I malé ryby se někdy počítají

19.11.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Tommy Fleetwood

Na postup do World Tour Championship bylo zapotřebí nastřádat v letošní sezoně 441 242 eur. Přesně tolik získal Angličan Richard Finch, jenž si ze šedesátého místa finančního žebříčku European Tour vydobyl právo účasti na dubajském finále jako poslední. O necelých deset tisíc eur tato šance utekla Australanu Brettu Rumfordovi.

Ten přitom o víkendu srdnatě bojoval v Hongkongu o co nejvyšší umístění v jednom ze dvou turnajů, kde se o konečném pořadí Race To Dubai rozhodovalo. Jenže dělené 40. místo bylo málo. Rumford by býval potřeboval skončit do patnácté příčky a od ní ho dělilo plných pět ran. Mimořádné finálové kolo by bývalo mohlo Australana vynést tak vysoko, ale on se nevymanil z víceméně průměrné, možná jen lehce nadprůměrné výkonnosti (jednotlivá kola 73, 68, 68, 70).

Finch o víkendu trnul, protože ve Fan-lingu neprošel cutem a dal svoji pozici všanc. Jenže stejně jako Rumford dopadli také Angličan David Howell (v Hongkongu 79.), Francouz Julien Quesne (tamtéž 22.) a Jihoafričan Jaco van Zyl, jehož případ je ještě nešťastnější než Rumfordův.

Hráči, kteří v Hongkongu zakončili základní sezonu, museli totiž ještě počkat několik hodin na výsledky z Jižní Afriky. Až po tamním SA Open Championship se žebříček definitivně uzavíral. Van Zyl na tom byl po sobotě poměrně dobře. Figuroval na třinácté pozici a od osmé, která by mu bývala zajistila Dubaj, nebyl tolik vzdálen. Jenže neděli pokazil, zapsal 77 ran, klesl až na 33. příčku a bylo po nadějích.

Teprve v té chvíli si mohl Finch oddechnout, dobrá zpráva se k němu dostala ve chvíli, kdy už měl mít hlubokou noc. Musel vědět, že nemůže spoléhat na výrazný výpadek Henrika Stensona, jenž byl ve finančním žebříčku na začátku minulého týdne devětapadesátý a do Ekurhuleni odletěl, aby získal pár eur navíc k pojištění své pozice pro finále v Emirátech. Švéd „pro jistotu“ jihoafrický turnaj vyhrál.

Stejným způsobem si účast na finálovém klání zajistil Peter Lawrie, v Hongkongu dělený čtvrtý. Takhle je v Race To Dubai čtyřiapadesátý, ale kdyby například on neprošel cutem, zbyla by na Ira nejsmutnější jedenašedesátá pozice, kde je teď zmíněný Rumford.

O víkendu se ale nehrálo jen o dubajskou šedesátku. V sázce byla i účast na European Tour i v příštím roce. A tu zachránil právě na South Africa Open Championship jednadvacetiletý anglický nováček Tommy Fleetwood. Skončil na děleném šestém místě, což je jeho letošní zdaleka nejlepší počin. „Chutná to líp než výhra. byly to nejtěžší čtyři dny mého života,“ komentoval šťastný hráč situaci.

Na posledním 115. místě, zaručujícím plnou hráčskou kartu na sezonu 2013, je Skot Craing Lee, o němž po celou sezonu nebylo víceméně moc slyšet. Má za sebou jedno osmé a jedno sedmé místo a po třech nezdařených cutech na kontinentu musel investovat do cesty na australský Perth International a právě na SA Open, kde zlepšenými výkony (28. a 33. místo) těsně proklouzl. Na turnajích letos vydělal 193 334 eur, což znamená, že sportovně na svých dvou podzimních cestách vydělal, ale musely ho stát podstatnou část prize money.

Těsně před Leem se na 114. pozici umístil Nizozemec Maarten Lafeber, jeden ze čtyř sezonních nováčků, prošlých loňskou kvalifikací, kteří se vešli do postupové kvóty pro další rok.

Ačkoli v případě Brandena Grace se nedá dost dobře operovat se slovesem „vejít se“. Čtyřiadvacetiletý Jihoafričan je v Race To Dubai šestý a má šanci zaútočit na velký titul. I když na posledních dvou turnajích, kde startoval (včetně SA Open) skončil až v sedmé desítce leaderboardu a na rozdíl od těch, jimž šlo v nedávných týdnech o mnohé, formu momentálně hledá.

 

.