Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Japonský golf se bude hrát, dokud to půjde. Chce vydělat peníze pro oběti katastrofy

22.03.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Rjo Išikawa

Mužská japonská golfová série začne podle plánu. Její vedení se k zemětřesení v zemi staví jinak než pořadaelé většiny sportovních událostí – chce získat víc peněz, aby pomohlo lidem, postiženým přírodní katastrofou.

Výkonný ředitel JGTO Andy Jamanaka tlumočil stanovisko sponzorů, v jejichž zájmu je, aby byl dodržen původní termínový rozpis. „Máme v plánu uspořádat zahajovací turnaj Token Cup v Nagoji,“ uvedl funkcionář. Akce je naplánována od 14. do 17. dubna.

Dějiště je vzdáleno zhruba 500 kilometrů jihozápadně od nejpostiženějších oblastí. Je snaha, aby rušeny nebyly ani další díly populárního golfového okruhu v severnějších oblastech. „Sponzoři chtějí, aby se hrálo i tam. Hledáme způsoby, jak získat víc peněz a vytvořit fondy na pomoc obětem,“ dodal Jamanaka.

Ženská JLPGA čtyři turnaje z programu vyřadila, ten rozehraný v Koči byl ukončen po prvním kole. Sezona před dvěma týdny začala turnajem Daikin Orchid. „Jsou to těžká rozhodnutí, ale mnozí říkají, že cíl získat peníze je dobrý,“ dodal Jamanaka.

Také on si však uvědomuje, že za daných okolností není nic definitivního. „Samozřejmě se musíme připravit na nejhorší scénář,“ odpověděl na poznámku, co by se stalo, kdyby se k dosavadnímu neštěstí připojila rozsáhlá havárie v jaderné elektrárně Fukušima.

Je otázka, zda se zájem Japonců o sportovní dění podaří udržet v situaci, kdy se stovky pracovníků snaží zabezpečit poškozený nukleární reaktor, trosky po zemětřesení a tsunami se budou odklízet dlouhé měsíce a pohřešují se stovky lidí.

Jamanaka hodlá prohovořit možnost startů s největší hvězdou domácího golfu Rjem Išikawou. Devatenáctiletý golfista doslova pobláznil zemi, a přestože startuje na amerických turnajích, na domácí scénu nezapomíná. Jeho přítomnost zvedá zájem publika a tím i příjmy.

Finanční pomoc už ohlásila řada golfových osobností. Korejka Čon Mi-čong, hrající právě JLPGA Tour, věnovala obětem katastrofy deset milionů jenů (více než 200 tisíc korun).