Jak omyl greenkeepera pohřbil celé hřiště

20.07.2011 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Pohromám se člověk nevyhne, nejsou vůči nim imunní ani golfová hřiště. Jedna z takových nehod se stala přesně před třemi lety ve Velké Británii. Původně krásné osmnáctijamkové hřiště Haywards Heath Golf Club v západním Sussexu známé svou bujnou vegetací a krásně zelenou trávou se proměnilo v holou a pustou hnědou planinu. Ještě bolestnější je zjištění, že vše způsobil člověk.

Místnímu greenkeeperovi se podařilo poškodit jedenáct jamek, když na fairwaye omylem nastříkal průmyslový herbicid určený na vypalování a vysychání travnatých ploch. Za normálních okolností jsou fairwaye stříkány lehčím přípravkem na hubení plevele. Osudný herbicid s názvem Gallup je totiž vhodný pro použití na průmyslových plochách, u cest, dálnic a lesů.

Ředitel klubu, Andy Plowright řekl, že celá záležitost byla nešťastnou náhodou: “Byl použit špatný postřik a dělali jsme pak všechno, co bylo v našich silách, abychom škody zmírnili. Hlavní bylo udělat opatření, aby se podobná věc nemohla v budoucnu opakovat.”

Klub si vzal rady od výrobců preparátu a také od různých botanických institutů, které se v této problematice věnují. Některé menší plochy byly hned po nehodě znovu zatravněny, ale celá náprava škody trvala 5 měsíců a hřiště bylo do původního stavu uvedeno až po roce.

Hřiště utrpělo velkou ztrátu, před událostí bylo ve výborném stavu. Členové platí za hru na skoro sedmikilometrovém hřišti, které bylo otevřeno v roce 1922, členský poplatek 1 100 liber ročně, což je v přepočtu přibližně 30 000 korun. Členové byli samozřejmě lidé, kterých se golfová katastrofa nejvíce dotkla.

Někteří z nich označili přístup vedení za amatérský a byli tak rozhořčeni, že zrušili své členství, i když na hřišti zanechali spoustu přátel.


Aneta Zárubová