ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Irish Open

22.06.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – The Irish Open, Fota Island Resort, Cork, Irská republika
(19. – 22. 6. 2014, časový posun: -1 hodina)

Neděle – finálové kolo
Docela neobvyklým způsobem se Mikko Ilonen dobral k e čtvrtému titulu kariéry. Zahrál birdie na druhé a čtvrté jamce, pak vytvořil sérii třinácti parů, aniž by jej někdo ohrozil. Na osmnáctce už si mohl dovolit i bogey, zapsal 70 ran (-1) a s konečným skóre -13 se může radovat. Druhé místo obsadil se ztrátou jednoho úderu Ital Edoardo Molinari. Posunul se tam po výsledku 67 (-4), zatímco nejbližší konkurenti vítěze Danny Willett a Graeme McDowell před fantastickým publikem dosáhli pouze na even par.

V minulém týdnu vyhrál stylem start-cíl Martin Kaymer major US Open. “Poslal jsem mu vzkaz, že se mi jeho golf opravdu líbil,” řekl natěšený vítěz, jenž zopakoval totéž v malém. “Jinak se na golf moc nedívám, radši ho hraju, ale Martin mě inspiroval. Nikam jsem se nehnal, to nedělám, neustále jsem se snažil dělat to co obvykle,” nastínil recept čtyřiatřicetiletý finský golfista. Toho čeká v červenci The Open Championship, letošní první major. Účast už měl jistou dřív, díky umístění v Irsku se na Royal Liverpool s ním podívají i Molinari, Willett a Matthew Baldwin. Kristoffer Broberg se navzdory dělenému třetímu místu vinou horšího postavení ve světovém žebříčku této pocty nedočkal.

Další pořadí: 14. Harrington (-8), 26. Cabrera-Bello, Larrazábal (-6), 33. Casey (-4), 38. Caňizares (-3), 58. Clarke (+1), 63. Fichardt (+2).

Sobota – 3. kolo
Až po birdie na závěrečné jamce, kde skóroval potřetí za sebou, se Mikko Ilonen vrátil do čela turnaje. Zahrál 69 ran (-2), snížil skóre na -12 a vzdálil se na rozdíl jediného úderu od skokana dne Dannyho Willetta. Angličan se blýskl nejen výkonem 63 ran (-8), ale také esem na tříparové sedmičce, a polepšil si o čtyřiadvacet příček leaderboardu. Třetí je s odstupem dalšího úderu Severoir Graeme McDowell, jenž držel krok s Ilonenem.

Finský lídr hrál birdie na jamkách 2 a 3, pak se nadlouho odmlčel a na desítce zapsal bogey. To ještě neměl Willetta na zádech, i když jeho pronásledovatel založil polovinu svého úspěchu už na první devítce. Mlít se to mezi oběma hráči začalo v závěru. Angličan hrál další porci čtyř birdie od čtrnáctky do osmnáctky a zatlačil na Fina, jenž zakončil den sérií birdie – par – bogey – birdie. “Cítil jsem se v pohodě a s tím, jak si stojím, jsem spokojen,” řekl Ilonen. Pouze on a McDowell mají z hráčů top 10 zajištěnu účast na The Open Championship, ostatní budou v neděli hrát o udržení v této komfortní pozici posouvající je na start třetího majoru sezony. “Graeme půjde před námi, to bude totéž jako dnes. Jsem celou dobu ve vedení a pod tlakem jsem tak jako tak,” dodal k situaci, že McDowella požene domácí publikum.

Další pořadí: 15. Casey, Harrington (-6), 21. Larrazábal (-5), 34. Cabrera-Bello, R. Fisher (-3), 43. Caňizares (-2), 56. Clarke (E), 60. Fichardt (+1).

Pátek – 2. kolo
Stále je tam rozdíl dvou ran a Mikko Ilonen se může těšit z vedení v turnaji také po druhém hracím dnu. Zapsal 68 ran (-3) a srazil celkové skóre na -10. Změnili se jeho nejbližší konkurenti. O druhé místo se dělí Angličan Robert Rock, Severoir Graeme McDowell a Francouz Romain Wattel. Ten je spoluautorem nejlepšího výkonu dne 65 (-6), spolu s ním ho zahráli Angličan Matthew Nixon a Severoir Gareth Maybin, oběma to zajistilo pozici v top 10.

