Hyundai Tournament of Champions

07.01.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Zach Johnson

PGA Tour – Hyundai Tournament of Champions (Hyundai TOC), Plantation Course at Kapalua, Kapalua, Maui, Havaj, USA
(3. – 6. ledna 2014, časový posun: -11 hodin)

Pondělí – finálové kolo
Nakonec přece jen Zach Johnson. Po třetím kole ztratil náskok i vedení, ale ve čtvrtém kole nasázel čistých sedm birdie a opět vystoupal na vrchol. S konečným skóre -19 zvítězil o ránu před americkým krajanem Jordanem Spiethem a na jeho účet přibude 1,14 milionu dolarů. O třetí místo (-17) se podělili Kevin Streelman a Webb Simpson, zatímco obhájce titulu Dustin Johnson, jenž se Spiethem a Simpsonem před startem závěrečného dějství také vedl, klesl na dělenou šestou pozici, kde se setkal s Adamem Scottem, partnerem z flightu v prvním kole. Australan, jenž ozdobil kolo poměrně těžkým puttem do eaglu na patnácté jamce, je nejvýše umístěným zahraničním účastníkem.
Dustinu Johnsonovi nevyšel začátek a po šesté jamce byla na bilanci -3. Ve zbytku kola se dokázal vytáhnout už jen na even par. Podobně Simpson zahrál v úvodu dvě bogey (jamky 3 a 4) a Spieth, jenž jako jediný z nedělních lídrů nechyboval, pro změnu nedokázal častěji skórovat. Zach Johnson byl znovu bezchybný a rozhodující nástup se mu podařil mezi 12. a 16. jamkou, kde čtyřmi birdie předstihl celou konkurenci. Povzbuzen chip-inem do birdie na druhé jamce těžil zejména ze své krátké hry. „Trefit fairway a dát šanci wedgím bylo rozhodující,“ přitakal. „Tak se snažím hrát, abych se dostal do vzdáleností, odkud mám šanci skórovat,“ dodal majitel jedenáctého titulu na PGA Tour. Z uplynulých šesti startů od zářijového BMW Championship vyhrát potřetí a upevnil si členství ve světovém top 10.
Simpsonova třetí pozice v turnaji znamená, že převzal roli vedoucího muže FedEx Cupu od Jimmyho Walkera, jenž na Havaji začal rok děleným jednadvacátým místem.

Konečné pořadí:

Video -přehled finálového kola:

Neděle – 3. kolo
Do čela turnaje se po jednodenní přestávce vrátili Webb Simpson s Jordanem Spiethem a tentokrát se k nim přidal ještě Dustin Johnson. Všichni Američané mají skóre -14 poté, co se sobotní lídr Zach Johnson výrazně zhoršil na 74 ran (+1) a zcela promarnil náskok tří úderů. Naopak na samostatném čtvrtém místě teď na vedoucí trio dvě rány ztrácí. Znovu se o něco výš, konkrétně na dělenou devátou pozici, posunul Australan Adam Scott a mezi ním a nejlepšími jsou momentálně čtyři rány.
Nejlepší denní výsledek nezahrál tentokrát nikdo z předních pozic, nýbrž Brian Gay. Mezidenní zlepšení o jedenáct ran na 65 (-8) mu vyneslo skok doprostřed leaderboardu. Má v zápisu mimo jiné i eagle z pětiparové páté jamky, což navzdory poměrně nízkým číslům není na havajském hřišti až tak častý jev. Ve třetím kole se stejným kousek může pochlubit už jen Dustin Johnson, jenž dvě rány najednou srazil na devítce. Zdařilo se mu tak kompenzovat předchozí ztráty po bogey na jamkách 6 a 7 a zahrál 69 (-4), stejně jako Spieth. „Pro mě je to nová pozice, nikdy jsem nevedl po čtyřiapadesáti jamkách,“ připomněl Spieth, že má za sebou loňskou nováčkovskou sezonu, v níž ovšem už dokázal zvítězit a získat právo startu v Kapalue.
Simpson k tomu, aby se k nim přidal na vedoucí příčku, potřeboval být o ránu lepší. Svůj výkon věnoval novorozenému synovi svého obvyklého caddieho Paula Tesoriho, jenž dlí v nemocnici na Floridě, protože dítě potřebuje intenzivní péči. „Vzkázal mi, ať bojuju, jak umím, ale není to pro mě lehké,“ uvedl hráč, jenž má s nosičem velmi přátelský vztah.

