Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Nicklaus: Potřebujeme pomoc čínské vlády!

26.01.2016 | Taťána Belšánová | publikováno v rubrice Novinky, Rozhovory, V zahraničí
A A A
The Jack Nicklaus Room Opening

Jack Nicklaus v golfové síní slávy

Osmnáctinásobný vítěz major turnajů Jack Nicklaus u příležitosti svých 76. narozenin poskytl rozhovor pro CNN , kde mimo jiné zavzpomínal i na své golfové začátky.

S kariérou profesionálního golfisty se Zlatý medvěd rozloučil v roce 1996, poté co dvakrát zvítězil na Senior Tour. A i když se i nadále na turnajích objevoval – jako například v roce 1998 na Masters, kde skončil (v 58 letech!) dělený šestý – bylo to spíše z obchodních či charitativních důvodů.

Co tedy dělá muž, kterého časopis Sports Illustrated zvolil jako nejlepšího individuálního sportovce celého 20. století, když skončí s kariérou profesionálního golfisty?

„Většina lidí celý život pracuje, a když jde do důchodu, tak začne hrát golf. Já jsem hrál golf celý život, a tak v důchodu pracuju,“ uvedl držitel 73 titulů na PGA.

Tiger Woods a Jack Nicklaus

Tiger Woods a Jack Nicklaus

Nicklaus se po odchodu z profesionálního sportu vrhl na podnikání. Jeho firmy se zabývají prodejem všeho možného – od zmrzlin, vín a limonád, přes golfové vybavení a míčky až po navrhování golfových hřišť. Určité procento z prodeje výrobků jde na dětskou zdravotní péči – tradice, která začala se zdravotními problémy jeho nejstarší dcery Nancy, která se jako roční dítě málem zadusila pastelkou.

Od té doby se Nicklaus zaměřuje na dětské nemocnice a jiné projekty, kterým každý rok posílá miliony dolarů, které se vyberou třeba díky turnaji Memorial, který je součástí PGA Tour, a který Nicklaus pořádá už čtyřicet let.

Nicklaus přiznal, že rád vzpomíná na dobu, kdy studoval na univerzitě v Ohiu. Zde se seznámil se svou ženou Barbarou, se kterou je již 56 let, a vyhrál v roce 1961 univerzitní šampionát NCAA i U.S.Amateur. A o rok později zvítězil  poprvé na majoru – US Open, když v play-off porazil Arnolda Palmera. Major titulů získal ještě dalších 17, poslední na Masters v roce 1986. Tím se stal ve věku 46 let nejstarším vítězem.

Jack Nicklaus na sklonku aktivní kariéry

Jack Nicklaus na sklonku aktivní kariéry

Jack Nicklaus je po TigeruWoodsovi a Samu Sneadovi v počtu vítězných turnajů třetím nejlepším golfistou všech dob. „S hráči jako je Jordan Spieth nebo RoryMcIlroy je i dnešní golf v dobrých rukou,“ uvedl Nicklaus.

„Golden Bear i v 75 letech zahrál v Augustě svůj dvacátý první hole in one. Ale jinak většinu svého volného času dělí mezi tenis, své děti a vnoučata. Často také cestuje do Číny, kde má rozpracovaný projekt 18 jamkového hřiště. Zároveň ho frustruje pomalý rozvoj této hry v zemi, s tak velkým potenciálem, jako je Čína. „Potřebujeme pomoc čínské vlády. Snad nám pomůžou olympijské hry k popularizaci tohoto sportu,“ dodal Jack Nicklaus.