový posun: -1 hodina)


Neděle – finálové kolo a play-off
Jediným, kdo v tříčlenné rozehrávce dokázal zahrát na pětiparové osmnáctce birdie, byl Tommy Fleetwood. Přitom stejně jako on, i Stephen Gallacher a Ricardo Gonzalez trefili drivem střed fairwaye. Pak ale Skot poslal míč do bunkeru a Argentinec přehrál green. Fleetwood útočil na výhru už eaglem, ale balon těsně objel jamku. Do birdie patovali z větší vzdálenosti obra konkurenti, ale minuli a skončili v paru, což nestačilo.
Pro dvaadvacetiletého Angličana je to premiérový titul na European Tour v kariéře. Do finančního žebříčku přidal 272 272 eur a zajistil si účast v dubajském finále. „Druzí dva měli trochu smůlu,“ přiznal kvalitu i poraženým hráčům z play-off. „Šel jsem na vítězný putt z metru a půl. Bůh ví, jak jsem ho trefil. Zápletka byla vyřešena docela rychle,“ dodal vítěz. Na turnaj za ním přijeli rodiče, s nimiž bydlel nedaleko hřiště.
Samozřejmě přišla řeč i na Ryder Cup, který se za rok bude hrát právě v Gleneagles. Toto vítězství Fleetwooda do evropského týmu ještě neposouvá, protože body se začínají sbírat až od příštího týdne. „Samozřejmě bych si býval přál, aby to bylo o týden dřív, ale Ryder Cup je běh na dlouhou trať. Je to celoživotní cíl a pokud ho dosáhnu, nezáleží na tom, jestli teď nebo až v příštím roce.“

Než došlo na play-off, zaútočil na titul za povzbuzování publika domácí hráč Stephen Gallacher. Zahrál 67 ran (-5) navzdory triple bogey z jedenácté jamky. Měl na kontě i eagle z dvojky a když přišel na odpaliště osmnáctky, měl u svého jména skóre -16. Povedl se mu velice nepravděpodobný, ale v golfu nikoli neobvyklý kousek – druhý eagle v jednom kole. Stanovil tak výsledek, na který se museli dostat ostatní, aby Skota alespoň vyzvali k rozehrávce. To se opět za velice dramatických okolností povedlo oběma hráčům závěrečného flightu Ricardu Gonzalezovi a Tommymu Fleetwoodovi. Potřebovali k tomu birdie a také ho oba zahráli. Trojice ukončila základní čtyřkolovou část se shodným výkonem -18.
Další pořadí:
14. Jaidee, Howell, R. Fisher (-12), 28. Koepka, Paul Lawrie (-10), 35. Cabrera-Bello (-9), 42. F. Molinari (-8), 58. Jacquelin (-4).

Konečné top 10:

Sobota – 3. kolo
Ricardo Gonzalez se udržel ve vedení, ale opět dostal společníka. Je jím Tommy Fleetwood, jenž začal zostra (birdie, eagle) a už byl v čele sám, ale zahrál své třetí bogey dne na závěrečné pětiparové jamce. „Je to jen jedna jamka a těžká jamka. Po tom mém drivu jsem vyl ráda za těch šest ran,“ řekl Angličan. Na každý pád se vrátil na -16, což je i Gonzalezovo skóre. Takto ve dvojici půjdou v neděli společně v závěrečném flightu a s vědomím náskoku jedné rány před samostatně třetím Fredrikem Anderssonem Hedem. Další konkurenti už jsou o další dva údery zpět.
A to včetně Rakušana Bernda Wiesbergera. Dlouho se držel na dohled čelu výsledkové listiny, ale chyboval na sedmnácté tříparové jamce, kde zapsal double bogey. Přitom v obou předchozích kolech se mu tady povedlo birdie. Nyní je na dělené čtvrté pozici spolu se Stephenem Gallacherem. Ten se ujal role zachránce pověsti domácích golfistů nejlepším výkonem dne 64 ran (-8). Forma u Skota naplno propukla na druhé devítce, kde předvedl šest ze svých osmi birdie. Osmatřicetiletý golfista si přitom v pondělí při mytí vozu hnul ze zády a následně podstoupil intenzivní napravovací léčbu. „Kdyby to bylo jinde, asi bych nehrál, ale tohle místo miluju a hřiště je v dokonalé kondici,“ poznamenal Gallacher.
Další pořadí:
29. Paul Lawrie, Jaidee (-8), 36. F. Molinari, Koepka (-7), 54. Cabrera-Bello (-5), 70. Jacquelin (-1).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Podruhé zahrál Ricardo Gonzalez stejný výsledek 65 ran (-7) a získal jednu ránu náskoku na Bernda Wiesbergera, jenž je s průběžným skóre -13 druhý. Další konkurenti už jsou o další dva a více úderů zpět. Také Petr Gál zopakoval výkon z předchozího dne 76 (+4) a s osmi ranami nad parem obsadil 152. místo, třetí od konce a jedenáct ran od cutu. Bývalo by to bylo mnohem lepí, ale ke třem birdie a třem bogey je nutné připočíst quadruple bogey ze čtyřparové pětky.
Argentinský golfista v čele pořadí má za sebou těžké dva roky, v nichž mu zemřeli oba rodiče. „Když vyhraju, rád bych věnoval to vítězství matce a otci, to je cíl pro tento týden“ řekl Gonzalez, jenž je na 109. místě Race To Dubai, protože zatím nemá na kontě ani jedno umístění v top 10. Tady se ale tento bývalý caddie předvedl, hlavně v závěru. Po prvním a jediném bogey na třinácté jamce se sice držel v popředí, ale ne na špici výsledkové listiny. Tam ho vynesla následná série pěti birdie. V této části hřiště hrál ve čtvrtek čtyři, i když tady kolo nekončil jako v pátek. Také Wiesberger se tady činil, hrál birdie na sedmnáctce i osmnáctce, ale vinou dvou bogey z první devítky přišel Rakušan o společné vedení. 
Gonzalezovo skóre, které dorovnali ještě Angličan Tommy Fleetwood a skot Scott Henry, v tomto případě není nejlepší. K vynikajícím 63 ranám se vypjal další Angličan Paul Warring, zlepšil se o dvanáct ran a pronikl až na dělené 19. místo.
Další pořadí:
13. Paul Lawrie (-7), 19. R. Fisher, Lowry (-6), 29. Gallacher, Olesen (-5), 43. Cabrera-Bello, Jacquelin (-4).
Neprošli cutem:
Larrazábal, Warren, Uihlein, Björn, Jamieson, Gál.

