Hyundai Tournament of Champions

09.01.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Hyundai Tournament of Champions, Kapalua, Maui, Havaj, USA
(4. – 7. 1. 2013, časový posun – 11 hod)

 

 

Dustin Johnson

Úterý – finálové kolo
Než si Dustin Johnson nechal přes hlavu přetáhnout květinový věnec, vymanil se nejdřív z lehké krizové situace. Ta nastala ve chvíli, kdy na čtyřparové třinácté jamce zahrál double bogey a přece jen dal konkurentům šanci, aby se mu dostali na dohled. Jenže vzápětí, na dalším čtyřparu, ty dvě rány ze svého skóre zase ubral, protože zapsal eagle. V tu chvíli bylo jasné, že pokud se nestane nic mimořádného, míří k turnajovým vavřínům. Díky dvěma birdie zapsal výsledek 68 ran (-5) a zlepšil své konečné skóre až na -16, což je po nekonečných průtazích a při ne zrovna optimálních podmínkách na Havaji úctyhodné číslo. Svůj náskok před obhájcem titulu Stevem Strickerem, jenž skončil druhý, zvýšil na konečné čtyři údery. Třetí Brabdt Snedeker zůstal o další dva údery zpět.
Johnson si hned v úvodu sezonu připsal turnajovou výhru i v šestém roce po svém nástupu na PGA Tour, což se od zahájení hvězdné kariéry Tigera Woodse dosud nikomu nepodařilo. Na Kapalue foukal i na odložené finále vítr, ale už ne tak silný, aby honil míče po greenech, a hráči si vystačili s krátkým rukávem. Johnson dál pálil své míče do velkých dálek a dvakrát se mu zakutálel daleko od fairwaje, ale vypaltilo se mu, že zůstal věrný svému stylu. „Je to hotový atlet,“ uznal jeho partner z flightu Stricker, jenž navrch ocenil chip-in, jímž si vítěz na čtrnáctce připsal onen eagle. Nebylo to z nijak velké vzdálenosti, protože Johnsonův drive skončil těsně vedle greenu, ani ne před ním.
„Tohle mi dává hodně sebedůvěry do dalších letošních startů,“ usmál se osmadvacetiletý golfista, jenž má v držení poněkud netradiční rekord. Vyhrál totiž už potřetí za sebou turnaj, který byl zkrácen na čtyřiapadesát jamek. Předtím to bylo v Pebble beach 2009 (vítr) a na The Barclays 2011 (hurikán). Díky tomu, že se pořadatelům na Maui nakonec povedlo naaranžovat tři kola, tentokrát zhuštěná do rozmezí pouhých devětadvaceti hodin, má Johnson na kontě plnou porci 500 fedexcupových bodů. „Ale musel jsem se o ně porvat,“ zakřenil se. Stricker ale ve svých komplimentech vůči svému přemožiteli pokračoval: „Vůbec se nebál. I když míč odpálil úplně mimo, na další jamce vzal znovu driver a šel do toho bez váhání. Má před sebou slibnou kariéru.“

Odkazy: … Hřiště PlantationHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.cz

Konečné výsledky:

 

Pondělí – 2. kolo
Na větrné Havaji se podařilo odehrát i druhé kolo. Ve vedení osaměl Dustin Johnson, který zahrál zatím nejlepší výsledek turnaje 66 ran (-7) a dostal se na průběžné skóre -11. Na druhé místo se výkonem horším o jednu ránu posunul obhájce loňského vítězství Steve Stricker a ztrácí na lídra tři údery. Oba dokázali divákům, že profesionál si i v takových podmínkách umí poradit. Johnson sice na sedmnácté jamce zapsal své první bogey, ale vzápětí vše stylově napravil. Na pětiparové osmnáctce předvedl eagle a po dlouhém dnu zahrnujícím dvě kola odešel odpočívat navýsost spokojený. Vlastně tím napodobil Strickera, jenž začínal na desátém odpališti a měl osmnáctku za sebou. Také jemu se tady povedl eagle. Jakožto členovi posledního flightu se mu tím naskytla šance Johnsonovo skóre dohnat, ale na první devítce se Strickerovi už tak nedařilo. Zapsal ještě dvě birdie a aspoň se posunul do pozice nejbližšího lídrova vyzyvatele pro úterní finálové kolo.
Třetí je Bubba Watson, na Strickera ztrácí další úder a Keegan Bradley s Brandtem Snedekerem na dělené čtvrté pozici jsou ještě víc zpět, za Johnsonem už o plných pět úderů. Nick Watney a Mark Wilson, kterí po první polovině pondělního programu s Johnsonem dělili vedení, klesli až na sedmé a 14. místo.
Johnson zůstal věrný své hře, přestože vítr foukal z hor na Maui dál. Sice ne tak silný jako v předchozích třech dnech, ale dost na to, aby způspoboval potíže ranařům, mezi něž vedoucí muž patří. On se ale pustil do hřiště Kapalua neohroženě a dvakrát trefil na čtyřparech green hned z odpalu. „Jsem vrchovatě spokojen se svým vybavením a jsem vrchovatě spokojen se svou hrou,“ komentoval výkon, v němž nebylo místa na špatné rány ani pro zbytečné putty navíc. Přitom od čtvrtečního pro-amu neměl možnost se s hřištěm blíž seznámit.
Zkušený Stricker však nic nevzdává. „Sám vím, jak je těžké vyhrát turnaj z první pozice. My v úterý nebudeme mít co ztratit a tím to budeme mít snadnější,“ varoval svého amerického krajana.

