Jiménez se pokusí obhájit ve Francii jako Ballesteros

29.06.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Když Miguel Ángel Jiménez obhájí titul na Open de France, stane se pátým nejstarším vítězem turnaje European Tour v historii. V neděli mu bude 47 let a 179 dní. O tom je samozřejmě předčasné spekulovat, spojení Španělovy nepřehlédnutelné osobnosti a výjimečného hřiště coby dějiště turnaje dává prostor k ještě větším fantaziím.

Představme si to: na dohled slavného Versaille nastupují slavnostně oblečené týmy Evropy a USA, ohňostroje prskají, řečníci se předhánějí v bombastických přirovnáních o dějinných meznících a nástupu nové golfové éry. Dav šílí, jen jeden muž se tváří jako by potutelně, vědoucně a vyrovnaně.

Přesunuli jsme se do brzkého podzimu 2018, je předvečer Ryder Cupu. Le Golf National je načinčáno s pečlivostí, jakou Francouzi věnují kuchyni, vínu a kosmetickému byznysu.

Tím mužem, o němž je řeč, je samozřejmě pupkatý Španěl s nazrzlou kšticí rozpuštěných vlasů. Až si je zase sváže do copánku a vyrazí s holí k odpalu, bude mu 54 let.

Že je nemožné, aby s nástupem současných atletů do špičkového golfu takto starý Jiménez reprezentoval starý kontinent? Nepravděpodobné snad, ale kdo říká, že je to nemožné? Kdo vlastně čekal, že vyhraje loni, ve 46 letech a 180 dnech?

Před dvanácti měsíci se pozdější účastník říjnového rydercupového klání stal nejstarším vítězem nejstaršího národního mistrovství na evropské pevnině (první ročník 1906). Musel při tom prokázat odolnost psychickou i fyzickou, vždyť o prvenství se rozhodovalo v play-off a poraženými v něm byli další Španěl Alejandro Caňizares a Ital Francesco Molinari.

„To vítězství mi výrazně pomohlo kvalifikovat se do rydercupového týmu. Turnaj má velice bohatou historii a já jsem velice poctěn, že mám jméno na trofeji. Docela rád bych ho tam viděl znovu, moje hra není daleko od toho, aby se dala označit jako velmi dobrá,“ usmál se Jiménez po návratu do dějiště svého velkého úspěchu.

Úspěch snad ještě větší to byl před měsícem, když francouzská kandidatura, jejíž perlou bylo právě hřiště ve Versailles, zvítězila ve volbě dějiště Ryder Cupu 2018. Očekává se, že letošní ročník Alstom Open de France bude poznamenán náporem reklamy na golf v zemi a na událost, jež se zdá být vzdálenou, ale ne tak, aby přípravy na ni nemohly začít už teď.

Jiménez samozřejmě ví, že jedním z neúspěšných uchazečů byl Madrid, ale jakožto obhájce titulu respektuje Le Golf National i porážku své vlasti od sousední země. Sám má letos na kontě zatím jen dvě druhá místa. „Možná, že Francie bude tím místem, kde se to změní,“ dodal optimisticky andaluský patriot.

Když už jsme u historie významného turnaje European Tour, se třemi miliony eur dotace nejštědřejšího mezi těmi, které se hrají na kontinentu (mimo Británii, majory a asijské podniky), Jiméneze může inspirovat jeho krajan.

Nedávno zesnulý legendární Seve Ballesteros dokázal Open de France vyhrát dvakrát za sebou, a sice v letech 1985 a 1986. A v prvně uvedeném roce vyhrál Ryder Cup…