Pořadí po třetím kole:

Video – souhrn třetího kola:

Sobota – 2. kolo
Nejlepším výsledkem dne 66 ran (-7) se z páté pozice do vedení posunul Zach Johnson. Jeho průběžná bilance -13 znamená náskok tří úderů před skupinou tří hráčů na děleném druhém místě. Tvoří ji Dustin Johnson, Matt Kuchar a Jordan Spieth. Také lídrův jmenovec ve druhém kole dosáhl shodného nejlepšího skóre, avšak zatímco Zach byl bezchybný a zapsal sedm birdie, Dustin má na kontě i dvě bogey, musel tedy ránu proti paru ubrat hned na devíti jamkách. Z pátečních lídrů se výrazně propadl Chris Kirk, a to až na dělené třinácté místo. Dostal se před něj favorizovaný Australan Adam Scott, jenž podruhé za sebou dosáhl výkonu 70 (-3).
Rozdíl v tom, jak se ke shodnému nízkému skóre dostali, spočíval mezi Johnsony mimo jiné také v počínání na pětiparových jamkách. Zach neskóroval na žádné. „V každém roce se na ně zaměřuju, a tak mě to trochu mrzí,“ připustil lídr. „Ale přežiju to. Mám dobrý pocit z toho, jak dokážu zabojovat, i když jsme teprve v polovině,“ brzdil optimismus hráč, jenž je se svými drivy poměrně dlouhý, ale nedokázal tuto výhodu dostatečně zúročit. Obhájce titulu Dustin J., jeden z největších ranařů současné scény, ten ano. „Tohle hřiště mi sedí,“ potvrdil zřejmý fakt obhájce titulu, jenž zapsal birdie na všech třech pětiparech. Mohl být samostatně druhý za svým americkým krajanem, avšak dvakrát neproměnil krátký putt. „Umím se tady dostat blízko greenům a když budu dobře čipovat a patovat, zahraju nízko pokaždé,“ vyslal konkurenci malou hrozbu do příštích dvou dnů.

Pořadí po druhém kole:

Video – přehled druhého kola:

Pátek- 1. kolo
Čtyři skvělé finiše, jeden dokonce málo vídaný, a na špici leaderboardu jsou čtyři jména: Jordan Spieth, Webb Simpson, Michael Thompson a Chris Kirk. Všichni Američané dosáhli v prvním kole skóre 66 ran (-7) a v prvním turnaji nového roku na PGA Tour dokázali, že budou opět k vidění excelentní výkony. Zejména Kirk se zaskvěl sérií pěti birdie od 14. do 18. jamky, Thompson se Spiethem zahráli v této části hřiště čtyři birdie a Simpson tři. Spieth jako jediný z nich odevzdal čistou skórkartu, zbylí hráči na průběžném prvním místě zapsali po jednom bogey. Oba členové závěrečného flightu Dustin Johnson a Adam Scott hráli 70 (-3) a dělí se o jedenáctou pozici.
Spieth potvrdil, že po loňské úspěšné nováčkovské sezoně rozhodně neustrnul. „V minulých dvou až třech týdnech jsem tvrdě trénoval, byla to dobrá příprava,“ svěřil se se svým svátečním programem. Vítr sice hráčům ztěžoval jejich roli, ale po nočním dešti bylo hřiště měkké a pouze dva členové startovního pole se nedostali pod par. Naproti tomu Kirk se dva měsíce golfu moc nevěnoval, dokonce vyjma exhibiční skins game neabsolvoval žádný turnaj. Z průběžných -2, kde byl ještě po třinácti jamkách, se však vyšvihl do společného vedení. „Ta birdie na posledních jamkách byla úžasná,“ usmál se ke svému závěru.

Pořadí po prvním kole:

Video – přehled prvního kola

Tak je to tady. Na rozjezd nového roku je za Atlantikem, za celou šířkou americké pevniny a pak ještě daleko v Pacifiku připraven turnaj, kam pořadatelé zvou jen ty, co v roce předchozím vítězili. Nemá takovou prestiž, aby přilákal ke startu úplně všechny vítěze, a tak chybí ten nejúspěšnější, majitel pěti titulů z roku 2013 Tiger Woods. Také jeho americký krajan a častý sok Phil Mickelson se omluvil, nicméně další veličiny se dostavily. Třicetičlenné startovní pole slibuje velký zážitek. Je převážně americké, ale zejména přítomnost Australana Adama Scotta, jenž takto brzo vstupuje do sezony výjimečně, činí konkurenci dostatečně mezinárodní.

Obhájit titul se dostavil Dustin Johnson, a to na hřiště, kde každá z osmanácti jamek nese speciální název, někdy i poetický jako například Západ slunce (sedmnáctka). Jsou tu jen tři třípary, zato čtyři pětipary a takto dlouhými jamkami končí obě zdejší devítky. Dohromady to dává par 73 o délce 6 777 metrů, jehož náročnost se zvyšuje – jak jinak – s případným větrem, s nímž se musí počítat vždycky, protože se zvedá nečekaně. Letos se opět hraje o 5,7 milionu dolarů (přes 113 milionů korun).

Kromě televize Golf Channel můžete Hyuntai TOC sledovat i zde.

Odkazy: … Plantation CourseHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.czFedEx Cup

 

.