Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Jak Williams urazil Woodse a nic se mu nestalo

07.11.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Williams a Woods - to už je minulost

Co je horší? Že Steve Williams nazval Tigera Woodse debilem, nebo že k tomu připojil slovo „černý“? Odpověď může také znít: Nejhorší je, že mu to prošlo. Rozhodnutí dvou mužů, zastupujících Mezinárodní federaci golfových soutěží, prominout nejznámějšímu caddiemu na světě jeho slova, se docela míjejí s tím, jak by lidé z golfového byznysu chtěli, aby na tento sport nahlížel svět.

Nebo je to snad chytrý marketingový tah? Ukázat, že i v golfovém prostředí se nepohybují jen nadpozemsky čestní správňáci, takže začít ho hrát (a přinést do něj své peníze) může každý otrapa?

Někdy se zdá, že vrcholné sportovní organizace pečují o rasovou průzračnost až přehnaně. Ve fotbale se tvrdě trestají opičí skřeky, basketbal potírá „banánové“ a jiné incidenty, v hokeji je zapovězeno slovo žabožrout. Jen hrstka příkladů z tisíce.

Možná je to tím, že se jedná o prohřešky z veřejných fór, kdežto Williams svá slova vyřkl jen na večírku uzavřené společnosti šanghajského turnaje HSBC Champions. V tomto smyslu se jej zastal slavný Greg Norman, podle nějž se Williams domníval, že se nachází v „chráněném prostředí“.

Australský kapitán Mezinárodního týmu pro blížící se Prezidentský pohár ujistil veřejnost, že na páteční party byla pronesena mnohem silnější slova, ale mimo dosah mikrofonů.

Výborně! Golf je pravděpodobně útočištěm sociopatů, kteří navenek budou ve jménu fair-play třímat ohnivé meče, ale na svém dvorečku si smějí sprostě ulevovat až doalelujá, padni komu padni.

Všichni Williamse v prohlášeních, pronesených v dosahu médií, chladně odsoudili. Zároveň ale „chápou“, že není rasista. „V našem ani žádném jiném sportu není místo pro žádné projevy rasismu. Poznámky Steva Williamse považujeme za nepřijatelné v jakémkoli kontextu. Bereme na vědomí, že se omluvil, a věříme, že se něco takového nebude opakovat. Tímto považujeme záležitost za uzavřenou,“ píše se v prohlášení zástupců velkých golfových sérií Tima Finchema a George O´Gradyho.

Americký i evropský výkonný šéf ještě asi nepřišli dostatečně často do styku s lidmi z Mezinárodního olympijského výboru. Pokud se golf rozhodne a vyšle za pět let na hry v Riu de Janeiro nejlepší profesionály, bude se muset některá z odpovědných institucí v té době seznámit s rasistickou přecitlivělostí olympijského hnutí.

Všimněme si ale i druhé stránky Williamsovy veřejné urážky svého bývalého zaměstnavatele. Anglické slovo „arsehole“ (debil, kretén, snad i kokot…) je nutně použito ve všech drsnějších hollywoodských filmech a tak jako stejně intenzivní „fuck“ přešlo do mluvy lidí tak snadno, že už snad ani není vnímáno jako vulgarita.

Znamená to, že Williams je pouze průkopníkem, osamoceným předvojem silnějších šiků, z jejichž středu se po hřištích ponese fakování stejně často jako volání „fore“ a „in the hole“?

Nebo je snad golf v předstihu a vymaňuje se ze jha přehnané politické korektnosti? Jeho samoregulační procesy jsou tak úžasné, že stačí za trest udělat „bu bu bu“ a provinilec si naplno uvědomí, čeho se dopustil. Kaje se, hryzne ho svědomí, příště už to neudělá…

Opravdu těžké odpovědi.