Čtvrtek – 1. kolo
Docela překvapivá dvojice Bernd Wiesberger, Ricardo Gonzalez v čele a nikterak neočekávané postavení Petra Gála na konci výsledkové listiny. Rozdíl mezi vedoucím duem, které zahrálo shodný výkon 65 ran (-7), a jediným českým účastníkem turnaje činí plných jedenáct úderů. Gál zahrál 76 (+4), v jeho skórkartě je sedm bogey a tři birdie.
Bezchybné Wiesbergerovo kolo se sedmičkou birdie vyvrcholilo na první devítce skotského hřiště. Rakušan ubral ránu jak na čtyřparové osmé jamce, tak na pětiparové deváté (končil na desítce). Jeho argentinský konkurent, jenž uzavřel den stejným výsledkem, má v zápisu i dvě bogey, proti nimž postavil eagle z pětiparové dvojky. Jím vylepšil skóre na průběžných -5 a do konce kola, taktéž na první devítce, ho ještě dvakrát snížil.
O ránu horší výsledek než lídři má na děleném třetím místě hned šest účastníků, mezi nimi i Angličané Ross Fisher, jenž se vrátil na tuto fázi sezony ze zámoří, a Oliver Fisher, vítěz Czech Open z Čeladné, a s nimi i Australan Brett Rumford. Desátý muž průběžného pořadí Race To Dubai je nejvýše postaveným členem startovního pole v tomto finančním žebříčku evropského okruhu.
Další pořadí: 14. Koepka, Lowry (-4), 25. Jacquelin, F. Molinari (-3), 40. Larrazábal, Paul Lawrie (-2), 58. Gallachar, Cabrera-Bello, Olesen, Warren (-1), 81. Björn, Jamieson (E), 107. Olazábal, Uihlein (+1), 143. Gál (+4), 156. Khan (+9).

Top 10 prvního kola:

Český profesionál Petr Gál bude znovu pokoušet štěstěnu v konkurenci zahrnující spoustu tradičních stálých hráčů kontinentálního okruhu a několik dalších jmen, jaké nosí například Ross Fisher. Toho sice všichni znají, ale letos hrál víc na americkém břehu a po neúspěšném pokusu proniknout do tamního play-off, byť zprvu nadějném, je zpátky doma, nebo aspoň skoro doma, jak asi může být Angličan ve Skotsku. Ani takový Throbjörn Olesen toho v Evropě tolik neodehrál. Pozornost dmácího publika bude ovšem upřena na obhájce titulu Paula Lawrieho, překvapit může někdo z jeho krajanů, startujících na pozvánky či na základě aktuálního domácího finančního žebříčku. Dotace je 1,4 milionu liber (42,5 milionu korun).

Hřiště Gleneagles Hotelu se jmenuje The PGA Centenary course, má par 72 a jeho délka 6 456 metrů a jeho designérem není nikdo jiný než Jack Nicklaus. Vtiskl mu exkluzivní vzhled a vítězství ve výběru pro Ryder Cup 2014 svědčí o mnohém. Zprávy z místa hlásí, že fairwaye i greeny, u nichž je instalován speciální systém na udržování teploty, jsou ve fantastickém stavu. Netradiční závěrečná pasáž (pětipar – trojpar – pětipar) dokonale probudí hráčovu pozornost a dává jiné možnosti skórovat než na většině hřišť pro profesionály.

Odkazy: … The GleneaglesSatelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz