Jak se tajná policie mýlila

15.08.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Laura Davies letos v Solheim Cupu po letech chybí

Jamková hra je klenot golfu. Věděl to obchodník s obilím Samuel Ryder, který v roce 1927 založil tradici klání nejlepších mužů Ameriky a Evropy, a pochopil to i Američan norského původu, když v roce 1990 vymyslel ženskou obdobu soutěže, která se hraje pod jeho jménem jako Solheim Cup.

Karstenu Solheimovi, známému výrobci golfových holí značky Ping, bylo líto, že ženy nemají svůj Ryder Cup, a tak v roce 1990 přišel s nápadem, který se líbil. Bitva mezi hráčkami z obou stran Atlantického oceánu, tedy mezi členkami Ladies Professional Golf Association a Ladies European Tour, bude mít v sobě vždy velký náboj. A měla od začátku.

Z dvanácti vzájemných zápasů vyhrála Evropa pouze čtyři. Poprvé ve 2. ročníku v roce 1992, naposledy při předloňském měření sil v Irsku poměrem 15:13. V roce 2003 zástupkyně starého kontinentu vyhrály 17,5:10,5 a postaraly se tak o nejdrtivější vítězství historie soutěže.

V roce 2005 diváci viděli duel nastávajících maminek. Američanka Laura Diaz v šestém měsíci porazila Dánku Iben Tinning, která byla těhotná čtyři měsíce. „Hrálo se mi skvěle, neměla jsem žádný problém. Cítila jsem, že mě mé dítě podporuje,“ uvedla Američanka po zápase.

Švédská tajná policie Säpo se v roce 2003 obávala o bezpečnost turnaje v Barsebäcku. Hovořilo se o nebezpečí, že by přítomnost amerických hráček mohla přilákat zahraniční teroristické skupiny. Naštěstí to byl planý poplach.

Soutěž se koná už dost dlouho, aby měla své legendy. V nadcházejícím ročníku, jenž v pátek začne v americkém Coloradu, poprvé chybí bývalá světová jednička a vítězka 45 turnajů Laura Davies. Devětačtyřicetiletá Angličanka se nedočkala divoké karty. „Letos jsem si ji nezasloužila. Trochu zklamaná ale jsem, to připouštím,“ řekla Davies.

Jiná legenda Annika Sörenstam odmítla nabídku stát se kapitánkou týmu Evropy. „Solheim Cup byl vždy důležitou součástí mé kariéry a doufám, že jednoho dne evropský tým povedu. Viděla jsem ale to množství práce, které kapitánka má. Nyní nemám tolik času, kolik si celá akce zaslouží,“ vysvětlila Švédka. Je alespoň zástupkyní kapitánky Liselotte Neumann, odvážné a nebojácné. „Jsem připravena udělat všechno pro to, abych byla první kapitánka, která s týmem vyhraje na americké půdě,“ nechala se slyšet. „Díky výkonu hráček z roku 2011 jsem přesvědčena, že na to máme,“ dodala.

Za dva roky se Solheim Cup představí v německém resortu St Leon-Rot. „Už se nemohu dočkat. Bude to fantastická zkušenost pro německý golf a mladé talentované hráče, kteří budou moci být přímými svědky vzrušující atmosféry jedné z nejprestižnějších akcí,“ libovala si Němka českého původu Sandra Gal, která letos v týmu Evropy chybí. Jedním z devíti zájemců o pořádání byl i Prosper Golf Resort Čeladná.

 

.