Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Irish Open

30.06.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – The Irish Open, Carton House GC, Maynooth, Co. Kildare, Irská republika
(27. – 30. června 2013, časový posun: -1 hodina)


Paul Casey

Neděle – finálové kolo
Vítězství hráče, jenž se pohyboval na dohled, ale s nímž se tak nějak nepočítalo, to je Paul Casey a jeho nečekaný titul, k němuž se vyšvihl z děleného čtvrtého místa. Angličan zahrál v závěrečném dějství 67 ran (-5), dostal se na skóre -14. Překvapivý je i náskok tří úderů, který ho dělí od děleného druhého místa. Na něm spočinuli jeho krajan Robert Rock a Nizozemec Joost Luiten, jenž si neděli pokazil podobně jako Španěl Pablo Larrazábal, samostatně čtvrtý se ztrátou pěti úderů na vítěze. Hráči finálového flightu přinesli dvě, respektive tři rány v plusu a uvolili Caseymu cestu nahoru.
Rozhodně nebyla zcela přímočará, protože bezchybný golfista, jenž měl už na kontě pět birdie, jako by se lekl toho, že jde všechno hladce a on získává nad ostatními vrch. Na jamkách 15 a 16 zahrál bogey a všechno bylo otevřené.  „Když začalo pršet, vcítil jsem se do hry. Sice jsem si nepřihrával přehnaně blízko, ale jakmile tam začaly chodit putty, bylo to ono,“ komentoval dění. Parádní Caseyho kousek přišel na pětiparové osmnáctce, kde si přesný a koncentrovaný lídr udělal radost prvním eaglem turnaje. Druhou ranou se dostal na green a úžasným puttem korunoval pětatřicetiletý hráč svůj výkon.
Z výhry na European Tour se radoval naposledy před dvěma lety na Volvo Golf Champions. „Má to neuvěřitelnou šťávu,“ vychutnával si plnými doušky svůj úspěch. „Když tam ne putt spadl, cítil jsem napůl úlevu a napůl zadostiučinění,“ dodal Angličan, jenž se v poslední době potýkal se ztrátou formy i kondice. Prémie 333 330 eur je nejvyšší od jeho třetího místa na British 0pen v roce 2010.
Další pořadí: 10.
Donaldson (-7), 18. Warren, Björn (-5), 22. Rumford, Sterne (-4), 32. F. Molinari, Ilonen, Uihlein (-2), 47. Gallacher (E).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Dva hráči, kteří předvedli nejlepší denní výsledek 66 ran (-6), opanovali čelo leaderboardu a v neděli vytvoří závěrečný flight. Jednu ránu náskoku má Nizozemec Joost Luiten, jenž se dostal na bilanci -13. Hned za ním figuruje Španěl Pablo Larrazábal. Luiten se tentokrát vyvaroval jakékoli chyby a šest birdie mu stačilo, aby předčil konkurenci vyjma jediného muže. Larrazábal má za tři kola na kontě pouhá dvě bogey a tentokrát se bez něj podobně jako jeho nedělní sok obešel. Ze třetího místa je bude ohrožovat Angličan Robert Rock, jenž zapsal své nejhorší kolo 71 (-1).
Luitenova forma je obdivuhodně stálá. Po výhře na Lyoness Open před třemi týdny obsadil na následujících dvou turnajích jedenácté a desáté místo. „V tomhle větru je kolo bez bogey vždycky dobré,“ konstatoval suše sedmadvacetiletý hráč. „Vypadá to, že hraju dobře, konsistentně. Už nedělám takové ty hloupé chyby. A miluju to hřiště. Po takových třech kolech to ani nejde jinak. Klíčem je držet si mimo fairwayové bunkery,“ vystihl lídr. 
Další pořadí: 12. Donaldson, Björn (-7), 18. Sterne (-6), 21. Warren, Lowry (-5), 31. Rumford (-4), 36. Ilonen (-3), 48. Gallacher (-1), 56. F. Molinari (E).

Top 10 druhého kola:

 

