Jde o finanční žebříčky, nikoli o peníze

31.10.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Luke Donald, sběratel trofejí

O peníze tady opravdu nejde. Když, tak jedině o ty žebříčkové. Luke Donald má pro letošek vyděláno dost a odřekl účast na turnaji World Golf Championship v Šanghaji. Domácnost už další příspěvek do rozpočtu nepotřebuje, zato se od muže žádá manželský a otcovský vklad.

Anglický golfista má několik rezidencí, ale doma je momentálně v Palm Beach Gardens na Floridě. Tam jej většinou očekává manželka Diane s dcerou. V nejbližších dnech se má rodina rozrůst o čtvrtého člena a světová jednička si může dovolit vynechat lukrativní podnik, místo toho bude při porodu manželce nablízku.

„Vytvářet dějiny sportu je pro mě důležité, ale být manželem a otcem je pro mě ta nejdůležitější věc na světě. Být s mou rodinou je místo, kde teď musím být,“ potvrdil Donald.

Jakožto stále ještě čerstvý vítěz finančního žebříčku US PGA Tour, kteroužto pozici si zajistil před osmi dny výhrou na posledním turnaji americké sezony Disney Classic, bude mít letos ještě šanci vydělat si dost peněz, i když neodletí do Číny, kde se v totmo týdnu výkvět světového golfu utká o podíly ze sedmimilionové dolarové dotace.

Co rozhodnutí momentálně nejlepšího hráče světa znamená, je nasnadě. Otevírá se možnost konkurentům, aby atakovali jeho postavení ve finančním žebříčku evropském. Donald ho vede, druhý Rory McIlroy má o 1,3 milionu eur méně.

V hrubém přepočtu to je 1,8 milionu dolarů, vítěz z HSBC Champions si v neděli odveze šek na 1,2 milionu dolarů, tedy přiblížně 900 tisíc eur. Severoirský golfista prokázal o víkendu formu vítězstvím na Šanghaj Masters.

„Ve své čtyřleté profesionální kariéře jsem toho nevyhrál dost. Měl jsem vyhrát víc,“ překvapil mírně McIlroy komentářem ke svému výsledku na turnaji, jenž pro něj byl hlavně přípravou na nadcházející závěrečný díl WGC.

I při „nedostatečných“ výdělcích to ale musí dvaadvacetiletému hráči, jenž se na rozdíl od svého největšího protivníka zajímá spíš o auta a jachty, stačit na pohodlný život. Vždyť exhibiční turnaj, jehož vítězem se stal po výhře v play-off nad Američanem Anthonym Kimem, mu vynesl dva miliony dolarů brutto.

McIlroy ovšem odmítl, že by snad myslel na obohacení svého konta. „Chtěl jsem ten titul, a proto jsem myslel jedině na to, jak proměnit nejbližší putt,“ uvedl a už v myšlenkách na nadcházející dění poznamenal: „Teď se chci přiblížit k Lukovi a vytvořit si šanci na výhru v Race To Dubai.“

V centru pozornosti tedy nejsou peníze na účtech hráčů, nýbrž peněžní hodnoty ve zmíněném finančním žebříčku European Tour. Ta skončí až v týdnu od 8. do 11. prosince velkým pouštním finále Dubai Golf Championship o 7,5 milionu dolarů. Ano, mimochodem stejnou částku získá vítěz celou, ale rozhodující pro historii budou podíly z dotace, nikoli bonus.

Třiatřicetiletý Donald se může stát prvním mužem planety, jemuž se podaří v jednom roce skončit nejvýš na money listu americkém i evropském. Je to jeho cíl, řekl to už mnohokrát.

Nepodřizuje tomu ale všechno, i když přiznal, že lepší přípravu než starty v Asii doma mít nebude. „Pro hru je to skvělé, startovat na takových turnajích,“ potvrdil v hovoru o HSBC Champions. „Doufám, že se budu moci zúčastnit v příštím roce.“

Evropská série má v listopadu na programu ještě pět turnajů, kde mohou hráči své výchozí pozice ve finančním pořadí před odletem do Spojených arabskcýh emirátů vylepšovat – v Singapuru, Malajsii, Hongkongu a dva v Jižní Africe.