Humana Challenge

20.01.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Patrick Reed

Neděle – finálové kolo
První turnajový titul ještě Patricku Reedovi sedmimístnou částku nepřinesl, na Wyndham Championship mu pár tisícovek chybělo. Nyní se stal poprvé v kariéře majitelem více než milionového šeku a třetím hráčem současné PGA Tour pod pětadvacet let, jenž získal více než jedno vítězství (před ním Rory McIlroy a Harris English). „Pro takové výsledky je nutné si věřit. Samozřejmě je za tím hodně tvrdé práce, ale tady je spousta lidí, kteří tvrdě trénují,“ komentoval svůj vzestup.
Dosáhl ho navíc s nezkušeným caddiem, neboť švagr Kessler Karain nahradil u jeho bagu provizorně hráčovu těhotnou manželku Justine. Ta viděla Američanův triumf přímo ze hřiště Palmer Private a musela překonávat nápor nervozity, neboť ani náskok sedmi ran se začal povážlivě tenčit, a to až na dvě rány ve chvíli, kdy Zach Johnson zahrál nejlepší výkon dne 62 ran (-10). K takovému měl Reed tentokrát daleko, nakonec to dotáhl jen na 71 (-1) a s celkovým skóre -28 zvítězil právě o dva údery před Ryanem Palmerem. Johnson se podělil o třetí místo s Justinem Leonardem.
Pozdější vítěz začal v klidu, ale jeho prvním bogey začaly na páté jamce turnajové peripetie. Třiadvacetiletý rodák z texaského San Antonia střídal lepší okamžiky s horšími a zapsal ještě další tři bogey. Na třinácté jamce mu hrozilo další, ale zachránil par a ze svých potíží se přece jen dostal. „Musel jsem uvěřit svému švihu, uvěřit svému stylu, pak to zase šlo,“ popsal situaci. Když na tříparové patnáctce i bez pomoci manželky, která skvěle čte greeny, proměnil desetimetrový putt, upevnil si pozici a ani po Palmerově eaglu na osmnáctce už se nenechal vyvést z míry a hrou na lay up udržel prvenství, za něž získal 1,026 milionu dolarů. Ve FedEx Cupu se posunul na osmé místo a ve světovém žebříčku se dostal na pozice, které když udrží, zajistí mu premiérový start v Accenture Match Play Championship. Už on prvního titulu měl jisté letošní Masters a teď čerstvě i PGA Championship.
Další pořadí:
18. K. Bradley (-19), 23. Simpson (-18), 25. Išikawa (-17), 33. English, Fowler, Bohn (-16), 38. Woodland, Overton (-15), 48. Brown (-14), 58. Howell III (-13).

Konečné Top 10:

Video – souhrn finálového kola:

 

Sobota – 3. kolo
Sotvakdy se najde tak jasná dominance a zároveň tak komfortní pozice vedoucího hráče do finiše, jak to předvádí Patrik Reed. Po třetím výkonu 63 (-9), což samo o sobě je unikát, neboť se hraje na třech různých hřištích, je jeho průběžná bilance -27 nedostižná. Zároveň je to rekord PGA Tour na 54 jamek. „Bylo to jako dejá vu. Dnes jsem se cítil úplně stejně v pohodě jako v obou předchozích dnech. A putter stále funguje,“ řekl třiadvacetiletý Texasan. O druhé místo se za americkým krajanem dělí Charley Hoffman a Brendon Todd, oba ovšem už se ztrátou rovných sedmi ran. Jen s obtížemi si lze představit, že by někdo takovou pozici promarnil, nicméně je to golf. „Půjdu do toho, jako kdyby šlo o pondělní kvalifikaci, všichni začínali na even paru a šlo o osmnáctijamkové klání,“ řekl muž, jenž má právě s takovými situacemi pozitivní zkušenost – v minulé sezoně si v pondělní kvalifikaci zajistil start v hlavní soutěži šesti různých turnajů.
Reed hrál na závěr třídenní základní části Nicklaus Private z desátého odpaliště a nenechal nikoho na pochybách o své formě. Po eaglu na pětiparové šestnáctce už byl na denních mínus pěti a navzdory bogey z pětky neomylně stlačoval skóre až k oněm mínus devíti. Celkově se na všech třech hřištích účastníci tohoto „birdie festivalu“, jak to den předtím sám lídr nazval, dostávali hodně nízko. Cut má málo vídanou hodnotu devět ran pod par, byť po třech kolech, i tak je to pozoruhodné. Nicméně jen jeden muž takto zářil po tři dny. 
Další pořadí:
12. Bradley (-16), 15. Bohn, Z. Johnson (-15), 34. Išikawa, English, Overton (-12), 45. Woodland, Brown, Snedeker (-11), 54. Simpson, Howell III (-10).
Cutem neprošli mj.:
Gay, Colsaerts, Daly, Baird.

Top 10 třetího kola:

Video – souhrn třetího kola:

Video – rozhovor s Patrickem Reedem pro třetím kole:

