Jamkový šampionát začíná, obhájce Donalda čeká náhradník Els

22.02.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Ernie Els

Ne že by Ernie Els čekal jednoduchý úkol, ale to, že v prvním kole Accenture Match Play Championship bude hrát proti mistrovi jamkové hry Luku Donaldovi, před něj neklade velké naděje na úspěch. Jihoafričan v posledních měsících ztrácí na výkonnosti a ačkoli světový hráč číslo 1, proti němuž se v Dive Mountain postaví, nezačal sezonu zrovna oslnivě, je jasné, kde mezi nimi hledat favorita.

Ve čtyřiašedesátičlenném startovním poli je Els žebříčkově nejníž. Vlastně byl původně jen náhradníkem. To mu nicméně nebere náladu. „Jsem šťastný, že jsem tady,“ ohlásil trojnásobný major vítěz na tiskové konferenci v Ritz-Carlton Golf Clubu. „A že jsem poslední, kdo se do turnaje dostal, že hraju s nejvýše nasazeným, pouze znamená, že mě čeká těžký zápas. Miluju těžké zápasy. Je zajímavé, že jsem v takové pozici,“ snažil se Jihoafričan odvést pozornost od pavouka, ale trochu se prozradil: „V minulosti to nebýval můj oblíbený podnik a často jsem ho vynechával.“

Ano, jenže kdo ví, kolikrát ještě dvaačtyřicetiletý golfista dostane příležitost první z dílů World Golf Championship hrát. Z předchozích jedenácti startů se pětkrát odporoučel právě už v prvním kole, naposledy v roce 2008, kdy jej vyřadil Američan Jonathan Byrd, tehdy ještě zdaleka ne tak etablovaný ve světové špičce jako dnes.

Nejlepším Elsovým výsledkem z Match Play Championship je semifinále z roku 2001, kdy se hrálo v Austrálii. Tam prohrál po boji se Švédem Pierrem Fulkem 2/1. „Moje bilance není nijak skvělá, ale mám rád tohle hřiště,“ pochválil sám příležitostný designér dílo věhlasného Jacka Nicklause, situované mezi husté keře a zrádné kaktusy.

Podle Else je to pro jamkovou hru hřiště jako stvořené, protože se na některých jamkách dá riskovat se solidní mírou pravděpodobnosti na to, že risk bude i ziskem. „Pořád je to osmnáct jamek a já přece nejsem nejhorší hráč na světě,“ nabídl si možnost uspět a zároveň poděkoval Philu Mickelsonovi, že se z turnaje odhlásil a pustil ho tak do turnaje. „Koupím mu večeři,“ vzkázal se smíchem bývalý první hráč světa americkému kolegovi, jenž dá v tomto týdnu přednost rodině.

Současný první muž žebříčku vyprávěl na své tiskovce dlouze o tom, jak si v zimě užil s rodinou na Barbadosu a jak v tom horku ochutnával dobrá vína a na Vánoce si dopřál sekt Dom Perignon, což je stylové vzhledem k tomu, že milovník této značky, literární a filmový agent James Bond, tedy jeho fiktivní krajan, často volil stejnou značku.

Část hovoru se točila kolem Donaldovy veleúspěšné loňské sezony (bez výhry na majoru – v USA nemohlo toto téma ležet ladem), kam patří i titul z Dove Mountain. „Jamkovka mě vždyky přitahovala. Je jiná. Loni jsem zdaleka nebyl středem pozornosti. Moje vítězství bylo překvapením, vždyť na PGA Tour jsem předtím dlouho nevyhrál. Ale jamkovka mě vždycky bavila,“ vyjádřil své nadšení do hry Angličan.

K tomu, aby se vyjádřil k Elsovi, nebyl obhájce titulu vyzván. Beztak by pravděpodobně odtušil, že si váží každého soupeře a svou taktiku by neměnil podle toho, proti komu bude hrát. „Líbí se mi ten pocit, který máte z nutnosti použít jinou strategii a z intenzity, jakou zápasy přinášejí,“ dodal ještě Donald, jehož bilance ve hře na jamky je více než solidní. Před rokem ve finále porazil Němce Martina Kaymera 3/2.

Turnaj začne ve středu a v prvním kole na sebe například narazí:
Luke Donald – Ernie Els
Rory McIlroy – George Coetzee
Sergio García – Miguel Ángel Jiménez
Keegan Bradley – Geoff Ogilvy
Martin Kaymer – Greg Chalmers
Lee Westwood – Nicholas Colsaerts
Tiger Woods – Gonzalo Fernandez-Castaňo

Dosavadní vítězové:
2011 – Luke Donald, 2010 – Ian Poulter, 2009 – Geoff Ogilvy, 2008 – Tiger Woods, 2007 – Henrik Stenson, 2006 – Geoff Ogilvy, 2005 – David Toms, 2004 – Tiger Woods, 2003 – Tiger Woods, 2002 – Kevin Sutherland, 2001 – Steve Stricker, 2000 – Darren Clarke, 1999 – Jeff Maggert.

.