Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Jak se žije frogmanovi?

19.05.2010 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

diverMísto bagu na golf nosí kyslíkovou láhev, na nohy si obuje ploutve, spiky nechá doma. Navlékne slušivý neopren a jde na věc. Záhadný muž, který na mě při hře vykoukl z rybníka a posléze vylovil i můj ztracený míček, se jmenuje Dave Hayes. Dave se profesionální frogman, své práci se věnuje na částečný úvazek, ještě je zámečník a také vášnivý golfista.  

 Jak sám říká, k „žabaření“ se dostal úplnou náhodou a také díky své vynalézavosti. Mrzel ho fakt, že když si jde s kamarády zahrát, míčky, které skončí ve vodě, už nikdy neuvidí. Dave je ale muž činu a tak rybníčkům a vodním překážkám vyhlásil válku.

 Pořídil si šikovnou lovku, kterou si jakožto zkušený zámečník speciálně upravil a prodloužil. Míček, který ztratil, si tedy skoro vždycky vylovil a pomáhal i kamarádům. Brzy nato se na hřišti Indooroopilly v australském Queenslandu proslavil, lidé ho dokonce začali vyhledávat a kontaktovat. Někteří od něj chtěli vylovené míčky i odkupovat ve velkém.

 To už ale Dave začal uvažovat o tom, že ze svého nového koníčku udělá byznys. Domluvil se s vedením hřiště a stal se dvorním frogmanem. Certifikát potápěče již měl a veškerou výstroj si obstaral. Nyní ho lidé na hřišti potkávají hlavně v neoprenu a ploutvích.

 „Někdy se bojím, aby kvůli mně někteří návštěvníci nedostali infarkt, když se z ničeho nic vynořím z vody. Jednou se mě jedna paní lekla tak, že odhodila hůl, nechala bag bagem a utíkala křičíc cosi o lochnesce.“

 Všichni si toho, co pro ně Dave dělá, na hřišti cení, díky němu mají levnější míčky, vedení nemá starosti s objednáváním firmy na výlov a co je nejdůležitější, Dave má zaměstnání, které je absolutně bez stresu.  Jezírka a rybníky na hřištích nejsou moc hluboká, ale zato v nich není vidět ani na krok, voda je hodně zkalená.

 Dave mi vysvětlil, že se pod vodou orientuje pomocí hmatu a to bez rukavic, proto s sebou má vždy dostatečnou zásobu dezinfekce a také mi ukázal mnohé jizvy, které mu na rukou zůstaly, poté, co omylem šáhl na sklo, nebo starý plech. Navíc, bahno, které je na dně, jde z rukou jen velmi špatně vymýt.

Svoje vodní zaměstnání Dave provozuje přibližně tři dny v týdnu. Nemusí nosit hodinky, přijede, kdy se mu to hodí a užívá si volnosti, kterou mu práce na krásném golfovém hřišti dovoluje. „Miluju svoje zaměstnání, ten klid a mír, krásné prostředí kolem. Nic se nesmí podceňovat, a proto s sebou mám většinou svou ženu, která mě ze břehu hlídá pro případ, že by se mi něco stalo s výstrojí.“ Protože Dave pracuje přes den, musí brát na zřetel fakt, že se na hřišti hraje a tak dávat pozor na nebezpečné míčky.

Na dně člověk může prý najít spoustu zajímavých věcí, Dave našel jednou dokonce celý bag. „Někdo musel ten den hrát hodně špatně,“ komentoval Dave svůj cenný nález.

Jeho nejděsivější zážitkem je, když se jeho přístroj zamotal do hustých řas na dně a dobrou chvíli mu zamezoval v pohybu. Navíc tehdy nic neviděl, „bylo to opravdu frustrující, poprvé jsem se začal bát, že se z toho už nikdy nedostanu, tehdy mi pomohl můj potápěčský nožík, na který od té doby nedám dopustit.“

 Dave nedávno expandoval i na ostatní golfová hřiště ve státě a jak říká, nežije si špatně, průměrně nasbírá něco kolem 1000 až 2000 míčků za jeden den potápění. Mnoho z nich je ve velmi dobrém stavu a dají se tak dobře prodat pro-shopu, který je pak prodává zpět golfistům.

 „Je to takový nekonečný příběh, věčný koloběh míčků, “ směje se Dave.

 Když ale lidem vyprávím, co dělám, většinou pukají smíchy.

 

 Aneta Zárubová

Aneta75P