Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

John Deere Classic

15.07.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – John Deere Classic, TPC Deere Run, Silvis, Illinois, USA
(11. – 14. července 2013, časový posun: -7 hodin)

 

 


Jordan Spieth

Neděle – finálové kolo
Jordan Spieth to dokázal. Nejenže se v devatenácti letech stal nejmladší vítězem na PGA Tour v její dvaaosmdesátileté historii a navázal na úspěšnou amatérskou kariéru, osvědčil své kvality v přímém soupeření se dvěma zkušenějšími protivníky. Mladý Američan v play-off proti obhájci titulu Zachu Johnsonovi a Kanaďanu Davidu Hearnovi vypadal nejklidněji, jako by si říkal, že nemá kam spěchat a když se úspěch nedostaví teď, dříve nebo později se tak stane. Na páté přidané jamce se mu klidný postoj vyplatil a zajistil mu turnajový titul. „Nečekal jsem, že to přijde tak brzy,“ řekl mladík, jenž je profesionálem teprve od prosince.
Dvakrát se trojice prošla po osmnáctce a po solidních až výtečných drivech sice ani jeden neměl po přihrávce na green vyloženou birdie pozici, to ale neznamená, že by nebyly k vidění útoky na jamku. Johnson byl blízko rozhodnutí už napoprvé, když jeho chip ťukl do praporkové tyče. Nerozhodla ani tříparová šestnáctka, kde všichni zasáhli green a dvěma putty si prodloužili pobyt na hřišti. Sedmnáctá jamka je pro změnu pětiparová a všichni z různé vzdálenosti patovali na výhru, kterou málem získal Hearn. Jenže míč objel kraj jamky a stočil se do strany.
Nekončící rozehrávka zavedla její aktéry zpět na finálovku a jako by se nechtěli rozloučit, všichni zatáhli drive doprava do roughu. U Johnsona nešlo jen o něj, protože tráva v něm na TPC Deere Run není extrémně vysoká, jako spíš o pozici za stromem. Obhájce titulu se pokusil vykouzlit železem ránu odpovídajícího tvaru, ale trefil vodní překážku a byl ze hry. Středně dlouhý putt do paru pak neproměnil Hearn, ale Spiethovi se to už z kratší vzdálenosti povedlo a ukončil vlekoucí se turnaj. „Měl jsem svůj plán a ten je teď překročen,“ shrnul události vítěz.
Základní čtyřkolovou část ukončili všichni duelanti se skóre -19 a mohli být čtyři, jenže Daniel Summerhays se na poslední jamce nedokázal vyhrát třetí ranou z bunkeru. Osmnáctku ostatně na závěr pokazil i Johnson, jenž už byl po birdie na sedmnáctce na bilanci -20, ale pozici neustál.
Další pořadí: 15. English (-14), 27. Weekley, Watney (-12), 33. Howell III (-11), 44. Streelman (-10), 48. Duke (-9), 61. K. Bradley (-6), 71. Villegas (-3).

Konečné Top 10:

Video – přehled čtvrtého kola:

Video – vítězný bunkershot in Jordana Spiethe:

Sobota – 3. kolo
Další výrazně nízké skóre 62 (-9) opět znamená vedení. Tentokrát se do něj dostal Daniel Summerhays, dostal se až na průběžných -19 ran a v neděli bude moci těžit z výhody v podobě náskoku dvou úderů před Kanaďanem Davidem Hearnem na druhé pozici. Třetí Zach Johnson je tři rány za lídrem a další účastníci turnaje ztrácejí ještě víc. Při skórovacích šancích, jež hřiště TPC Deere Run letos skýtá, ještě ale vedoucí muž nemá vyhráno.
Lucas Glover i Patrick Reed brzy vyklidili pozice a na první místo bylo rázem dost zájemců, ovšem žádný nedokázal to co Summerhays. Totiž skórovat na deseti jamkách, takže i při jednom bogey a při základu z předchozích dvou kol z toho mohlo být vedení. „Myslím, že hraju velice dobře, ten počet birdie dělá psychika,“ komentoval své vystoupení. V minulém týdnu už se mu dařilo srovnat si věci v hlavě, protože na Greenbrier Classic obsadil dělené deváté místo. Předtím třikrát po sobě neprošel cutem a ani v jednom ze šesti kol, která na těchto turnajích absolvoval, se nedostal pod 70 ran. „Vždycky musíte překonávat nějaké překážky. Ale já to mám rád, poznávat, jaké jsou a zdolávat je,“ vyjádřil svůj postoj k věci Summerhays.
Další pořadí: 12. Glover (-12), 17. Stricker (-11), 24. English, Streelman (-10), 38. Howell III (-8), 45. Watney, Weekley (-7), 62. K. Bradley (-5), 69. Villegas (-3).

