ISPS Handa World Cup

24.11.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Jason Day

ISPS Handa World Cup of Golf, Royal Melbourne GC, Melbourne, Victoria, Austrálie
(21. – 24. 11. 2013, časový posun: +10 hodin)

Neděle – finálové kolo
Oba tituly zůstaly doma. Ještě jednu ránu ze svého skóre srazil Jason Day a s deseti ranami pod parem udržel pozici. Vedle titulu v soutěži jednotlivců se stal vítězem i v týmech, podpořen krajanem Adamem Scottem, jenž po nejlepším nedělním výkonu skončil celkově třetí. Mezi hráče pořadatelské země, jejíž diváci připravili svým hrdinům mohutné ovace, se vklínil pouze Sán Thomas Björn, jenž zahrál bogey na poslední jamce a za Dayem zaostal o dva údery. Obhájci titulu Američané ve dvojici Matt Kuchar, Kevin Streelman skončili druzí s výraznou ztrátou na vítěze.
Scottův výkon 66 ran (-5) byl ojedinělý, s hřištěm už si stejně dobře poradil jen Švéd Jonas Blixt, ten už měl ale větší ztrátu. Tři hráči donesli výsledek -3, jinak se opět skórovalo méně. „Byla to moje vina, že jsme po prvním kole tolik ztráceli,“ připustil Scott, „ale dal jsem se do kupy.“ Když Day proměnil dvoumetrový putt na závěrečném greenu, ovládla ho radost uměřená nedávné rodinné tragédii – osm jeho příbuzných zemřelo nedávno na Filipínách při řádění tajfunu. „Jsem moc rád, že jsem to udržel,“ hlesl čerstvý majitel šeku na 1,2 milionu dolarů. Ještě mu patří polovina ze šesti set tisíc za týmovou výhru. „Měl jsem tady s sebou matku, sestry a další příbuzné. Bylo to pro mě silné, že jsem jim mohl být oporou,“ dodal Day, jenž také pochází z Filipín, do Austrálie se přestěhoval v dětství.
Ve finálovém flightu to byl tuhý boj. Björn dostihl Daye už na první devítce, Australan se však ovládl a nepanikařil. Dánovy ztráty na jamkách 16 a 18 mu vynesly titul. „Jsem samozřejmě zklamán, chyboval jsem a moje hra nebyla dost dobrá,“ postěžoval si dvaačtyřicetiletý Evropan. 
Další pořadí
Jednotlivci: 15. Bourdy, McDowell (+1), 20. Jiménez (+2), 25. Olesen, V. Singh, Colsaerts (+3), 30. Blixt, Dubuisson (+4), 58. Manassero (+16).
Družstva: Družstva: Austrálie (-17), 2. USA (-7), 3. Dánsko, Japonsko (-5), 5. Kanada (+2), 6. Jižní Afrika (+4).

Konečné Top 10:

Video – přehled finálového kola:

Sobota – 3. kolo
Výkon 66 ran (-5) a posun na devět ran pod par znamená vedení pro Jasona Daye. Domácí hráč se zároveň ke spokojenosti fanoušků na melbournském hřišti s přispěním Adama Scotta (68) zasloužil o to, že Austrálie jde do finálového kola také z prvního místa v soutěži družstev. Lídr po polovině turnaje Thomas Björn tentokrát hrál pouze even par a klesl na druhé místo se ztrátou jednoho úderu na Daye. Druzí jsou také o jeden úder Američané. Přišli o vedení nezdarem Kevina Streelmana, jenž přinesl dokonce tři rány nad par, ale ve hře o obhajobu titulu je udržel Matt Kuchar a posunul se na třetí místo mezi jednotlivci. Navzdory špatnému čtvrtečnímu začátku je nahoře také Ital Francesco Molinari, neboť  je už podruhé za sebou spoluautorem nejlepšího denního skóre –  67 a 66.
Čtyřiadvacetiletý Day zahrál birdie na úvodních dvou jamkách a když proměnil dlouhý těžký putt na devítce, nabyl definitivně na zrádném hřišti velké jistoty. Po dobrém začátku jsem začal být trpělivý  a proměnil jsem spoustu puttů, hra se mi opravdu dařila. Je to ten typ hřiště, kde musíte být trpěliví a nesnažit se o něco tam, kde vám může ublížit,“ pochvaloval si hráč, jenž se vyrovnává s rodinnou tragédií – tajfun na Filipínách zabil osm jeho příbuzných. Také Molinari přišel hřišti na chuť. „Fairwaye nejsou tak tvrdé, zato greeny ano, je to hřiště, které vás skutečně prověří. Pohled na četné plusové hodnoty ve výsledkové listině a pouhých šestnáct hráčů nad parem to potvrzuje. 
Další pořadí
Jednotlivci:
12. Išikawa (-1), 17. Jiménez (E), 29. Colsaerts (+3), 33. Dubuisson, V. Singh (+4), 44. Olesen (+4), 55. Blixt (+9), 59. Manassero (+13).
Družstva: 1. Austrálie (-11), 2. USA (-10), 3. Japonsko (-4), 4. Dánsko (-2), 5. Kanada (E).

