Joburg Open

09.02.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Joburg Open, Royal Johannesburg & Kensington GC, Johannesburg, Jižní Afrika
(6. – 9. února 2014, časový posun: +1 hodina)

Neděle – finálové kolo
Jižní Afrika se raduje a vůbec jí nevadí, že se o to postaral jiný hráč než ti, kteří měli na začátku dne k titulu blíž. Skvělým závěrem si vítězství zajistil George Coetzee, jež zapsal 66 (-6) a dostal se na konečné skóre -19. Prožil dlouhé chvíle čekání v klubovně i na tréninkové ploše, zda se někomu ze závěrečných flightů podaří jeho výkon překonat či dorovnat. Nejvíc se mu přiblížil krajan Justin Walters, avšak i před ním vyvstal složitý úkol zahrát na osmnácté jamce eagle, což se nestalo, naopak po bogey klesl na dělené druhé místo. On i Angličan Tyrrell Hatton a Jihokorejec Jin Jeong ztratili na vítěze tři rány. Hatton je amatérským mistrem České republiky na rány z roku 2010.
Pro Coetzeeho znamená skvělý závěr nejen první titul na European Tour po čtyřiadvaceti umístěních v top 10, výhru 206 050 eur, ale také cestu na letošní The Open Championship, kde hrál zatím třikrát. Navíc zaútočil na první padesátku světového žebříčku, která by mu vynesla druhou účast na Masters. „Vůbec nevím, co cítím. Nemám slov. Chci se o to podělit s přáteli a rodinou. Maminka měla včera narozeniny a já jí to musím věnovat, protože jsem zapomněl koupit pro ni dárek,“ řekl sedmadvacetiletý golfista. Blízko výhře měl před třemi lety na Johnnie Walker Championship at Glenaegles, avšak vypadl v pětičlenném play-off. Na Sunshine Tour zvítězil popáté. Do Royal Liverpool jej doprovodí ještě Jeong a Walters, zatímco Hatton zůstal mimo tři účastnická místa, o něž se v Johannesburgu hrálo, vinou nejhoršího postavení ve světovém žebříčku.
Další pořadí: 16. Campillo (-12), 28. D. Van der Walt, Grillo (-10), 31. Kruger (-9), 37. Otto, E. Molinari (-8), 59. Schwartzel (-4).

Konečné Top 10:


Sobota – 3. kolo
Evropský ústup, jihoafrický nástup. První místo je znovu dělené, tentokrát ovšem dvěma domácími hráči, kteří se dostali na průběžné skóre -17. Jsou to Thomas Aiken a Justin Walters, jejichž představení snesla nejpřísnější měřítka. řPrvně jmenovaný se tak vysoko vyšplhal dokonce z pozice mimo první desítku. Jeho 63 ran (-9) představuje opakovaný nejlepší výkon turnaje Davida Horseye z pátku. Aiken začal birdie – bogey – pak, ale od třetí jamky už sázel do skórkarty jedno birdie za druhým, celkem devět dalších. Walters naopak nastřádal sedm birdie do jedenácté jamky, pak se v rozjezdu přibrzdil a na šestnáctce uteklo bogey i jemu. Vše si ovšem vynahradil na závěrečném pětiparu, kde se mu povedl eagle a skok do děleného vedení za 64 ran (-8).
Naopak páteční lídři propadlo. Ital Edoardo Molinari hrál na úrovni paru a klesl na osmé místo, jeho ztráta na vedoucí duo je šest úderů. Skot Craig Lee je na tom ještě hůř. Po výsledku 74 (+2) je až na dělené 18. pozici bez šance bojovat o vítězství a účast na The Open Championship, kam z Johannesburgu postoupí nejlepší trojice. „Jsem na zítřek děsně natěšený, všichni víme, oč se hraje,“ přitakal třiatřicetiletý Walters, jenž dosud žádnou účast na turnajích velké čtyřky na kontě nemá. „Budu nervózní, ale snad se mi podaří vylepšit mou jihoafrickou  bilanci,“ doplnil. O tři roky mladší Aiken hrál třetí major sezony sedmkrát a má ve statistice sedmé (2012) i osmé místo (2009). „V nedělním finálovém flightu jsem byl už mockrát, vím, oč jde,“ neztratil rovnováhu.
Další pořadí: 18. R. Fisher, Grillo (-9), 30. Campillo (-8), 39. Kruger (-7), 46. D. Van der Walt (-6), 54. Otto (-5), 65. Schwartzel (-4).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Edoardo Molinari a Craig Lee si vyměnili hřiště, přesto znovu zahráli shodné výsledky co do počtu ran pod parem a s průběžnou bilancí -11 vedou v polovině turnaj, který se teď přestěhuje už jen na East Course. Ital si ho vyzkoušel právě ve druhém dějství a s jedním bogey zapsal 68 (-4). Skot se ke svému číslu 67 (-4) dostal podobně – přes pět birdie a jedno bogey na West Course. Sr ztrátou jednoho úderu se o třetí pozici dělí Jihoafričan George Coetzee a Angličan David Horsey. Oba byli bezchybní, druhý jmenovaný pak na Západním hřišti stanovil nejlepší výkon dne 63 (-8). Dorovnal ho dokonce na Východním finský golfista Roope Kakko a jako jeden z mála účastníků se na těžší osmnáctce zlepšil.
Hráči se museli vypořádat se silnějším větrem než při úvodním dějství. „Další dobré kolo,“ začal opatrně Molinari, jenž se dlouho potýkal se zraněním. „Možná ne tak dobré jako včera, ale připravil jsem si spoustu šancí skórovat, což je na tomhle hřišti nutné. Lee byl rovněž střídmě spokojen. „Plán byl nepropadnout se,“ připomněl čtvrteční vedení kvarteta hráčů, z nějž se na dělenou pátou pozici posunuli Jihoafričan Justin Walters a Skot Alastair Forsyth. Jeho krajan Lee dodal: „Na druhé devítce jsem měl šanci se od ostatních trochu odpoutat, ale nedokázal jsem ji využít.“
Další pořadí:
12. Aiken (-8), 17. Otto (-7), 25. Grillo, D. Van der Walt (-6), 35. R. Fisher (-5), 54. Schwartzel (-4).
Cutem neprošli mj.:
Finch, Sterne, Fichardt, Rock, Dyson, Webster.

