HSBC Women’s Champions

03.03.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

LPGA Tour – HSBC Women’s Champions, Sentosa Golf Club, The Serapong Course, Singapur
(28. února – 3. března, časový posun: +6 hodin)

 

 


Stacy Lewis

Neděle – finálové kolo
Navzdory zhoršenému závěru, jímž udělala z posledního dne ještě drama, uhálila Stacy Lewis turnajový titul. Dosáhla konečného skóre -15 a o jednu ránu předčila Jihokorejku Choi Na-yeon na druhém místě. Čechoameričanka Jessica Korda obsadila dělenou pátou pozici se ztrátou šesti úderů na vítěznou krajanku a připsala si 50 514 dolarů.
Lewis se od své partnerky ve finálovém flightu záhy odpoutala a mířila k zisku prémie rovných 210 tisíc. Po první devítce byla na bilanci -17, k níž si pomohla i eaglem na pětiparové sedmičce. Další snižování skóre však v jejím podání nepřicházelo, naopak na patnáctce přišlo jedno bogey a na sedmnáctce druhé. „Posledních pět jamek jsem byla opravdu nervózní, co bych lhala,“ přiznala se vítězka. Choi, jejíž ztráta byla po bogey na třináctce už tři řány, se na odpališti závěrečné jamky bez vlastního přičinění ocitla před šancí konkurentku alespoň dorovnat, jako se jí to povedlo den předtím. Na osmnáctce ale obě hráčky předvedly par 5 a denní výsledek 71 (-1) Lewis stačil. „Tohle je opravdu těžké hřiště, nachytá vás v každé sekundě,“ dodala Lewis. „Na druhé devítce ani jedna z nás nebyla schopna proměnit putt, kdo ví proč…“
V den, kdy jen dvě účastnice stlačily svá skóre pod 70 ran, vydržela být trpělivá i Korda. Hned první jamka byla sice za bogey, ale dvojicí birdie na čtyřce a pětce se golfistka dostala na mínusu. Pak sice měla několikrát šanci skórovat, ale ani jednou se jí to nepodařilo, naopak několikrát ustála pozici do paru, jichž uhrála třináct za sebou až ke stejnému skóre jako vítězka. Sandra Gal, Němka českého původu, zakončila turnaj ve formě, jakou měla po předchozí tři kola. Zahrála 76 (+4) a horší jsou v konečném pořadí jen dvě hráčky z těch, co dokončily.
Další pořadí: 3. Creamer (-13), 4. Jutanugarn (-10), 5. Korda, Kung, Kang (-9), 8. Thompson (-8), 18. J.Y. Shin, Muňoz (-4), 28. Tseng (-2), 45. Wie (+4), 47. M. Mijazato (+6), 67. Gal (+12).

Sobota – 3. kolo
Stacy Lewis poněkud polevila v tempu, přibrzdila se hned v úvodu dvojicí bogey na první a třetí jamce. I když i její nejhorší kolo 69 ran (-3) je stále ještě dobrý výsledek. Nestačil ale na to, aby Američanka udržela samostatné vedení. Dostihla ji jihokorejská konkurentka Choi Na-yeon nejlepším výkonem dne 67 (-5) i s jedním bogey ve skórkartě. Obě mají průběžnou bilanci -14 a náskok dvou ran před další Američankou Paulou Creamer na druhém místě. Další konkurentky už na první místo ztrácejí pět a více úderů. 
Skvěle si znovu počínala Jessica Korda. Výsledek 68 (-4) vynesl Čechoameričanku na samostatné osmé místo s průběžnou bilancí -8. Její krajanka z bývalé vlasti Sandra Gal, reprezentující Německo, zahrála po dvou plusových výsledcích alespoň even par, ovšem v leaderboardu si příliš nepolepšila, stále se pohybuje na nejspodnějších příčkách.
Další pořadí:
4. Jutanugarn, Muňoz (-9), 8. Korda (-8), 13. Shin, Thomspon (-6), 19. Tseng (-4), 22. I.B. Park (-3), 49. M. Mijazato (+5), 51. Wie (+7), 54. Gal (+8).