Top 10 třetího kola:

Video – přehled třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Dánové i Američané udrželi s drobnými obměnami pozice. Thomas Björn se v čele soutěže jednotlivců osamostatnil s průběžným skóre -8, Kevin Streelman je za ním v závěsu, na druhém místě ztrácí jeden úder. Dělená třetí pozice je obsazena jinak, figurují na ní domácí hráč Jason Day s Portugalcem Ricardem Santosem. Australan měl smůlu na jamkovišti, třikrát mu míček objel hranu jamky, aniž by do ní spadl. V týmové soutěži se naopak do mírného trháku dostali Američané, neboť Streelmanovi přispěchal na pomoc Matt Kuchar a byl tentokrát dokonce lepší – skóre obou krajanů jsou 69 a 68. Výkon 68 (–3) má na kontě i Björn, avšak ten nebyl Thorbjörnem Olesenem tentokrát tolik podpořen, druhý Dán hrál jednu ránu nad par a společně na druhém místě ztrácejí na lídry tři údery.
Dvaačtyřicetiletý Björn lehce slevil ze svého výkonu. Na rozdíl od jediné čtvrteční chyby tentokrát nebyl tak jistý, i když opět ztratil jen dvě rány vinou bogey na první a poslední jamce. Pět birdie je však slušný výkon ve světle toho, že nad parem zůstalo v polovině turnaje už jen čtrnáct hráčů. „Dnes mě hřiště opravdu prověřilo,“ přiznal. „Dal jsem trojputt hned na první jamce. Mám dojem, že greeny byly hladší než v předchozí den. Ale trpělivostí jsem udržel svoji hru.“
Lépe než vedoucí Dán, a to o ránu, v pátek zahráli pouze tři konkurenti – Japonec Hideto Tanihara, Mexičan Oscar Fraustro a Ital Francesco Molinari. Některá jména v popředí výsledkové listiny naznačují, že olympijský turnaj, jehož předobrazem Světový pohár je, může být zajímavou podívanou navzdory  přísnému výběrovému klíči, nepodobnému těm, podle nichž se sestavují startovní listiny jiných špičkových akcí. 
Další pořadí
Jednotlivci:
15. Išikawa, V. Singh, F. Molinari, Jiménez (E), 21. McDowell, Grace, Scott, Olesen (+1), 28. Dubuisson (+2), 49. Blixt (+6), 56. Manassero (+8). 
Družstva:
1. USA (-10), 2. Dánsko  (-7),  3. Japonsko, Austrálie (-3), 5. Portugalsko (-2), 6. Skotsko (E).

Top 10 druhého kola:

