Humana Challenge

21.01.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Humana Challenge in partnership with the Clinton Foundation, PGA West (Palmer Course), La Quinta, Kalifornie, USA (17. – 20. 1. 2013, časový posun: -8 hodin)

 

 


Brian Gay

Neděle – finálové kolo
Na obou dodatečných jamkách dokázal Brian Gay zapsat birdie, což mu vyneslo turnajový titul. Hráč, s nímž se tolik nepočítalo, uspěl ve zběsilé honbě za co nejnižšími výsledky, do níž se zapojilo víc hráčů a naopak jiní odpadli. S konečným skóre -25 šli spolu s ním do rozehrávky ještě Švéd David Lingmerth a další Američan Charles Howell III. První však na pětiparové osmnáctce zahrál bogey a byl vyřazen, druhý pak doplatil na tentýž výsledek na čtyřparové desítce, kam se zbylí dva účastníci play-off přesunulu k definitivnímu rozuzlení.
Ale proč honba? „Jsem trochu v šoku. Všechno se to seběhlo strašně rychle,“ potvrdil sám vítěz. Tak jak se to tedy seběhlo: Lingmerth byl jedním ze tří účastníků turnaje, jimž se podařilo zahrát extrémně nízké skóre 62 ran (-10). Sám toho dosáhl díky deseti birdie, zatímco James Hahn jich zapsal osm a k tomu přidal dva eagly. Skončil na děleném čtvrtém místě. Kevin Chappell, nakonec se dělící o osmou pozici, má ve skórkartě i jedno bogey, a tak musel k uvedenému výsledku dospět dokonce přes jedenáct birdie v zápisu.
Pořadí se v závěrečném dějství přeskupovalo jako na manévrech, výsledky hluboko pod parem přinášeli i golfisté z rozhraní druhé a třetí desítky konečného pořadí. Howell se do play-off dostal navzdory dvěma bogey přes denní skóre 64 (-8) a Gay svých 63 (-9) dosáhl po devíti birdie, jež se mu vešly mezi druhou a třináctou jamku. Znamená to, že na těchto dvanácti za sebou neskóroval jen na třech. Kdyby býval proměnil některou z dalších šancí, mohl si ušetřit nervy a zvítězit v regulérní části turnaje, tu však zakončil pěti pary.
„Moje výkonnost je postavená na precizní krátké hře,“ vysvětlil Gay, co mu pomohlo k titulu. Loni prožil krušný rok, měl jen tři umístění v top 10, vypadl z majorů. „Nikdy jsem nebyl velký ranař a jak stárnu, jsem kratší a kratší,“ dodal jedenačtyřicetiletý golfista k tomu, že nástup nové generace atletických hráčů ho nezastihl v dobrém rozpoložení. Teď se čtvrtým titulem na PGA Tour v kapse má zase na dva další roky vystaráno.
Další pořadí: 16. Kuchar (-20), 23. Snedeker, Z. Johnson (-19), 37. Wagner, Mickelson (-17), 47. Pettersson, Villegas (-16), 56. Henley (-15).

 

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Runda hráčů, kteří se dostali na Nicklaus Course, vzala hřiště útokem a roznesla ho na hlavách svých holí. Scott Stallings byl jedním z nich a vydobyl si tím před finálovým programem vedení o pět ran. Zahrál 63 ran (-9) a dostal se na bilanci -22, po třech kolech zcela unikátní. „Na osmičce jsem hrál druhou ránu osmičkou železem a poslal balon doprostřed greenu. A to je pětipar. Když jste tady dost agresivní, vyplatí se to,“ komentoval průběh dne vedoucí muž. Za ním se na druhém místě seřadilo hned pět amerických krajanů, takže v neděli bude dost silná konkurence, aby se ještě pokusila vedoucí postavení dvojnásobného vítěze turnajů PGA Tour ohrozit.
Ještě o jeden úder lepší než Stallings byl Brian Stuard a skvělým představením skočil až do top 10. Další účastníci hráli na témže hřišti sedm či osm ran pod par a trojice Graham DeLaet, David Toms, Brendan Steele díky tomu dokonce těsně zachránili cut. Jeho hranice se zastavila na hodnotě -10 a dostal se nad ni o jeden úder i Phil Mickelson, jenž dostane příležitost si v závěrečném dějství zopakovat Palmer Course.
Po Jasonu Kokrakovi nevydržel tempo druhý z pondělních lídrů James Hahn a jediný, kdo se udržel v popředí, je Roberto Castro, jeden z pětice na děleném druhém místě.  Až do páté desítky průběžného pořadí spadl vítěz z Havaje Russell Henley.
Stallings už měl na kontě jeden eagle a k tomu šest birdie, když přišel na pětiparovou osmičku, která byla jeho předposlední jamkou dne. Odvážně prudkým dlouhým puttem dosáhl druhého eaglu a vytvořil si komfortnější pozici do závěrečné osmnáctky, než by sám čekal. „Zůstal jsem agresivní. Měl jsem štěstí hrát s Johnem Rollinsem, byla to velká pohoda. najráli jsme oba v minulých dnech spoustu birdie a jeden druhého jsme hnali dál,“ chválil spolupráci ve flightu Stallings.
Další pořadí: 19. Z. Johnson, Snedeker (-14), 30. Kuchar, Pettersson (-13), 43. Henley (-12), 53. Mickelson, Villegas  (-11).
Cutem neprošli: Immelman, Clark, Simpson, Karlsson, Na, Vegas, Crane.

