obarvení leva cast 4. 4. 2018
obarveni prava cast 4. 4. 2018
obarveni top 4. 4. 2018

John Deere Classic

14.07.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Brian Harman

PGA Tour – John Deere Classic, TPC Deere Run, Silvis, Illinois, USA
(10. – 13. 7. 2014, časový posun: -7 hodin)

Neděle – finálové kolo
Ve třetí sezoně na PGA Tour se Brian Harman dočkal turnajového titulu. „Bylo to těžké, možná nejtěžší věc, jakou jsem v životě prošel,“ ulevil si šťastně. „A nejtěžší na tom bylo nenechat divočit myšlenky.“ Mohl si dovolit bogey na poslední jamce, i tak jeho celkové skóre -22 stačilo na výhru, druhý Zach Johnson hrál o ránu hůř. Vítězný Američan, jehož jediný start na majoru se odehrál na US Open 2012, kam se dostal přes kvalifikaci, ale neprošel cutem, si spolu s prémií 846 tisíc dolarů odnesl rovněž pozvánku na The Open Championship, jež se v Anglii uskuteční už v následujícím týdnu.

Závěrečné kolo za 66 ran (-5) bylo tak akorát. Harman zapsal eagle na pětiparové dvojce, kde si druhou ranou přihrál na metra a půl od jamky. Ještě po první devítce byl dvě rány pod parem a nezdálo se, že by měl první příčku obsadit on. „Viděl jsem, jak ostatní hrají dobře, ale na devítce jsem dal tři opravdu dobré rány do birdie, od nich jsem se odpíchl dál,“ řekl sedmadvacetiletý golfista. Rozhodnutí přišlo díky sérii tří birdie na jamkách 14, 15 a 16. To už byl mimo hru člen finálového flightu Steve Stricker a spoluautor nejlepšího denního výsledku 64 (-7) Johnson finišoval marně. Čtyřmetrový putt do birdie by mu zajistil aspoň play-off, avšak míč se zastavil patnáct centimetrů od cíle.

Další pořadí: 11. Stricker (-15), 13. Na (-14), 23. Howell III (-11), 27. Henley, MacKenzie (-10), 45. Senden (-8), 74. English (-1).

Odkazy: … TPC Deere Run … Hřiště na satelitní mapě … Stránky turnaje … Loňské zpravodajství na golf.cz … FedEx Cup

Top 10 posledního kola:

Video – přehled finálového kola:

 

Sobota – 3. kolo
V plejádě nízkých výsledků nestačilo zahrát dvě rány pod par, a tak lídři William McGirt a Zach Johnson uvolnili cestu, kterou prošel až do čela startovního pole jejich americký krajan Brian Harman. Vlastně se tam vrátil s denní přestávkou, po čtvrtku byl ve společném vedení. Na samostatné, s nímž jde do finálového kola hájit nejen vedení, ale i jediné místo ve startovním poli The Open Championship, o něž na TPC Deere Run jde, potřebuje skóre -17. Harman zahrál 65 ran (-6), o jeden úder lepší má za sebou Steve Stricker a vytáhl se na samostatné druhé místo. To ale stále ještě nic není proti tomu, co předvedl další z domácích hráčů Scott Brown. Čtyři birdie na první devítce, zbylých šest na druhé, celkově 61 (-10). Třetí muž leaderboardu se v něm posunul o dvaadvacet příček.

Harman se povzbudil eaglem na pětiparové dvojce. Přitom si druhou ranou nijak zvlášť nepomohl, ale úspěch přišel díky přesnému puttu. Totéž předvedl na sedmnáctce, kde se rovněž dostal dvěma ranami na green a dokonce musel na jamku mířit z patnácti metrů. Ale proměnil a druhý eagle byl na světě. O to víc může lídra mrzet osmnáctka, je potřeboval dvojputt ze

Další pořadí: 11. Howell III (-12), 14. Spieth (-11), 26. Na (-8), 58. Senden (-5), 77. English (+1).

Top 10 třetího kola:

Video – souhrn třetího kola:

 

Pátek – 2. kolo
Z vedoucího tria se na prvním místě udržel pouze Zach Johnson, dostal však jinou společnost , amerického krajana Williama McGirta. Oba mají v polovině soutěže skóre -12. Čelo je našlapané, o třetí místo se s odstupem jedné rány dělí trojice konkurentů a první dvacítka se vejde do rozpětí pěti úderů. Výkon dne 63 (-8), jímž zopakoval čtvrteční nejlepší výsledky, předvedl Jihoafričan Tim Clark. Začal sérií pěti birdie, další tři přidal na druhé devítce. Zlepšení o devět ran ho vyneslo na dělenou šestnáctou pozici.

