Jak se nevyplácí jít se soupeřem na večeři

22.02.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Tiger Woods i Rory McIlroy utrpěli v prvním kole Accenture Match Play World Championship porážky od soupeřů, s nimiž se potkávali už kdysi na stejných turnajích. A poráželi je. Outsideři z řad krajanů jim to teď spočítali.

Když byli Tiger Woods a Charlie Howell III na šestnácté jamce, přijeli se jich zeptat rozhodčí, jestli jim nebude vhod přerušit zápas kvůli zhoršující se viditelnosti. „Je mi to jedno,“ odtušil pozdější vítěz, jako by uznával právo volby tomu výkonnostně lepšímu. A poražený odtušil, že se hraje dál.

„Myslel jsem si, že jsem na sedmnácté a osmnácté jamce schopen zahrát birdie,“ vysvětlil svou volbu Woods. Na poslední jamku se ale soupeři nedostali. Třiatřicetiletý „Chucky“ (nebo také Chucky Three Sticks), jeden z bývalých talentů woodsovské generace, rozhodl o výhře dřív.

V roce 1996 se Woods s Howellem v jamkovce utkali ve čtvrtfinále amatérského mistrovství USA. Vyhrál o necelé čtyři roky starší Woods, jenž už měl v tu dobu na kontě dva starty na Masters do jeho prvního titulu na tomto majoru chybělo tři čtvrtě roku.

Tomu, jak se jejich kariéry vyvíjely dál, odpovídala i situace před utkáním. „On je Tiger Woods a já jsem šťastný, že jsem vůbec tady,“ řekl Howell. Po výhře se rozpovídal: „Hrál jsem s ním hodně, byl to kamarád. Ptal jsem se ho na spoustu věcí a on byl vždycky vstřícný a ochotný. Nikdy bych si nepomyslel, že ho jednou porazím na stejné úrovni.“

Woods prokázal, že je velký hráč nejen golfovým uměním, ale také sportovním duchem. Prohrával o dvě rány po soupeřově ataku a odmítl možnost odkladu na další den. Možná to bylo netaktické, ale kdo mohl na druhé straně tušit, že na tříparové sedmnáctce si Howell znovu přihraje do birdie a ze tří a půl metru ho promění…

To irský duel mezi Rorym McIlroyem a Shanem Lowrym byl spíš plný chyb než úžasných ran. Až na to, že pětadvacetiletý rodák z oblasti, kde zraje populární Tullamore Dew, získal dvě jamky díky přesnému chip-inu, což tedy skvělé trefy byly. Přesto poražený prohlásil: „Nebyl to hezký zápas.“

Oba se dobře znají. Přestože o dva roky mladší z obou protivníků je z Ulsteru, irský golf je „jen jeden“. „Před zápasem jsem byl nervózní, vždyť je to světová jednička. Známe se dobře, proti němu je to vždycky těžké a já jsem nesmírně šťastný,“ zářil Lowry.

Když se odhlásil Brandt Snedeker a Lowry se v pavouku turnaje posunul proti McIlroyovi, radost neměl. Ani jednoho to ale nepřimělo vzdát se úmyslu povečeřet spolu, což se v úterý stalo. Možná tím dal McIlroy svému přemožiteli výhodu, protože ten už se tolik nebál jména, které od té doby, co se utkali poprvé, narostlo na světové rozměry.