Pátek – 2. kolo
Mezi první v pořadí a dalšími hráčkami je nadále rozdíl dvou ran, ale jméno na nejvyšší příčce je jiné. Po výkonu 66 ran (-6) se na ni vyšvihla Stacy Lewis s průběžným skóre -11. O druhou pozici se dělí šest konkurentek včetně Španělky Azahary Muňoz, která jí pozici přenechala po zhoršení o pět úderů. Kolo se vyvedlo Jessice Korda, Čechoameričanka se po výsledku 68 (-4) prodrala do top 15. Německá golfistka s českými kořeny Sandra Gal naopak klesla až na druhé místo od konce výsledkové listiny. Má na kontě kola za 75 a 77 ran, v tom pátečním jí na čtyřparové pětce uteklo triple bogey.
Lewis tentokrát vůbec nechybovala, ve skórkartě má šest birdie a rovnoměrně je rozložila na obě devítky. I když byla oproti čtvrtku horší v zasahování fairwají a zhoršila se ve statistice greenů v regulaci, 27 puttů jí stačilo na vedení. Mimo jiné se Američanka blýskla třemi velmi dobře trefenými ranami z bunkeru.
Další pořadí:
2. N.Y. Choi, Ch. Choi, Jutanugarn,  Creamer, Muňoz (-9), 13. Shin, Korda (-4), 21. Thompson, Tseng (-3), 28. I.B. Park (-2), 51. M. Mijazato (+3), 59. Gal (+8).

Čtvrtek – 1. kolo
Španělská golfistka Azahara Muňoz ani jednou nechybovala a se skórkartou obsahující sedm birdie se dostala do vedení o dvě rány. Její skóre 65 ran (-7) je skvělé i proto, že nebyla příliš přesná na odpalu, ale vše dohnala kolem greenů a hlavně na nich, protože na kolo potřebovala pouze 26 puttů. O druhou pozici se dělí pět konkurentek včetně loňské Hráčky roku, Američanky Stacy Lewis.
Z česky hovořící dvojice začala lépe Američanka Jessica Korda. Stejným počtem čtyř birdie i bogey dotvořila even par a figuruje na průběžném 37. místě. Němka Sandra Gal je až čtyřiapadesátá se třemi ranami v plusu, její poměr birdie – bogey je 2:5.
Do turnaje nenastoupila japonka Ai Mijazato. Její problémy s krční páteří jsou důsledkem menší dopravní nehody, kterou měl její vůz při nedělní cesta na letiště.
Další pořadí: 7. Creamer, Tseng (-4), 11. N.Y Choi, Jutanugarn (-3), 29. Wie, Shin (-1), 37. Korda (E), 44. Thompson, I.B. Park (+1), 54. Gal (+3), 58. M. Mijazato (+4).

Když v roce 2008 vyhrála Lorena Ochoa inaugurační ročník, stanovila dosud nepřekonaný rekord čtyřkolového podniku -20. Startovní pole je ovšem dostatečně kvalitní, aby se některá z jeho členek pokusila této mety znovu dosáhnout. Do Singapuru se z Thajska přesunula kompletní špička, nechybějí ani Sandra Gal ani Jessica Korda. Titul obhajuje Američanka Angela Stanford, jejíž loňský vítězný výsledek byl -10. Sponzorské pozvánky získaly její krajanka Michelle Wie a letošní vycházející thajská hvězda Ariya Jutanugarn.

O podíly z dotace 1,4 milionu dolarů (zhruba 30 milionů českých korun) se bude hrát na hřišti s parem 72. Charakterizují ho rozlehlé bunkery s porostem (i stromovým) uprostřed pískových ploch. Svůj špičkový turnaj tady hrají i muži a z odpališť, zvolených pro ženský turnaj, to některé účastnice nemají úplně jednoduché. Místo automatického sahání pro driveru musí nad volbou hole přemýšlet. Jak na odpališti, tak cestou ke greenu se tu zvyšuje podíl caddieho na konečném úspěchu.

 

Odkazy: … The Serapong Course Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz

.