Stav po 2. kole

1. kolo
Počasí konečně umožnilo odstartovat turnaj. V pondělí jsou na programu dvě kola, v úterý jedno finálové. V prvním kole  byli nejlepší Dustin Johnson, Nick Watney a Mark Wilson, kteří zahráli shodně 69 ran (-4). Pokud se podaří v pondělí dohrát dvě kola a v úterý třetí, může být turnaj  započítán jako  úplný.

Stav po 1. kole


Neděle – 1. kolo
Start turnaje byl odložen i potřetí. Pořadatelé nejprve posunuli začátek o několik hodin. Hrát se nezačalo ráno místního času (18:10 SEČ), účastníci se dostali na hřiště před polednem (22:10 SEČ). Matt Kuchar a jeho partner v prvním flightu z desátého odpaliště Webb Simpson měli podobně jako Rickie Fowler s Jasonem Dufnerem za sebou pět jamek, když zazněl pokyn znovu odejít do šaten. Před přerušením šest golfistů vůbec neodpálilo balon. Jediný, kdo byl po pěti jamkých v mínusu, a to o jednu ránu, byl Dufner. Pak začalo znovu pršet, vítr zesílil a hra nebyla regulérní. Veškeré odehrané výsledky byly stejně jako v pátek zrušeny. Další restart je naplánován na pondělí, turnaj by se pak měl protáhnout o den.
„Bylo to lepší, ale jen o málo,“ posteskl si videprezident PGA Tour pro pravidla a soutěže Slugger White. „Budeme to zkoušet. Když budeme muset turnaj přerušit, uděláme to,“ dodal pro oficiální web zámořského okruhu. Po průtazích se zahájením úvodního podniku sezony je jasné, že se může uskutečnit na 54 jamek v případě, podaří-li se jich v pondělí zkompletovat šestatřicet a finálovou osmnáctku pak odehrát v úterý.
Když Kuchar jako první na desítce natýčkoval, vítr mu shodil míč na zem. „Možná bychom mohli zavést letmý start,“ zavtipkoval Simpson, čekající až na něj přijde řada. Tato událost předznamenala druhý nezdařený pokus přece jen kolo uskutečnit. „To jsem nikdy nezažil,“ konstatoval Kuchar, jenž se turnaje účastní poprvé od té doby, co byl přesunut do Kapaluy. „Ten vítr… přitom jsme na tak krásném místě!“ Předpověď na pondělí hovoří o tom, že foukat z hor na Maui bude dál, avšak rychlost větru snad nebude tak velká, aby se nedalo hrát.

Sobota – 1. kolo
Počasí nedovolilo rozehrát turnaj ani napodruhé. Vítr byl natolik silný, že tentokrát se hrát vůbec nezačalo. Pořadatelé pozměnili rozpis na 54 jamek. V neděli by se jich mělo hrát šestatřicet a zbývajících osmnáct v pondělním finále, jak bylo původně naplánováno.
Slugger White ze sboru rozhodčích PGA Tour řekl pro oficiální web zámořského okruhu: „Míče přebíhaly přes greeny, takže jsme se rozhodli hru zrušit.“ Podle zpráv z místa hnal vítr na desáté jamce balony dokonce do kopce. „Předpověď počasí na zítra je o něco lepší,“ dodal s nadějí White.
Podle Brandta Snedekera udělali organizátoři správnou věc.  „Bylo to pro ně těžké, ale nešlo to jinak,“ řekl hráč, jenž se do hry zatím vůbec nedostal, ani v rozehraném a následně zrušeném pátečním programu. „Na hřišti by to býval nebyl problém, ale jestli to na greenech vypadalo takhle, tak rozhodli dobře. Začít dnes by mělo smysl, kdyby se počítalo se 72 jamkami,“ dodal Američan.

Pátek – 1. kolo
Z hor na Maui foukal tak silný nárazový vítr, že bylo první kolo zrušeno a start turnaje přeložen na sobotu ráno. Členové prvního flightu Rickie Fowler a Jason Dufner odehráli pouze osm jamek. Šest hráčů z třiceti vůbec neodpálilo míč do hry.
Ne všichni přijali rozhodnutí stejně. Jinak se na věc díval Scott Stallings, jenž byl po čtyřch jamkách na bilanci +7, a jinak lídr Webb Simpson. „Mně to tedy moc nevoní,“ zakřenil se golfista, jehož zpráva o zrušení kola zastihla po puttu na sedmičce. V tu dobu mělo jeho skóre hodnotu -3 a spolu s Jonasem Blixtem byli jen dva pod hranicí paru, Švéd na něj ztrácel dvě rány.
Plán odehrát v sobotu 36 jamek může počasí narušit. Předpověď hovoří o tom, že foukat bude i nadále.


Prvním turnajem kalendáře PGA Tour 2013  je Hyundai Tournament of  Champions na Havaji. Turnaj šampionů je určen vítězům z loňské sezony PGA Tour. Vynechává ho však mnoho předních hráčů, především pro brzký termín a vzdálenost dějiště. Přesto má dost slušné obsazení.  Letos je přihlášeno 30 vítězů, viz následující tabulka. Turnaj je čtyřkolový s finálovým kolem v pondělí, hraje se bez cutu.

Hraje se na hřišti Plantation s parem 73 a délkou 6 777 metrů.

Dotace turnaje je 5,7 milionu dolarů, zhruba 109 milionů českých korun. Prémie pro vítěze 1,12 milionu dolarů, asi 21 milionů korun. Obhájcem loňského vítězství je Steve Stricker.

Odkazy: … Hřiště PlantationHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.cz


.