Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Charl Schwartzel obhájil titul na Joburg Open ve velkém stylu

16.01.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Charl Schwartzel

Tak tohle je král Jižní Afriky! Jestli někdo pochyboval, už nemusí. Charl Schwartzel se ve finálovém kole Joburg Open vypořádal s konkurencí způspbem, který zaslouží srazit paty a pogratulovat. Vyhrál s náskokem čtyř ran.

To je výkon, zasluhující uznání i proto, že na startu čtvrtého dne byli s vítězem dva hráči vyrovnáni a další lídrům šlapali na paty. Jenže obhájce spustil na Východním hřišti v Royal Johannesburg And Kensington Clubu solidní palbu.

Jeho výkon 67 ran sice není žádným rekordem ani nejnižším skóre, jakého bylo na turnaji dosaženo. Jenže v danou chvíli ho nešlo než obdivovat. Schwartzelovo celkové skóre se zastavilo na hodnotě -19 za celé čtyři dny a hráči tak právem patří 206 tisíc eur jako největší podíl z celkové dotace 1,3 milionu.

Hráči třetí desítky světového žebříčku se povedla první devítka, pak přece jen trochu znervózněl. „Začal jsem hrát špatně a dal jsem ostatním šanci. Říkal jsem si celou dobu, že se mi přece daří krátká hra a mám na to,“ uvedl Schwartzel.

Rozpovídal se o tom, jak zapracoval na úderech, které vyhodnotil jako klíčové pro úspěch v silné konkurenci. „Zlepšil jsem svoje pitche, bunker shoty a chipy. Vypadá to jednoduše, ale není. V každém případě mi to tady pomohlo.

Schwartzel se zapsal do statistiky jihoafrického golfu. Stal se teprve třetím hráčem této země po Erniem Elsovi a Trevoru Immelmanovi, kdo dokázal obhájit titul na turnaji European Tour.

Druhé místo za ním uhájil Gart Mulroy, jenž se po sobotě dělil se Schwartzelem o vedení. Zahrál 71 ran a brzy na svého krajana nestačil. Ještě o ránu hůř si počínal poslední z trojice vedoucích golfistů po třetím dnu Thomas Aiken. Připadlo mu třetí místo v celkovém pořadí.

Až na čtvrtém místě skončil první cizinec ve startovním poli. Angličan Jamie Elson zahrál 13 pod par. Zajímavostí konečné výsledkové listiny je, že až do šestého místa (další pořadí 5. Joean Baptiste Gonnet z Francie, 6. Scott Jamieson ze Skotska) se hráči seřadili samostatně, první dělená pozice je až sedmá.

European Tour ukončila na Joburg Open svou jihoafrickou etapu. Po čtyřech podnicích (dva v prosinci, dva v lednu) se tato sezona prestižního golfového okruhu přesune do Asie.

Příštím turnajem bude od čtvrtka do neděle HSBC Golf Championship v Abú Zabí.

Z předchozích kol

SOBOTA: Stejně jako po druhém kmole vedli turnaj tři hráči, jen s malou obměnou. Charl Schwartzel a Garth Mulroy na pozici vydrželi, přidal se k ním ale jiný parťák, jihoafrický krajan Thomas Aiken. Schwartzel upozornil, že třetí kolo bylo nejtěžší. „Když tady fouká jako dneska, nedá se hrát moc nízké skóre. Jamky se točí do všech směrů. Když volíte hůl, nemáte jistotu, je to obtížná volba,“ uvedl.

PÁTEK: Vynikajícím výkonem se prezentoval Charl Schwartzel. Zahrál 61 ran na Západním hřišti a posunul se do společného vedení s krajanem Garthem Mulroyem a Angličanem Jamiem Elsonem. Domácí hráči vytvořili silný blok. Do deváté pozice nebyl s výjimkou Elsona jiný golfista než někdo z místních. Program nabral zpoždění, protože pod hrozbou bouřky se skoro tři hodiny nehrálo.

ČTVRTEK: Podle Brandona Grace je v Royal Johannesburg and Kennington Clubu klíčové to, kdo zahraje nízké skóre na Západním hřišti. Nejnižší skóre na něm zahrál v prvním kole Tyrone Mordt. Stejně jako on ale dosáhl 62 ran (devět pod par) Martin Maritz a ten zahájil turnaj na Východním hřišti. „Já jsem tady často hrával juniorské a amatérské turnaje, proto mně East Course takové potíže nedělá,“ našel vysvětlení třiatřicetiletý rodák z Pretorie, jenž žije v USA.