Pátek – 2. kolo
Jen mimořádný výkon mohl v záplavě nízkých skóre vynést Patricku Reedovi vedení, a on ho podal. Americký golfista se přechodem na hřiště La Quinta dokonce zlepšil a po výsledku 63 ran (-9) dokázal, že to nebylo hřiště, ale forma, co jej vyneslo do čela průběžného pořadí. Dvakrát totéž číslo znamená průběžnou bilanci -19 po polovině turnaje a náskok jedné rány před krajanem Brendonem Toddem, jenž ve druhém hracím dnu zapsal tentýž výsledek, ovšem na hřišti Palmer Private. Okruh kandidátů na titul vykrystalizuje až po sobotě, kdy všichni účastníci budou mít za sebou všechny tři hřištěm nicméně už teď se dá odhadnout, že dostat se dopředu  bude složité. Z dělené osmé pozice je to k lídrovi už daleko, plných sedm ran, a tak i Zach Johnson, jenže zatím dominoval začátku letošní části sezony na PGA Tour, to má odtud docela daleko k případnému útoku na další titul.
„Na tomhle hřišti jsou fairwaye užší než na zbylých dvou,“ připomněl Reed. „Takže se trefujete do opravdu malých cílů. A mně se to začalo dařit, takže jsem si už na prvních dvou jamkách vytvořil solidní sebedůvěru.“ Čerpal rovněž z vědomí, že už je schopen vyhrávat turnaje. Loni se mu na Wyndham Championship, posledním podniku před play-off, podařilo získat první titul na PGA Tour v kariéře. A nepřehlédl ani fakt, že právě  areálu PGA West uspěl v roce 2011 v Q-School, ačkoli tenkrát se hrálo na zdejších hřištích, Nicklas Tournament a TPC Stadium. „Je to tady takový birdie festival, snad to tak půjde dál,“ dodal vedoucí muž.
Nikoli birdie, ale rovnou hole-in-one předvedl divákům na třetí jamce hřiště Nicklaus Private jeden z favoritů Keegan Bradley. Na vzdálenost 161 metrů trefil sedmičkou green zhruba dva metry vedle jamky, po zakřivení povrchu se míč svezl rovnou do ní a Američan mohl slavit první eso v životě.
Další pořadí:
22. Išikawa, Bohn, Brown (-9), 34. Snedeker (-8), 48. Overton (-7), 75. Fowler, Simpson (-5), 91. Daly, Gay, Woodland (-4), 107. Howell III (-3), 116. Stroud (-2),  127. Baird (-1).

Top 10 druhého kola:

Video – přehled druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
O překvapení není v golfu nouze a to, o které se postaral Patrick Reed, je jedno z mnoha, i když jen dílčích. Třiadvacetiletý hráč druhé stovky průběžného pořadí FedEx Cupu si dobrou pozici pro další kariéru vydobyl loňským vítězstvím na Wyndham Championship, a tak jeho výkon 63 ran (-9) nespadlo z nebe. Lídr se navíc zrodil na Palmer Private, tedy na tom ze tří hřišť, které obecně umožňovalo nejlepší výsledky. Na úvod turnaje ho absolvoval i Ryan Palmer, jenž se se ztrátou jednoho úderu dělí o druhé místo s Justinem Hicksem, Danielem Summerhaysem (oba absolvovali Nicklaus Course) a Charleyem Hofmanem (nejlepší na La Quintě). Konsistentní výkonnost si drží i vítěz prvního turnaje tohoto roku Zach Johnson, jenž odevzdal čistou skórkartu na La Quintě a dělí šestou pozici se ztrátou dvou ran na lídra.
Lídr se ze začátku potýkal s umístěním drivů, ale dokázal se s tím vypořádat. „Měl jsem pocit, že tam byly věci, co se daly udělat líp, ale jakmile zahrajete pat na poslední jamce a máte na kontě 63, všechno je v nejlepším pořádku,“ usmíval se Reed, jehož podzimní začátek sezony poznamenalo zraněné zápěstí. Jelikož jeho manželka Justine je těhotná, sledovala hráčův výkon pouze jako divačka, nikoli jako caddie. Zůstalo to však v rodině, protože pro roli, kterou zastávala celou předchozí sezonu, angažoval Reed jejího bratra Kesslera Karaina. Mají teď společný cíl – vylepšit 69. místo ve světovém žebříčku minimálně o pět příček a kvalifikovat se na Accenture Match Play Championship.
Další pořadí: 13. Išikawa (-6), 20. Brown, English, Stuard (-5), 31. Fowler (-4), 48. Bradley, Simpson, Woodland (-3), 80. Bohn (-2), 113. Baird, Daly (E), 130. Stroud, Howell III (+1).

Top 10 prvního kola:

Video – přehled prvního kola:

Začíná část sezony zvaná West Coast Swing. Ve hře zůstávají, nebo se do ní vracejí, některé těžké kalibry. K vidění budou vítěz prvního turnaje letošního roku Zach Johnson, majitel dvou umístění v top 10 z obou havajských štací Harris English, do konkurence se přidává vítěz majoru Keegan Bradley a po týdenní přestávce se vrací Brandt Snedeker. Je tu šest z deseti hráčů horních příček FedEx Cupu a také obhájce Brian Gay, jenž se po novoroční přestávce objeví v akci poprvé. Z loňských startů začátku sezony jednou neprošel cutem, ale připsal si i čtvrté místo na McGladrey Classic. Loni hrál pouze dvě bogey za celý turnaj a vytvořil si osobní rekord na dvaasedmdesát jamek: -25 ran.

Hřiště Arnold Palmer Private na úpatí pohoří Santa Rosa s parem 72 bude hlavním dějištěm podniku, na který se tradičně sjíždějí celebrity, hosté z korporátní i federální sféry, místní veličiny. Od předloňska se účastní jen pro-amů, nikoli samotného turnaje. V areálu je PGA West je šest hřišť, spousta dalších sportovišť a dvě klubovny. Slavný tvůrce hlavního hřiště West tvrdí, že ho stavěl tak, aby na něm žádný typ hráče neměl výhodu, z mistrovských odpališť měří 6 355 metrů. Hráči si vyzkoušejí i PGA West Nicklaus (par 72, 6 331 metrů) a La Quinta (par 72, 6 456 metrů). Hraje je o podíly z dotace 5,7 milionu dolarů (114,5 milionu korun).

Odkazy: … PGA WestHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.czFedEx Cup

 

.