HSBC Women´s Champions

02.03.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Paula Creamer

LPGA Tour – HSBC Women’s Champions, Sentosa Golf Club, The Serapong Course, Singapur
(27. 2. – 2. 3. 2014, časový posun +7 hodin)

Neděle – finálové kolo a play-off
Turnaj vyústil v překvapivé play-off a dvě dodatečné jamky stačily, aby titul získala Američanka Paula Creamer. Udělala to impozantním způsobem. Poprvé ona i Španělka Azahara Muňoz pětiparovou osmnáctku zahrály v paru. Když se do ní pustily znovu, Muňoz dosáhla birdie, jenže na vítězku to nestačilo. Creamer potřebovala ke zdolání jamky pouze tři údery a eaglem přidala na své konto desáté vítězství na ženském okruhu, první po výhře na US Women´s Open 2010. „Tahle výhra bude z mých nejoblíbenějších,“ zářila vítězka. „Už je to dost dlouho a mezitím se stala spousta věcí,“ připomněla mimo jiné i své loňské předvánoční zásnuby. „Chce to jen vytrvat. Proto tuhle hru miluju a držet pohár, páni, to je pocit!“
Ona i Muňoz zakončily základní část se skóre -10, tedy nižším, než jaké měla po čtyřiapadesáti jamkách vedoucí žena Karrie Webb. Australanka však finálové kolo pokazila. Ještě do dvanácté jamky nic nenasvědčovalo tomu, že by měla o titul přijít, pak však přišlo její první bogey a aniž by skórovala, přidala ještě další dvě. To závěrečné na osmnácté jamce jí dokonce znemožnilo účastnit se rozehrávky. Po výsledku 74 ran (+2) skončila samostatně třetí se ztrátou jednoho úderu.
Mezi nejlepšími hráčkami světového žebříčku nastal smír. Jednička Inbee Park z Jižní Koreje zapsala své nejlepší kolo na turnaji 68 (-4) a postoupila tím až na dělené čtvrté místo, kde se setkala mimo jiné i se Suzann Pettersen, jež její pozici už tři týdny ohrožuje, i když zatím marně. Norčina vyrovnanost v Sentose je nicméně pozoruhodná – hrála postupně 71, 70, 70 a 70 ran.
Z česky hovořících hráček uspěla jedině Němka Sandra Gal, jíž se vydařila druhá polovina turnaje. Dvakrát 68 je víkend, díky němuž se posunula na konečnou 16. pozici. Naproti tomu Jessica Korda může nazvat singapurskou štaci za vysloveně nevyvedenou. Další porce double bogey, tentokrát tří, vedla k závěrečnému výsledku 77 (+5) a z konečné 56. příčky Američanka své vedoucí postavení ve finančním žebříčku LPGA Tour neuhájí.
Další pořadí:
4. Ryu, I. Park, Pettersen, Pressel, Stanford (-7), 9. Wie, Lu (-5), 11. N.Y. Choi (-4), 15. Ko (-2), 16. Gal, Thompson, Hedwall (-1), 24. J.Y. Shin, Nordqvist (+1), 35. Kerr, Tseng (+4), 40. S. Lewis, Feng (+5), 45. Matthew (+7), 56. Korda (+14), 60. A. Mijazato (+17).

Video – vítězný putt Pauly Creamer:

Sobota – 3. kolo
I po nejslabším výkonu z dosavadních tří o hodnotě 70 ran (-2) drží vedení Karrie Webb s průběžným skóre -11. Její náskok se opět ztenčil na jeden úder a druhé místo patří i nadále Američance Angele Stanford. Ta bude v neděli zdaleka nejvážnější konkurentkou pro Australanku, protože Španělka Azahara Muňoz a Teresa Lu z Tchaj-wanu na dělené třetí pozici už mají ztrátu na lídryni tři rány. Světovou dvojku Suzann Pettersen z Noska na sedmé příčce a vedoucí ženu světového žebříčku Inbee Park z Jižní Koreje na desáté dělí rozdíl dvou úderů. Do čtvrté desítky průběžného pořadí si polepšila Němka Sandra Gal, zatímco další hráčka s českými kořeny, Američanka Jessica Korda, zůstává v té poslední.
„Nehrála jsem tak dobře, jak bych si představovala, ale pořád to byl solidní výkon. Několikrát jsem měla opravdu velké potíže zvolit hůl,“ svěřila se Webb. Tentokrát jen jedno bogey, tedy o dvě míň než den předtím, ale také jen tři birdie obsahuje její skórkarta. Po devíti parech začal být její zápis pestřejší až od desátky, kde právě ránu ztratila. „Při několika špatných výběrech z bagu je jedno bogey v pohodě,“ dodala. Na pozice se začala vracet až v závěru, skórovala na jamkách 14, 16 a 18. Přesně tak hrála na konci kola i Stanford, jež před touto pasáží byla na even paru, takže zapsala o ránu lepší výkon než vedoucí hráčka. nejlepší byla ve třetím kole Muňoz, jež si k výsledku 67 (-5) pomohla i eaglem ze sedmé jamky.
Další pořadí:
5. Creamer (-7), 6. Pressel (-6), 7. Pettersen (-5), 8. N.Y. Choi, Hedwall (-4), 10. Wie, I. Park (-3), 14. Thompson, Nordqvist (-2), 17. J.Y. Shin, Ko, Ryu (-1), 33. Tseng, Feng (+2), 39. Gal, Kerr (+3), 42. S. Lewis (+4), 55. Korda (+9), 60. A. Mijazato (+13).