Video – přehled druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Výsledek 66 ran (-5) znamená společné vedení pro Dána Thomase Björna a Američana Kevina Streelmana. Oba navíc přispěli hlavní měrou k tomu, že jejich národní dvojice vedou i soutěž družstev. Za americké obhájce titulu zahrál Matt Kuchar, jenž se na jeho zisku předloni podílel, even par a stejný příspěvek na konto skandinávského celku přidal Thorbjörn Olesen. Jen o ránu horší skóre než dvojice na prvním místě zapsali Velšan Stuart Manley, K.J. Choi z Jižní Koreje a Skot Martin Laird.
Björn, jenž byl spolu se Sörenem Hansenem ve Světovém poháru 2001 druhý (hrálo se ještě podle starého formátu), proměnil na poslední jamce putt do birdie ze dvou a půl metru. „Když jsem dal na čtyřce čtyřputt, pomyslel jsem si, že to bude dlouhý den, ale pak jsem začal hrát birdie a hra mi celkově šla,“ konstatoval dvaačtyřicetiletý hráč, jehož double bogey bylo ojedinělou chybou. Když dohrál, znal Streelmanův výsledek. Američan v tu chvíli želel chyb ze závěru kola. Byl už na mínus sedmi, když mu zbývalo odehrát tři jamky. Jenže na šestnáctce špatně drajvoval a ránu ztratil, další bogey pak přišlo na osmnáctce. 
Výrazně na sebe upozornil také Manley, jenž má na kontě šestikolový maraton finálové fáze Challenge Tour ve španělské Gironě. Desátým místem postoupil na European Tour a formu si přivezl i do Austrálie. „Předtím jsem ztratil kartu na Challenge Tour, to by bylo kruté,“ neváhal připomenout, na jakém scestí se jeho kariéra ocitla. „Takže z toho, jak se mi teď daří, jsem velice šťastný.“ Zklamaný byl naopak ze svého startu Adam Scott, jenž v předchozích dvou týdnech na domácí půdě slavil dva turnajové tituly. Výkon 75 (+4) je pod možnostmi vítěze letošního Masters.
Další pořadí
Jednotlivci: 13. Kuchar, Išikawa, Olesen (E), 21. Hanson, Bourdy, McDowell (+1), 32. Dubuisson, V. Singh, Grace, Jiménez (+2), 46. Scott, F. Molinari (+4), 54. Manassero, Blixt (+5). 
Družstva: 1. USA, Dánsko -5, 3. Portugalsko (-2), 4. Kanada, Skotsko, Jižní Korea (-1), 7. Finsko (E), 8. Japonsko, Thajsko (+1).

Top 10 prvního kola:

Video – souhrn prvního kola:

 

Světový pohár mají v kalendáři americká i evropská PGA, avšak regulérní turnaj to není ani pro jednu z nich. Uplynulé čtyři ročníky soutěže národních dvojic se hrály v Číně. Po krizi s vynecháním let 2010 a 2012 přichází World Cup v novém. Právo startu vzniká na základě světového žebříčku, a to s dodatečnými kritérii, podle nichž se budou vybírat reprezentanti pro olympijský turnaj v Riu de Janeiro 2016. První světová patnáctka má účast jistou do počtu čtyř mužů jedné národnosti, dále každou zemi smějí reprezentovat pouze dva muži. Dvě místa má garantována pořadatel.

Mezi šedesáti účastníky letošního ročníku jsou golfisté 34 různých států a ne vždy to jsou ti nejlepší, na top 15 takřka nedošlo. Spojené státy reprezentují Matt Kuchar a Kevin Streelman, z nichž prvně jmenovaný předloni ještě v páru s Garym Woodlandem Světový pohár vyhrál a v jeho osobě má turnaj alespoň jednoho člena první světové desítky. Po dvanáctém Graemu McDowellovi je dalším nejvýše postaveným mužem oficiálního rankingu Francouz Victor Dubuisson ze 32. místa. Není to tedy reprezentativní vzorek globálního golfu, ale kvalitou si startovní pole jen tak s nějakým podnikem nezadá. Ze známých jmen a majitelů velkých vítězství budou moci fanoušci sledovat zejména Australana Adama Scotta, letošního triumfátora na Masters, dále třeba Španěla Miguela Ángela Jiméneze, Vijaye Singha z Fidži, Italy Franceska Molinariho a Mattea Manassera, ale právě i McDowella, startujícího za Irsko, což by mohlo napovídat o olympijských úmyslech tohoto ulsterského hráče, jenž by (podobně jako Rory McIlroy) mohl pod pěti kruhy reprezentovat i Velkou Británii. Na Světovém poháru smějí startovat Angličané, Skotové, Velšané i Severoirové zvlášť.

Novinkou je zcela individuální klasický formát čtyřkolového turnaje na rány, pořadí dvojic bude sestaveno prostým součtem jejich výsledků. Z osmi milionů dolarů (161,35 milionu korun) si podle pořadí v turnaji jednotlivců rozdělí hráči sedm milionů, zbytek je dotace pro pořadí párů. Po pětadvaceti letech se turnaj přesunul na australskou půdu, dějištěm bude populární a tradiční Royal Melbourne.

Odkazy: … Royal Melbourne GCSatelitní náhled na hřištěStránky turnaje Předloňské zpravodajství na golf.cz