Jak Rory porazil sám sebe

11.12.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Tahle poslední trofej mu scházela. Jinak měl Rory McIlroy za letošek takřka všechno. A teď získal i cenu golfových novinářů. Paradoxně by ji vyhrál, i kdyby skončil druhý. Ale ne jako jednotlivec. Severoirský první hráč světa totiž těsně zvítězil před rydercupovým týmem Evropy, jehož byl členem. A oceněn byl i jeho kouč.

Třetí skončil v Golf Writers´Trophy strůjce výhry v Ryder Cupu Angličan Ian Poulter, na dalších místech pak jeho třiapadesátiletý krajan Roger Chapman, vítěz dvou seniorských majorů PGA Championship a US Open, a britsko-irský ženský tým, který v amatérském Curtis Cupu porazil USA.

„Sezona 2012 byla pro evropský golf skvělá ve všech ohledech. Ukazuje to pohled na jména hráčů, která se ucházela o tuto cenu,“ poznamenal McIrloy při předávání. „Proto je pro mě velkou ctí být první v pořadí,“ dodal.

Třiadvacetiletý Severoir vyhrál letos americký i evropský finanční žebříček, získal o cenění pro nejlepšího hráče roku na obou kontinentech a připsal si pět turnajových vítězství, včetně jednoho na majoru – US PGA Championship.

Radost měl také z ceny UK Coaching Awards 2012, kterou má čerstvě v držení jeho trenér Michael Bannon. Ten se už loni mohl těšit nejen z McIlroyova výkonnostního vzestupu, ale i z ceny Trenér roku PGA.

Teď tedy přidal britské uznání. Je o to cennější, že přesahuje hranice golfu, jedná se totiž o všesportovní anketu. Ukázalo se, že rozhodnutí věnovat se pouze jednomu hráči, nejlepšímu, jakého kdy vedl, bylo správné. Bannon se nechal přesvědčit, vyvázal se z funkce head pro v Bangor Golf Clubu a začal cestovat po turnajích s McIlroyem.

„Několikrát jsem se ho pokusil přesvědčit a teď se rozhodl to udělat. Je to skvělé,“ komentoval McIlroy znovuobnovené spojení se svým mentorem, jenž ho učil odmalička v irském provinčním Holywoodu, odkud oba pocházejí. Ukazuje to, že světový hráč nemusí vyrůst jen u nejvěhlasnějších špiček oboru, ale že rozhodující mohou být osobní vztahy.

Bannonovým největším hráčským úspěchem je účast ve finále irského amatérského mistrovství v roce 1980, kde prohrál s Ronanem Raffertym, pozdějším sedminásobným vítězem turnajů European Tour. Pak Bannon získal statut teaching pro a McIlroy k němu přišel jako devítiletý, to už něco uměl. Malou legendou se už stává historka, jak trenér přiměl nadějného hráče používat kratší putter.

„Líbí se mi s ním probírat jeho pocity při ráně,“ pochválil v rozhovoru pro list Belfast Telegraph oceněný kouč svého svěřence za to, že se dokáže ke hře perfektně vyjádřit. „Takový top hráč už může být docela spokojený s tím, co umí. Já ho nezatěžuju informacemi, jenom se snažím dostat z něj to nejlepší,“ nastínil svou metodu Bannon.

Nastínil před McIlroye velké plány na rok 2013 i dál. Samozřejmě, že dostal otázku, zda jeho mladý protežé může nasbírat osmnáct major titulů, když už má dva. „Bude-li hrát špičkově ještě dvacet let, může vyhrát každým druhým rokem, to je takové minimum,“ zaobalil svou odpověď Bannon.