Pátek – 2. kolo
Zatímco lídři Američan Peter Uilhlein a Angličan Robert Rock, 42. a 109. muž aktuálního finančního žebříčku Race To Dubai, svedou v sobotu duel o vedení mezi sebou a dalšími konkurenty, třetí muž tohoto pořadí Graeme McDowell a loňský celkový vítěz Rory McIlroy se budou moci věnovat jiným věcem. Oba Severoirové zklamali publikum a neprošli cutem.
Skot Henry Scott ve větrném dnu zářil a předvedl nejlepší výkon turnaje 64 ran (-8). Zlepšil se oproti předchozímu dnu o deset ran a posunul se do první desítky.  Rock zahrál také výtečný výsledek 66 (-6) a Uihleinovi stačil zápis 64 (-4), aby se s ním podělil o vedení. „Na univerzitě v Oklahomě nám foukalo denně,“ zasmál se americký mladík, jenž se na evropské scéně dostává do popředí zájmu. „Jde stále o to, hrát golf, jen se musí trochu manévrovat,“ dodal k tomu, jak se mu dařilo posílat míče do správných směrů. Švéd Oscar Florén klesl z pozice vedoucího hráče na dělené třetí místo. On, Španěl José María Olazábal, Nizozemec Joost Luiten, Portugalec Ricardo Santos a Shane Lowry, jenž drží prapor irského golfu, mají ztrátu dvou ran.
Naproti tomu McIlroy se nedokázal vymanit ze čtvrtečního útlumu, opět střídal birdie a bogey a ačkoli se vylepšil o dva údery na even par 72, je z toho pouze dělené 96. místo a další zklamání pro světovou dvojku.  Jeho ulsterský parťák McDowell neměl den a po výkonu 74 ran (+2) se dostal na celkových +1, což o ránu nestačilo na cut. „Tohle je takový typ hřiště, že zahrát na něm 75 je hodně snadné,“ dodal na adresu vyřazené dvojice smířlivě Lowry.
Další pořadí:
11. Björn (-5), 16. Donaldson, F. Molinari (-4), 35. Gallacher (-2), 46. Sterne, Rumford, Ilonen (-1), 60. Warren (E).
Cutem neprošli:
McDowell, Harrington, McIlroy, Jamieson, Aguilar, Clarke.

Top 10 druhého kola:

 

Čtvrtek – 1. kolo
Nejlepší výkon předvedl na úvod Švéd Oscar Florén: 66 ran (-6). Poskládal ho ze čtyř birdie a eaglu na čtyřparové třináctce. Vede o jeden úder před pěticí konkurentů, mezi nimiž je i domácí favorit Shane Lowry. Favorité se zatím drží v povzdálí, nebo dokonce hodně vzadu. Graeme McDowell se s výsledkem 71 ran (-1) dělí o 34. místo a Rory McIlroy bude mít problémy s cutem. Po výkonu 74 ran (+2) se zařadil až na začátek druhé stovky průběžného pořadí a diváky, od kterých si den před startem vyžádal podporu, zatím neuspokojil. Čtyři bogey a jen dvě birdie, to je na světovou dvojku málo. Turnaj za deštivého počasí pokračuje, už více než dvacet hráčů zapsalo mínusové skóre.
Florénovým letošním maximem v konečném turnajovém pořadí je pětadvacáté místo a tak nízké skóre na jedno kolo zahrál v sezoně poprvé. Ostatně, musel se na okruh vracet přes Q-School. „Dnes mi to sedlo, trefil jsem mnoho fairwayí a zasáhl spoustu greenů. I nějaký ten putt am spadl,“ pochvaloval si devětadvacetiletý Seveřan. „Na přelomu března a dubna jsem nějaké věci změnil a v poslední době hraju líp,“ dodal s tím, že změny u něj nastaly i mentální. 
Další pořadí: 13. Donaldson, Warren (-3), 26. Ilonen (-2), 34. McDowell, Harrington (-1), 58. Rumford (E), 80. Sterne, F. Molinari (+1), 103. McIlroy (+2), 121.Clarke (+3), 135. Jamieson (+4).

Top 10 prvního kola:

 

Rory McIlroy a Graeme McDowell jsou sice z Ulsteru, tedy britští občané, ale v golfu je to všechno trochu jinak. A tak na vlastním národním otevřeném mistrovství nemohou chybět. Tvoří zároveň hvězdnou dvojici, vévodící startovnímu poli, v němž jsou vedle nich další tři major vítězové – další Severoir Darren Clarke, Novozélanďan Michael Campbell a „ryze domácí“ muž, Irčan i podle křestního jména Pádraig Harrington. I jinak má turnaj solidní evropské obsazení a třeba žadatelé z kategorie 12 (od 120. místa loňského Race To Dubai dál) se na listinu účastníků vůbec nedostali. Loni v Royal Portrushi zvítězil Velšan Jamie Donaldson, letos pořadatelé zavedli hráče do blízkosti Dublinu.

Dotace 2 miliony eur (něco přes 51 milionů korun) je jedním z lákadel a tím dalším je hřiště nesoucí rukopis Skota Colina Montgomerieho. Naposledy se tu hrálo v roce 2006 a zvítězil Dán Thomas Björn. Links zasazený mezi okraje místního háje se může stát nebezpečným hlavně o víkendu, kdy má foukat. Zdejší klubovna, tedy dům postavený v roce 1739, dává místu ten pravý kolorit. Par 72 má délku 6 676 metrů a v závěru musí hráči zvýšit koncentraci, protože na předposlední a poslední jamce přicházejí vodní překážky.

Odkazy: … Carton House GCHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz

 

.