Pátek – 2. kolo
Karrie Webb nejenže vydržela v čele, dokonce zvýšila náskok na dvě rány. Po výkonu 69 ran (-3) je na průběžné bilanci -9, za ní druhá figuruje Američanka Angela Stanford a samostatně třetí je s odstupem dalšího úderu Teresa Lu z Tchaj-wanu. Nejlepší kolo 67 (-5) zahrála švédská vítězka z minulého týdne Anna Nordqvist a posunula se do top 10. Z něj naopak po výkonu na úrovni even par vypadla světová jednička Jihokorejka Inbee Park. Jak Sandra Gal, tak Jessica Korda si pohoršily. Němka podruhé za sebou zapsala dvě double bogey a má skóre +7, Američanka dokonce nedosáhla ani na jedno birdie, má v zápisu jen dvě bogey a s deseti ranami nad par je předposlední z klasifikovaných po polovině turnaje.
Vedoucí Australanka už nebyla tak bezchybná jako den předtím, zapsala i tři bogey. „Na patnáctce jsem byla ve vodě, to bylo ještě dobré bogey. Na druhé devítce tam bylo pár zkažených švihů, což se mi včera vyhnulo. Ale jakékoli číslo začínající šestkou je na tomto hřišti dobré,“ řekla. Byla spokojena i s tím, že dvakrát prolomila nezdary při snaze skórovat na pětiparových jamkách a přidala další tři birdie. Tím posledním na sedmnácté jamce se vzdálila konkurenci na větší rozdíl. „Takový konec beru,“ dodala.
Další pořadí:
4.  Nordqvist, Pressel, Creamer, Hedwall (-4), 9. N. Y. Choi, Pettersen (-3), 13. Ko, Ryu, Thompson, I. Park (-2), 22. J.Y. Shin, Wie, Tseng, Feng (E),  31. Kerr (+1), 39. S. Lewis (+3), 52. A. MIjazato, Matthew (+6), 54. Gal (+7), 60. Korda (+10).

Čtvrtek – 1. kolo
Karrie Webb je při chuti a necelé dva týdny po turnajovém titulu z domovské Austrálie se hlásí o další v Singapuru. Udělala to nejlepším úvodním skóre 66 ran (-6), jímž se dostala do vedení o jeden úder před Švédkou Caroline Hedwall a Američankou Paulou Creamer. Světová jednička Inbee Park z Jižní Koreje začala v top 10 výkonem horší o čtyři rány než vedoucí hráčka. „Musím lépe číst greeny, jinak svou strategii měnit nemusím,“ odhadla do dalších kol. Česky hovořící golfistky Jessica Korda a Sandra Gal jsou po shodném výsledku 75 (+3) až v poslední třetině výsledkové listiny.
Čtyři birdie na úvodních šesti jamkách položily základ dobrému vstupu Webb do turnaje, pak ještě skórovala na čtrnáctce a šestnáctce. Snížit skóre se jí nepodařilo na žádné ze čtyř pětiparových jamek, což platí také o Hedwall. Pouze Creamer přece jen pětipar zdolala, všechny tři pak zdobí čisté skórkarty bez jediného bogey. „To hřiště vypadá, že na něm zahrajete spoustu birdie, dokonce ještě když se vám povede drive. Ale je zrádné, protože vás čeká spousta těžkých ran železy,“ charakterizovala vedoucí žena, jíž dodává dobré nálady singapurské jídlo, proto se v Sentose cítí tak výborně.
Další pořadí: 4. Stanford, Lu (-4), 6. Muňoz (-3), 7. Park, Masson (-2), 12. N.Y. Choi, Pettersen, Ryu, Thompson (-1), 20. Feng, Kerr (E), 27. Wie, Ko, Matthew, Nordqvist, Tseng (+1), 39. Shin (+2), 43. S. Lewis, Korda, A. Mijazato, Gal (+3).

Když v roce 2008 vyhrála Lorena Ochoa premiérový ročník, stanovila dosud nepřekonaný rekord čtyřkolového podniku -20, ale loňská vítězka Stacy Lewis se jí zatím přiblížila nejvíc, na pět ran. Mexičanka už nehraje, ale Američanka bude opět v kvalitním startovním poli, nechybějí ani Sandra Gal a Jessica Korda, další díl dostihů o post světové jedničky čeká Jihokorejku Inbee Park a Norku Suzann Pettersen. O podíly z dotace 1,4 milionu dolarů (necelých 28 milionů korun) se bude hrát na hřišti s parem 72 o délce 6 035 metrů. Charakterizují ho rozlehlé bunkery s porostem (i stromovým) uprostřed pískových ploch. Svůj špičkový turnaj tady hrají i muži a z odpališť, zvolených pro ženský turnaj, to některé účastnice nemají úplně jednoduché. Místo automatického sahání pro driveru musí nad volbou hole přemýšlet. Jak na odpališti, tak cestou ke greenu se tu zvyšuje podíl caddieho na konečném úspěchu.

Odkazy: … Sentosa Golf ClubHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.czRace to the CME Globe