European Tour – ISPS Handa Wales Open

01.09.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Gregory Bourdy

European Tour – ISPS Handa Wales Open, The Celtic Manor Resort, City of Newport, Wales
(29. srpna – 1. září 2013, časový posun: -1 hodina)

Neděle – finálové kolo
Peter Uihlein neunesl tlak, jaký na něj skvělým závěrem vyvinul Grégory Bourdy. „Na tomto místě byla k vidění spousta skvělých momentů. Myslel jsem v závěru na Ryder Cup,“ přiznal Francouz slavící zisk turnajového titulu, svého čtvrtého, na který čekal čtyři roky. Dosáhl ho výkonem 67 ran (-4), zatímco sobotní americký lídr zahrál poprvé nad par: 72 (+1). Všechno se rozhodovalo na osmnáctce…
…kde Bourdy v předposledním flightu zahrál třetí birdie své minisérie. „Na tenhle finiš jen tak nezapomenu,“ zářil muž, jemuž se dařilo hlavně patování. Na šestnáctce se putterem trefil z pozice mimo green, vzdálen od jamky bezmála dvacet metrů. Dostal se na konečnou bilanci -8. To byl právě ten tlak na Uihleina, jenž zhruba ve stejnou dobu hrál birdie na sedmnáctce, ale byl vystaven nutnosti zopakovat to, aby si vynutil rozehrávku. K ní nedošlo, protože naopak po špatném odpalu hrál pouze bogey a v konečném pořadí zaostal za vítězem o dvě rány. Třetí skončil o další úder zpět Dán Sören Kjeldsen, v mínusu na těžkém hřišti zůstalo pouze čtrnáct hráčů.
Není mezi nimi ani Thomas Levet, člen závěrečného nedělního flightu. Zkušeného Francouze rydercupové hřiště také dostalo, po výkonu 77 (+6), poznamenaném trojicí double bogey, se propadl až na 26. místo. A tam spolu s ním dlí mimo jiné i Švéd Peter Hedblom, jenž dělal partnera pro změnu vítěznému Bourdymu. Skórovat přitom šlo, jak dokládá zejména Kjeldsenových 66 ran a několik dalších výkonů začínajících šestkou.
Dalěí pořadí:
15. Cabrera-Bello (E), 26. Jaidee, Levet (+2), 39. Aguilar, Wood (+4), 43. Jamieson, Bond (+5), 51. Ilonen (+6), 58. Björn (+8), 62. R. Fisher (+9), 68. Jacquelin (+12).

Konečné Top 10:

 