McGirtova hra byla plná výkyvů, přes tři bogey a osm birdie se dostal na 66 (-5), o dva údery se zhoršil, ale o tři místa si polepšil. „Přiznal, že na takovém druhu hřišť se cítí uvolněně. „Můžete mít dobré i špatné pozice míče, ale každý je vlastně hratelná,“ řekl muž, jenž potřeboval pouze 24 puttů. Sám o sobě tvrdí, že je obyčejný člověk jako kdokoli, kdo se pohybuje na hřišti a není přitom profesionál. „Zahraju si, dám si pár piv a podívám se na fotbal. Nic zvláštního,“ charakterizoval svůj životní styl hráč, jenž vyl na PGA Tour dvakrát druhý, ale na titul v sedmé sezoně stále čeká. V tomto ohledu úspěšnější Johnson ke třem bogey přidal o jedno birdie méně. O samostatné vedení přišel na závěrečné osmnáctce, kde mu nevyšla druhá rána do greenu, i když ji hrál z dobré pozice na trefené fairwayi.

Další pořadí: 16. Clark, Spieth (-7), 25. Senden (-5), 57. English (-2).
Cutem neprošli mj.:
Stuard, Fernandez-Castaňo, Kirk.

Top 10 druhého kola:

Video – přehled druhého kola:

 

Čtvrtek – 1. kolo
Američané Zach Johnson a Brian Harman zahráli spolu s Jihoafričanem Rorym Sabbatinim nejlepší kolo o hodnotě 63 ran (-8) a jsou společně ve vedení. Johnson odevzdal čistou skórkartu s osmi birdie, stejně jako Sabbatini, zato Harman zahrál jedno bogey. Přišlo na patnácté jamce, ojediněle orámované v sérii birdie. Před oním bogey jeden z lídrů zahrál pod par na čtyřech jamkách a po něm na dvou.

Johnson je vítězem turnaje z roku 2012 a ví, jak na hřiště jít. „Musíte trefovat velice dobře míč,“ konstatoval obecně. Letos vyhrál Tournament of Champions, od té doby se však k podobnému výsledku nepřiblížil. „Prošel jsem nějakými peripetiemi,“ připustil bez konkretizace, čemu se v tréninku věnoval. Jeho základní výsledek na TPC Deere Run svědčí o velké jistotě. „Hrál jsem jen jedno opravdu špatnou ránu,“ připustil Američan.

Další pořadí: 17. English (-4), 24. Na, Senden, Stricker (-3), 63. Henley (-1), 81. Spieth, Kirk (E), 119. Streelman (+2)

Top 10 druhého kola:

Video – přehled prvního kola:

 

Před turnajem
Před rokem se tu Jordan Spieth dočkal prvního velkého triumfu a stal se nejmladším vítězem na PGA Tour. Hráč pod dvacel ten předtím zvítězil naposledy v roce 1931. Mladý Američan uspěl v play-off proti krajanovi Zachu Johnsonovi a Kanaďanu Davidu Hearnovi. Všichni tři jsou i letos ve startovním poli, jež je sice oslabeno o několik hvězd, jež daly přednost Skotsku, ale bude se mimo jiné hrát o jedno účastnické místo na British Open (hráč musí skončil do pátého místa), takže se v neděli nemusí radovat jen vítěz a turnaj má další náboj. Pro české fanoušky i proto, že pozvánku získal Alex Čejka. V klidu může být Steve Stricker, jenž na TPD Deere Run získal neobvyklý hattrick v podobě po sobě jdoucích titulů z let 2009 až 2011.

Dotace 4,7 milionu dolarů (necelých 95 milionů dolarů) je z turnajů, na nichž se uděluje 500 fedexcupových bodů, sice nejnižší, ale hřiště přináší vítané zpestření do portfolia, v němž převažují parková. Tento par 71 o délce 6 637 metrů je lemován hustým stromovým porostem. Časté doglegy přejí těm, kdo dokážou vymyslet správnou ránu z odpaliště, spíš než ranařům. Na finálové jamce je opět připravena potrápit profesionály voda. Je téměř dvacetiletou tradicí, že vítěz tu atakuje hranici dvaceti ran pod par, překonána byla pětkrát a Spieth se loni stal pátým mužem, jenž bral prvenství za konečné skóre -19, byť musel absolvovat zmíněnou rozehrávku.

Odkazy: … TPC Deere RunHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czFedEx Cup

.