Top 10 druhého kola:


Čtvrtek – 1. kolo

Je evidentní, že první devítka Západního hřiště představuje pasáž, kde se dělá skóre. Tři z kvarteta hráčů, kteří se dostali do čela se shodným výkonem -7 ran, skórovali nejčastěji právě tady. Skot Alastair Forsyth si odsud odnesl šest birdie a později k nim doplnil ještě jedno. Jihoafričanovi Justinu Waltersovi ani Italovi Edoardu Molinarimu se sice nepovedla čtyřparová čtyřka (oba bogey), ale také oni zde nasbírali dostatek birdie a na hřišti s parem 71 dorovnali počet ran na 64. Jediný Craig Lee, další z úspěšných Skotů, musel hrát 65, aby se podělil o vedení. Absolvoval totiž Východní hřiště s parem 72, jevícím se zatím jako těžší. Pouze on a Angličan James Heath hráli z průběžného top 10 tady.
„Na první devítce to byla ode mě nejlepší výkon za dlouhou dobu,“ prohlásil Molinari, jenž byl před necelými čtyřmi lety členem vítězného rydercupového týmu Evropy, avšak vinou vleklého zranění jeho výkonnost upadla. V minulém týdnu byl ale devátý v Dubaji. „Na druhé devítce jsem byl často mezi dvěma holemi. Ale nezkazil jsem ránu a mám sedm birdie, s tím jsem spokojen,“ doplnil. Spokojen byl i Lee: „Se dvěma hřišti není lehké se orientovat, jak na tom kdo je, ale podle mě jsem v dobré pozici.“ Připomněl, že nejlepší trojice z konečného pořadí se kvalifikuje na The Open Championship. „Bylo by samozřejmě lepší, zajistit si tady místo dopředu než absolvovat sprinterskou kvalifikaci na šestatřicet jamek,“ přitakal Skot.
Další pořadí: 13. Sterne (-5), 25. Grillo (-4), 42. D. Van der Walt, Schwartzel (-3), 92. Fichardt, Aiken, Finch (-1), 117. Webster (E).

Top 10 prvního kola:

Ještě třikrát se v následujícím měsíci evropský okruh spojí se Sunshine Tour (přestávku bude mít o posledním únorovém víkendu v době světové jamkovky). Kmenoví hráči rádi využijí druhé jihoafrické série, přihlášeno jich je dost, aby vytvořili silnou konkurenci domácímu Charlu Schwartzelovi, čtvrtému muži průběžného pořadí Race To Dubai, a obhájci titulu Richardu Sternemu, jenž loni vyhrál s náskokem sedmi ran. Bude tu samozřejmě i plejáda jejich krajanů a také hráči z loňské Q-School, kteří podobně jako Ondřej Lieser nezískali kartu na European Tour, ale konečné umístění jim tu a tam umožňuje získat místo ve startovním poli.

Je to turnaj dvou hřišť. West Course prošlo výraznou proměnou, je z něj par 71 o délce 6 586 metrů, přičemž závěrečný čtyřpar má 480 metrů. Dějištěm finálové části bude East Course s parem 72, jehž maximální metráž už dosáhla také úctyhodné hodnoty 7 001 metrů. Po nepříjemné druhé devítce plné vody končí hráči na pětiparu s podélně svažitou fairwayí a důmyslně chráněným greenem. Také letošní dotace činí 1,3 milionu eur (necelých 36 milionů korun).

Odkazy: … Royal Johannesburg & Kensington GCHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.czRace To Dubai

 

.