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Z původní trojice zůstávají ve vedení Robert Castro a James Hahn, oba s průběžným skóre -14. Jason Kokrak se odsunul na šestou pozici, kde ztrácí dva údery. Phil Mickelson se ve druhém kole zlepšil. Sedm birdie ho posunulo o jednatřicet příček dopředu na 91. pozici , ale s průběžným skóre -5 je čelu leaderboardu stále hodně vzdálen.
Každý z lídrů se k výsledku 67 ran (-5) dostal jinou cestou a každý na jiném hřišti. Oba začínali na desátých odpalištích a Castro si na Palmer Course dlouho počínal zcela suverénně. O náskok se připravil vinou bogey na jamkách 7 a 9. „To byl trochu sešup, ale včera jsem zase končil puttem z padesáti stop. Tady jsem si myslel, že putt bude dobrý a byl z toho trojputt. Ale počítat se to bude až po 72 jamkách,“ řekl.
Touto chybou umožnil Hahnovi, aby na La Quintě dorovnal jeho průběžné skóre. Americký krajan toho dosáhl hlavně díky skvělé minisérii na jamkách 4, 5, 6, kde předvedl birdie, eagle a birdie. „Na pětce jsem těžil z dlouhého puttu, málem jsem při nem vyletěl z bot,“ smál se hráč. „Měl jsem v sobě spoustu adrenalinu a nechtěl jsem přepálit čtyřku železo,“ vysvětlil, proč se rozhodl pro odlehčenou trojku, s níž se přiblížil jamce tak, že jen lehce dopatoval do eaglu.
Vítěz z Havaje Russell Henley si přece jen vybral slabší den. Hrál o pět ran hůř než při vstupu do turnaje a spadl o jedenáct míst na 15. pozici. „Sko
kanem kola“ je Matt Kuchar, který si  díky sedmi birdie a jednomu eagle polepšil o 68. pozic a přenocuje na 22. místě (-10).
Další pořadí: 15. Cink, Barnes, Garrigus (-11), 22. Pettersson (-10), 33. Rollins, Snedeker(-9), 43. Leonard (-8), 60. Clark, Vegas, Immelman (-7), 78. Villegas (-6), 130. Išikawa (-2), 138. Simpson (-1).

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Zvykání si na nová nebo méně frekventovaná jména nekončí. S výsledkem 63 ran (-9) odcházeli z posledního greenu postupně Roberto Castro, James Hahn a Jason Kokrak. A všichni s čistou skórkartou. V případě prvního a druhého obsahovala devět birdie, posledně jmenovaný jich zahrál sedm a přidal eagly na pětiparových jamkách šest a jedenáct. „Snažil jsem se pálit do správných míst. Tady se dá skórovat a když zůstanete na fairwaji, obvykle je dobrá šance na birdie,“ řekl Kokrak, jenž začal na hřišti La Quinta. Sedmadvacetiletý golfista kroutí druhou sezonu na PGA Tour, má na kontě dva turnajové tituly z předloňské sezony na Nationwide Tour. Stejně starý Castro postoupil v tomtéž roce spolu s ním na elitní okruh a na úvod si osahal rovnou Palmer Course. Jednatřicetiletý Hahn je letošním nováčkem a hrál Nicklaus Course.
Jiný novic na PGA Tour a překvapivý vítěz z Havaje Russell Henley začal dobře i v tomto turnaji. „Skvělý den, skvělé počasí,“ zahlásil, „greeny byly spravedlivé, stačilo mít trpělivost a birdie se dostavila.“ Se ztrátou jednoho úderu na trojici lídrů sdílí čtvrtou pozici s dalšími třemi konkurenty opět nehvězdných jmen.
Podstatně hůř vstoupil do sezony Phil Mickelson, jenž si při příletu do La Quinty stěžoval na problémy s nachlazením. Jeho výkon 72 (E) stačí zatím pouze na dělené 122. místo. „Už se cítím dobře,“ odmítl svalit svůj výkon na nemoc. „Je to o devadesát pět procent lepší,“ dodala bývalá světová dvojka. Mickleson zapsal tři birdie, bogey a double bogey. Při záchraně paru na tříparové dvanáctce předvedl ukázku své brilantní krátké hry. Po zkaženém odpalu použil pro přihrávku ze dvaceti metrů lob wedge, dal plný švih a míč se vysokým obloukem snesl na pár čísel od praporku. „Tohle by ses měl naučit,“ zažertoval dvojnásobný vítěz turnaje z let 2002 a 2004 ke svému amatérskému spoluhráči.
Další pořadí: 17. Wagner, Z. Johnson, Cink, Stallings (-6), 29. Stanley, Snedeker (-5),  48. Pettersson (-4), 90. Kuchar, Išikawa (-2),  122. Mickelson (E), 109. Villegas, Clark (-1), 135. Simpson (+1).

Top 10 prvního kola:


Je to jeden z případů, kdy se americký turnaj bude hrát ve stínu lépe obsazeného evropského. Hraje se ve formátu pro-am na třech hřištích, Pozornost se však rozhodně soustředí na Russella Henleyho, jenž po senzačním vítězství v minulém týdnu na Havaji rovněž přiletí. Z obvyklých favoritů se ve startovním poli objeví Webb Simpson, Brandt Snedeker, Mark Kuchar a Phil Mickelson, major vítěze zastupuje ještě Stewart Cink. Pořadatelé také pozvali Kolumbijce Camilla Villegase, jenž loni přišel o plnohodnotnou kartu na PGA Tour.

Hřiště Arnold Palmer Private s parem 72 v horách Santa Rosa, kde podnik vyvrcholí, je druhým otevřeným z dnes už šesti v areálu PGA West. Jeho tvůrce tvrdí, že ho stavěl tak, aby na něm žádný typ hráče neměl výhodu. Z turnajové dotace 5,6 milionu dolarů získá vítěz 1,008 milionu, což se loni podařilo Američanovi Marku Wilsonovi.

Odkazy:  … Hřiště Arnold Palmer PrivateHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.cz