Sobota – 3. kolo
Espen Kofstad i Liam Bond zmizeli v propadlišti. Oba členové závěrečného flightu zahráli pod psa a uvolnili cestu jiným. Nejvýš se vyšplhal Američan Peter Uihlein a po výkonu 67 ran (-4) je v čele s průběžným skóre -7. Získal solidní náskok tří úderů na francouzskou dvojici Thomas Levet, Grégory Bourdy, dělící se o druhé místo. Ani tentokrát nebylo k vidění příliš mnoho nízkých výsledků, ten nejlepší 66 (-5) přinesl Švéd Peter Hedblom a hned se z plusu dostal na dělenou čtvrtou pozici. Pod parem zbylo patnáct mužů.
Nor Kofstad zahrál podruhé za sebou nad par (74, 76) a svých -7 ze čtvrtka už úplně vymazal. Bond v jeho společnosti kazil ještě víc, zhoršil se oproti pátku o deset ran na 78 a doprovodil kolegu do míst mimo top 20. Velšanův výsledek nebyl nejhorší, čtyři konkurenti odevzdali ještě vyšší.
Uihlein měl pomalý rozjezd, mezi dvě bogey vklínil dvě birdie a na úrovni denního paru přišel na odpaliště deváté jamky. Na tomto pětiparu se mu ovšem povedl eagle. Skvělou přihrávku železem na dva metry k praporku potvrdil jistým puttem. Povzbuzen a vzpružen své skóre na druhé devítce o dvě rány vylepšil. Cenil si zejména birdie na poslední jamce, zahraného po třetím bogey dne z jamky číslo 17. Jeho odpal na osmnáctce byl totiž špatný, ale o úspěchu rozhodla skvělá třetí rána z bunkeru, opět blízko k jamce. „Hrál jsem opravdu solidně a byl jsem schopen udržet se na přímé cestě,“ chválil se vítěz letošního Madeira Islands Open. „Snad to dokážu i zítra, už se těším,“ dodal.
Další pořadí: 16. Rumford (E), 23. Kofstad, Fernandez-Castaňo, Wood (+1), 31. Bond, Aguilar (+2), 42. R. Fisher (+3), 49. Jaidee (+4), 56. Ilonen (+5), 61. Björn (+6), 67. Jamieson (+7), 69. Jacquelin (+8).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Velšský profesionál Liam Bond je žebříčkově mnohem větším outsiderem než Espen Kofstad z Norska. Vždyť je až 1528. hráčem světa a že hraje, se dozvěděl až ve středu po telefonu, vůbec nebyl v dějišti turnaje, věnoval se své práci teaching pro v nedalekém klubu. To mu ale nevadilo, aby na domácí půdě převzal pozici lídra místo severského konkurenta, jenž klesl na druhé místo a dělí ho spolu s Tjaartem Van der Waltem z Jižní Afriky. Nový lídr, jenž ani zatím není klasifikován v Race To Dubai, zahrál 68 ran (-3) a s průběžným skóre -5 je první o jeden úder před zmíněnou dvojicí. Znamená to, že Kofstad hodně kazil, zhoršil se o deset ran a zapsal 74 (+3). Nejenže se tedy snížilo lídrovo skóre, ale klesl také počet hráčů pod celkovým parem, a to na devatenáct.
Po solidním čtvrtečním začátku 68 se Bond ještě zlepšil, ačkoli i ve druhém dějství čítá jeho skórkarta dvě bogey. To druhé přišlo na osmnácté jamce, takže mohutně povzbuzovaný golfista přišel o část náskoku, přesto si radost nechtěl kazit. „Hraju líp, než když jsem měl kartu na European Tour v roce 2011,“ povzbudil se do finálové části. „Tehdy jsem sám sebe dostal pod velký tlak, teď už bych si to jinak užil,“ srovnal dvě období své kariéry. „Žiju deset minut jízdy odtud, a tak budu spát doma a dám si šálek dobrého čaje,“ zasmál se. 
Další pořadí:
11. Luiten, Rumford, Jacquelin, Wood (-1),  20. R. Fisher (E), 33. Ilonen (+1), 39. Aguilar (+3), 55. Jaidee, Björn, Fernandez-Castaňo (+3), 62. Jamieson (+4).
Cutem neprošli:
Wiesberger, Olesen, Khan, Warren, F. Molinari, Larrazábal, Jiménez, Fleetwood, Aphibarnrat.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Z neznáma se vynořil norský golfista Espen Kofstad, 305. hráč světového žebříčku a 149. v průběžném pořadí Race To Dubai. Navzdory dvěma bogey předvedl nejlepší výkon 64 ran (-7) a odpoutal se od nejbližších konkurentů o dvě rány. Dokázal to na osmnácté jamce, kde jeho eagle vyvolalo nadšení publika. O druhé místo se dělí Angličan Chris Wood s Australanem Richardem Greenem. Jiní tak úspěšní nebyli, pod par se dostalo pouze 26 účastníků.
„To byl finiš!“ ocenil na svém spoluhráči z flightu velmi důležitý muž, kapitán evropského rydercupového týmu Paul McGinley. „Zahrát na závěr birdie – birdie – birdie – eagle, to je fantazie,“ dodal. Turnajem v Celtic Manor, kde Evropané před třemi lety porazili Ameriku, se začínají počítat body do výběru pro tým, který k utkání nastoupí za rok. Šestadvacetiletý lídr na nic takového zatím nepomyslel. „Bylo by to skvělé, ale nečekám to,“ řekl. Zvlášť když se v této sezon potýkal se zraněním krku. „V uplynulých dvou týdnech jsem se dost uklidnil. Předtím jsem byl ve stresu a v napětí, nemohl jsem dostatečně trénovat. Dnes jsem vůbec nebyl nervózní a šlo to docela snadno.“
Další pořadí: 15. Jacquelin (-1), 27. R. Fisher, Jaidee, Cabrera-Bello (E), 48. Koepka, Rumford, Aguilar, Björn (+1), 70. F. Molinari, Fleetwood, Luiten (+2), 85. Olesen, Wiesberger, Jamieson (+3), 102. Aphibarbrat (+4), 126. Warren (+6), 136. Jiménez (+7), 149. Khan (+9).

Top 10 prvního kola:

Z budoucího hřiště pro Ryder Cup na bývalé dějiště slavného mače. Tak se dá nazvat cesta těch hráčů, kteří se v minulém týdnu zúčastnili Johnnie Walker Championship v The Gleneagles a jsou součástí startovního pole i zde. Bude ještě o něco silnější než ve Skotsku, protože například k Francesku Molinariovi přibyl další člen vítězného celku z roku 2010 Miguel Ángel Jiménez, k Novozélanďanovi Michaelu Campbellovi pak další major vítěz Darren Clarke. Počet turnajových vítězů je čerstvě rozšířen o Tommyho Fleetwooda a obhájit titul dorazil Thongchai Jaidee. Akce se tentokrát obejde bez českého profesionála.

Dotace ve výši 1,8 milionu liber (necelých 54 milionů korun) skýtá solidní šanci vylepšit osobní konto i pozici ve finančním žebříčku Race To Dubai. Vítěz si připočte 348 660 eur (bezmála devět milionů korun). Začíná přituhovat, protože do konce základní části evropského okruhu už zbývá jen osm turnajů, na čtyři finálové se každý nedostane. Hřiště v Jižním Walesu s parem 71 dokáže potrápit každého, loňské vítězné skóre bylo -6. Je dlouhé 6 723 metrů a zrádné zejména tím, že od 15. do 18. jamky se najednou začne vlnit, což je dramatické zejména pro jamkovku, ale deset míst, kde přichází ke slovu voda, potrápí dostatečně i hráče v klasice na rány.

Odkazy: … The Celtic Manor Resort Satelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz