HSBC Champions je i bez Woodse plný vítězů

02.11.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Obhájce Francesco Molinari slavnostně zahájil HSBC Champions

Velice různorodou společnost, která se tradičně schází na HSBC Champions, pojí jeden výrazný společný jmenovatel – jsou to vítězové. Nebo alespoň většina z nich. Tak je stanoven kvalifikační klíč, podle nějž se z různách golfových sérií po celém světě do Še-šanu zvou jen majitelé trofejí, případně neúspěšní vyzyvatelé a lídři žebříčků. Až když někdo vypadne, startovní pole se doplní jen o málo méně úspěšnými.

A to je důvod, proč chybí Tiger Woods, jehož by pořadatelé na odpališti jistě rádi uvítali. Jenže se blíží neslavné dvouleté výročí jeho zatím posledního turnajového titulu a žebříčkové postavení v šesté světové desítce nedává Američanovi šanci být pozván dodatečně. Výjimky ve formě divokých karet se neudělují.

Ačkoli spousta golfistů by svůj tee time na posledním podniku série World Golf Championship získala podle několika různách kritérií, výběr je letos nebývale široký.

Vždyť za poslední tři roky se nenašel nikdo, kdo by vyhrál aspoň dva majory a podobné je to u jednotlivých dílů samotné WGC – devět jejích turnajů za poslední dobu má devět různých vítězů.

Přitom vítězství je něco, co hráče povznáší do jiné dimenze. Potvrdil to i Keegan Bradley, jeden z nejpřekvapivějších triumfátorů na podnicích velké čtyřky. „V takové chvíli jste absolutně odrovnaní,“ potvrdil vítěz letošního PGA Championship. „Nepamatuju si žádné rány, tak vás to vtáhne. Neuvěřitelná zkušenost!“

Volno pro cestu do Šanghaje získal díky výhře na Malaysian Open i osmnáctiletý italský talent Matteo Manassero. „Je to zvláštní, je tam tlak, adrenalin vás nutí reagovat trochu jinak a vy musíte držet nervy na uzdě,“ popsal pocity hráče, jenž se blíží k vítězství.

Šéf sponzorské divize HSBC Group Giles Morgan se nad těmito slovy usmívá, jako by věděl, o čem je řeč: „Každý úpsěch vyvolává hlad po úspěchu.“

Jenže jak známo, v golfu je to tak, že čím víc hráč chce uspět, tím hůř se mu vede. Málokdo si dokáže představit, jaký motor měl v sobě Woods, když šel od úspěchu k úspěchu, a přitom se nedal strávit symptomem „hladu po úspěchu“. Položily ho až osobní problémy.

Harrison Frazar si vydobyl svůj první start na major turnaji v roce 1998 (PGA Championship), kdy o šest let mladší Woods už měl na kontě titul z Masters, kam se jeho americký krajan nikdy nekvalifikoval. Frazar se svého prvního velkého titulu dočkal při svém 355. turnajovém startu.

„Celá ta léta mi říkali, že se moc snažím. Říkal jsem si, že to nedává smysl,“ vrátil se zpět golfista, jenž to letos chtěl po šesti neúspěšných cutech z osmi turnajů zabalit úplně. „V mojí hlavě bylo po všem. Rodina, přátelé, všichni věděli, že to balím.“ Pak Frazar vyhrál St. Jude Classic.

Někdy vedou cesty k úspěchu přes nečekané motivační prvky. Australan Adam Scott přiznal, že nebýt Stevieho Williamse, možná by nezískal trofej na Bridgestone Invitational. A neměl tím na mysli kvality svého caddieho, vypůjčeného od Woodse.

Scott se prostě chtěl před svým slavným nosičem holí vytáhnout. „Potřeboval jsem mu dokázat, co ve mně je,“ uvedl jeden z nejsledovanějších hráčů Tigerovy generace, od nějž se kdysi čekalo, že bude fenomenálnímu Američanovi šapat na paty. On se ale probudil až po třicítce.

Titul na HSBC Champions bude obhajovat Francesco Molinari. V loňském play-off porazil i světovou jedničku Leeho Westwooda. jak Ital přiznal, nepovedlo by se mu to, kdyby býval Angličana neznal jakožto spoluhráče z rydercupového týmu. Prostě se jeho věhlasu pak nebál.

„Nesmíte si připustit jakýkoli tlak. Musíte s ním žít a hrát. Po nějakém čase si zvyknete,“ konstatoval Molinari, jehož bratr Edoardo je až devátým náhradníkem, takže se do hry s největší pravděpodobností nedostane. Má smůlu, jeho dvě vítězství na European Tour mají vročení 2010.

Ne všechny letošní výhry ale opravňují ke startu na závěrečném podniku WGC. Například Oliver Fisher je také jen náhradníkem, protože Czech Open zatím není turnajem, který by svému vítězi vynesl právo do Šanghaje vážit cestu.

Mimochodem, v hierarchii čekatelů je mladý Angličan o jednu příčku výš, než by býval byl sám velký Tiger Woods, kdyby se snad nechal ponížit něčím takovým jako zařazením do listiny náhradníků.