Ve víkendové části se diváci naopak nedočkají hvězdného Roryho McIlroye. Ani zlepšení o pět ran na 69 (-2) nebylo dostatečné, severoirský protežé skončil těsně pod hranicí  cutu. “To je deprimující, hrát šest birdie a eagle, a přesto nepostoupit,” svěřil se hráč první světové stovky, jenž k uvedenému přidal i čtyři bogey. “Neprojít cutem podruhé ve dvou letech je mizérie a nevím, co k tomu víc říct,” přiznal, že na domácím turnaji by od sebe rád očekával víc.

Ilonen po birdie na jedničce zapsal devět parů, birdie na desítce, až pak se dopustil dílčích chyb. Navzdory dvěma bogey ale ještě o jednu ránu skóre srazil. “Chtěl jsem jít pod par, to se povedlo. Jsem rád za birdie na osmnáctce. Teď se chci držet při zemi a jír tánu za ranou,” komentoval Fin dobrou pozici.

Další pořadí: 12. Carlsson (-5), 16. Casey (-4), 34. Clarke, R. Fisher (-2), 47. Larrazábal (-1), 60. Karlsson (E).
Cutem neprošli mj.: Lowry, Madsen, Fleetwood, McIlroy, Manassero, Dyson, Gallacher, Grace. Levy, Jacquelin.

Čtvrtek – 1. kolo
Pouze s přechodem na první devítku, tedy hned na jamce číslo 1, zahrál Mikko Ilonen bogey. To ho ale nezastavilo ve skórovací jízdě, kterou předtím zahájil třemi birdie, a snížil svůj výsledek ještě pětkrát. Výkon 64 ran (-7) je nejlepším v zahajovacím dnu, rekordem hřiště a Fin se ujal vedení o dva údery před švédskou dvojicí Robert Karlsson, Magnus A. Carlsson a Němcem Marcelem Siemem. Na rozdíl od lídra ani jeden z uvedených hráčů nemá jistý start na The Open Championship a umístěním v top 10 orského otevřeného mistrovství si mohou všichni start na třetím majoru sezony zajistit. To platí také o spoustě dalších mužů v popředí, výjimkami jsou Francouz Grégory Bourdy a Jihoafričan Justin Walters.

Pětatřicetiletý Ilonen zahájil turnaj sérií pěti parů a takový start se mu nelíbil. “Ze začátku se mi zdálo, že z toho dnes nic nedostanu,” přiznal. “Ale zůstal jsem trpělivý a ta birdie přišla. Ke konci jsem proměnil několik pěkných puttů,” rekapituloval.

Špatný vstup do domácí akce měl Rory McIlroy. Severoirský favorit hrál pizze tři birdie, zato šest bogey a horší výkon než +3 hrálo pouze devatenáct účastníků. “Dostával jsem se do pozic, do jakých jsem chtěl, ale několikrát jsem zůstal krátký wedgemi. Odpoledne na tom budu muset zapracovat,” řekl brzy po odevzdání skórkarty. O jeden úder lépe než hráč světové špičky začal jeho krajan a skorojmenovec, jednadvacetiletý amatér Dermot McElroy.

Další pořadí: 22. Harrington, Casey (-2), 38. Manassero, Dyson (-1), 59. Fleetwood, Lowry (E), 80. Clarke, Levy , Larrazábal (+1), 101. Gallacher (+2), 125. McIlroy, Grace (+3).

Ostrovní asociace má výhodu, že jejími strukturami prošla spousta hráčů, pohybujících se ve světové špičce, nebo takových, jimž v minulosti patřily nejvyšší posty. Jsou to hráči z obou částí země. Republiku reprezentují Pádraig Harrington, navzdory nevalné výkonnosti stále populární, vítěz z roku 2009 a stále nadějný Shane Lowry, i kapitán evropského rydercupového týmu Paul McGinley. Za Ulster se dostavily těžké kalibry Rory McIlroy, Graeme McDowell i veterán Darren Clarke, jenž se drží zuby nehty ve špičce.

Hrát se bude o podíly z dotace dva miliony eur (bezmála 55 milionů korun) na exkluzivním hřišti, vystavěném čínskými investory. Hrálo se tu v letech 2001 a 2002, kdy vyhráli Colin Montgomerie a Sören Hansen, z nichž ten druhý bude ve startovním poli. Titul obhajuje Angličan Paul Casey. Bude se o to pokoušet na paru 71 o délce  6 440 metrů.

Odkazy: … Fota Island ResortHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czRace To Dubai

.

Počet přečtení: 1 627
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

TOPlist
Mediaboard Square 300 Skanska
Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017