Jamkovka zachráněná vosami a kaktusy

24.02.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Jestli při vší úctě k loňským finalistům Mattu Kucharovi a Hunteru Mahanovi potřebovala světová jamkovka něco jako infuzi, když už ne rovnou resuscitaci, letos se jí dostalo „zdravotní pomoci“ od vícero lékařů. Jak už to ale bývá, pacient musí ještě projevit vůli k životu.

Tolik zápasů rozhodnutých v prodloužení tu ještě nebylo, finále na pět dodatečných jamek bylo zápasem nejdelším, nejdramatičtějším a nejbarvitějším. Vítěz Jason Day projevil ducha a um, poražený finalista Victor Dubuisson projevil um a sílu, Sergio García projevil sílu a ducha. Ukázal světu golf jako způsob víry v to, že tento svět je dobré místo k životu.

Ale měl by to být také svět, kde jisté věci fungují. A jestli má MatchPlay Championship takový potenciál, jaký se ukázal letos, musí ho PGA Tour využít. Jak ale řekl komisionář Tim Finchem, zatím se věc nehnula z místa. Jelikož hlavní sponzor Accenture neprodloužil po čtrnácti letech kontrakt, musí vedení okruhu najít způsob, jak zajistit dotaci, jež se vyšplhala už k devíti milionům dolarů. A taky hřiště. V Maraně se hrálo osmkrát (dvakrát Gallery, šestkrát Dove Mountain), ale loňský zmrzlý ročník velí mít se před arizonskou pouští na pozoru.

Kam a jak?
Finchem neřekl nic konkrétního. Vedle možnosti, že turnaj zůstane kde je, připustil i to, že US PGA zkoumá potenciál regionů, kde dosud není etablovaná, a to i mimo Spojené státy. Například v Kolumbii, kde se v únorovém termínu zatím hrají turnaje Web.com Tour a PGA Latinoamérica. Úplná novinka by to nebyla, v roce 2001 se hrálo v australské Victorii.

Řeší se i formát jamkovky. Ta evropská už před časem přešla z prostého vyřazovacího systému na hybrid známý z kolektivních her – základní část se hraje ve skupinách, aby měl každý účastník zaručen start ve více zápasech, nepovažoval cestu za zbytečnou a měl šanci v případě jednoho nezdaru zabojovat. Není to však zdaleka jediný použitelný model.

Hovoří se o kombinaci hry na jamky a na rány. „Nemyslím, že je to hlavní věc,“ upozornil Finchem, že hrozba brzkého vyřazení nemá za následek slabé startovní pole. Přijetí účasti mezi hráči, jimž podle světového žebříčku vznikne právo MatchPlay Championship hrát, je momentálně 98,5 procenta. „Mnohem důležitější je, kde se bude hrát a na který trh jít. Samozřejmě své si k tomu řeknou televizní partneři,“ dodal komisionář.

Mušketýr a gentleman
Ačkoli letošní finále bylo plné prostojů a režie poněkud protichůdně nabídla infografiku místo záběrů na zápas o třetí místo, nakonec si diváci přišli na své hlavně díky Dubuissonovi. Jeho třetí záchranné rány z první a druhé jamky play-off vejdou do dějin golfu. Při první musel dostat míč na green z hustého porostu plného kaktusových ostnů. Při druhé před ním ležel tentýž úkol pro změnu na tvrdém, prašném podkladu a v jeho provedení mu bránila hlavně metrová větev.

„Neměl jsem co ztratit,“ řekl později třiadvacetiletý mladík, jehož postup až do finále působil jako zjevení. Kdo by se byl nadál, že jamkovce poskytne transfuzi čerstvé krve Francouz? Jeho vousy stylizované do mušketýrského kníru s bradkou fascinovaly stejně jako hráčův stoicismus. Jestli na sobě dal najevo rozčarování z nevydařených ran, pak lehkým pokrčením ramen nebo jemně protaženými koutky úst. Přitom i on zařadil do svého projevu prvky show, když vyklepával zbytky kaktusu z bot i nohavic ještě na dalším odpališti. Však si získal přízeň amerického publika, jež ho občas doprovázelo pokřikem modifikovaným z originálního „Yabba-dabba-doo“ na „Doobby-doobby-doo“ („Dubui-Dubui-du“?)

Jak domácí, tak světové publikum muselo ocenit gesto Sergia Garcíi ze třetího kola. Na šesté jamce utkání proti Rickiemu Fowlerovi skončil Španělův míč na sprinkleru a on měl nárok na free drop. Jenže kolem balonu létaly vosy. „Udělal jsem s nimi špatnou zkušenost v dětství,“ vysvětlil svůj váhavý postup. Když konečně balon vyňal a spustil, začaly vosy létat kolem něj, a tak požádal rozhodčího o další drop v jiném místě. Jamku dohrál do paru a udržel vedení. Na následující jamce měl výhodnější polohu pro putt, útočil na birdie, kdežto Fowler byl třikrát tak daleko. V tu chvíli využil García příležitosti a nabídl soupeři, aby jamku vypůlili.

Později se dostal do vedení o tři rány, přesto zápas prohrál. Nijak ale nelitoval. „Cítil jsem vinu za to, jak dlouho mi dropování trvalo. To nebylo vůči Rickiemu v pořádku, musel kvůli mně čekat,“ doplnil své vysvětlení. Američan zprvu nechápal a musel se ujistit, jestli to jeho protivník myslí vážně. „Byl jsem tak vychován,“ dodal ještě poražený na hřišti, ale morální vítěz.

 

.