Top 10 třetího kola:

Video – přehled třetího kola:

Pátek – 2. kolo
K Zachu Johnsonovi se  do vedení přidali američtí krajané Patrick Reed a Lucas Glover. Oba hráli líp než čtvrteční lídři. Glover 62 (-9) díky devíti birdie, Reed svých 63 (-8) sestavil z bogey, sedmi birdie a eaglu, jehož dosáhl na pětiparové sedmnácté jamce. Zatímco obhájce trofeje Johnson se drží a společně s oběma dalšími domácími hráči má průběžné skóre -12, zablýsknutí Kolumbijce Camila Villegase z prvního kola rychle pohaslo. Druhé zahrál o devět ran hůř a propadl výsledkovou listinou o pětatřicet míst až na 36. pozici (-5). 
Skokanem je kola je Chez Ravie, který posunul hranici nejlepšího denního výkonu turnaje. Díky eaglu a devíti birdie, tj. deseti ranám po par, vylétl  z 99. pozice na 10. místo. Je to jen o ránu horší než rekord turnaje. „Byl to takový ten den, kdy máte nechat věcem volný průběh,“ komentoval Johnson množství nízkých skóre, k nimž se tak úplně nepřidal. „Ale jsem rád, že i když jsem nehrál dokonale, stále jsem ve hře,“ dodal, že 66 ran (-5) zase není tak špatných. Radoval se i dvaadvacetiletý Reed, jenž s manželkou Justine u bagu letos dvakrát pronikl do top 10, ale lídrem dosud nikdy nebyl. Partnerskou spolupráci si nemůže vynachválit. „Pomáhá mi se vším. Vůbec se nemusím start o vítr. Ona mi řekne, jak fouká, a nikdy se nemýlí. Vybírá hole pro většinu mých ran. Určuje vzdálenosti lépe než já a skvěle čte putty,“ pěl chválu na svou ženu hráč, jenž je na PGA Tour druhým rokem a letos už šestkrát prošel do hlavní soutěže z pondělní kvalifikace.
Další pořadí: 15. Howel III (-8), 19. Weekley, Spieth  (-7), 26. Duke (-6), 36. Watney, Išikawa, Villegas (-5), 51. English, K. Bradley (-4).
Cutem neprošli: Blixt, Crane, Hoffman, Oosthuizen, Points.

Top 10 druhého kola:

Video – přehled druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
To už tu dlouho nebylo, aby se Camilo Villegas ucházel o nejvyšší pocty. A vlastně ani obhájce titulu Zach Johnson za sebou nemá nijak zářné období. Oba muži, kteří zahráli 64 ran (-7) vykročili za nejlepším možným výsledkem této sezony. Oba by si v případě zisku titulu polepšili až někam na rozhraní druhé a třetí desítky FedEx Cupu, odkud jsou zatím vzdáleni. Vedou však pouze o jeden úder před trojicí konkurentů a také dál do hloubky je výsledková listina našlapaná, pětadvacet hráčů se vejde do rozpětí tří ran. Villegas, jenž naposledy získal turnajový titul na PGA Tour v roce 2010, posléze ztratil hráčskou kartu a většinou startuje na sponzorské pozvánky, nebo se do startovního pole dostane z prominentního místa na čekací listině, už letos naznačil, že skvělý golf v něm stále je. Výhru by ale jako impuls do další kariéry pokračoval. Tentokrát má sice v zápisu i jedno bogey, ale jinak měl skórovací den, nikdo další nezahrál osm birdie. „Hřiště dává, je zapotřebí být trochu agresivní,“ připomněl Kolumbijec, jakým stylem se prosazoval v mladším věku. „Jsem velice spokojen s tím, jak jsem tady k tomu přistoupil. Padaly mi tam putty a vystříhal jsem se potíží.“
Johnson po dvou loňských vítězstvích nemá tak oslnivý rok, jeho maximem je zatím třetí místo z květnového Crowne Plaza Invitational, jinak sbírá spíš umístění mimo top 25 a na nedávném US Open neprošel cutem. Kde jinde by měl prorazit než tady, vždyť vyrostl nedaleko odtud, v Cedar Rapids v Iowě. „Cítím se tady velice přirozeně a spokojeně,“ připustil. „Ale ten pocit mi výhru nepřinese, tu si musím odpracovat.“
Další pořadí: 13. Stricker, Watney, Love III (-4), 26. Howell III, Išikawa (-3), 41. K. Bradley, English (-2), 108. Points (+1).

Top 10 prvního kola:

Video – souhrn prvního kola:

 

Ač hůře dotovaný, z celkové částky vyhrazené na prize money 4,6 milionu dolarů (92,56 milionu korun) nabízí turnaj vítězi 848 tisíc (více než 17 milionů korun) i 500 bodů do FedEx Cupu a tím nepohrdne nikdo. Ani takové veličiny jako Steve Stricker, ani příslušníci nastupující generace jako Keegan Bradley a Nick Watney, ani zahraniční účastníci, třebas s majorem na kontě jako Louis Oosthuizen. Na druhé straně Atlantiku před přesunem na British Open vydržel třeba i Davis Love III. Start potvrdil i vítěz z minulého týdne Jonas Blixt a titul bude obhajovat Zach Johnson, jenž před rokem zdolal na druhé jamce play-off Troye Mattesona.

Podstatná část hřiště s parem 71, jehož letošní délka 6 631 metrů napovídá, že od loňska se nic nezměnilo, je schována do hustého stromového porostu. Bude záležet hlavně na počasí, jestli někdo dokáže zopakovat či překonat loňských -20 ran obou finalistů. Časté doglegy přejí těm, kdo dokážou vymyslet správnou ránu z odpaliště, spíš než ranařům. Na finálové jamce je opět připravena potrápit profesionály voda.

Odkazy: … TPC Deere RunHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz

.