Hrozba z Pretorie útočí na evropský titul

09.10.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Branden Grace - vítěz Volvo Golf Champions 2012

Onoho 22. ledna málokdo tušil, jaký hráč se to dostal mezi evropskou elitu. Tu neděli totiž zahrál Branden Grace rozhodující birdie ve tříčlenném play-off turnaje Volvo Golf Champions v jihoafrickém Fancourtu. Coby nováček okruhu, vzešlý z Q-school, získal druhý titul za sebou.

Dnes je čtyřiadvacetiletý rodák z Pretorie vážným uchazečem o vítězství v Race To Dubai. Čerstvě totiž vyhrál Alfred Dunhill Links Championship a bylo to už jeho čtvrté vítězství v letošním roce.

V lednu na jeho domovském hřišti ve Fancourtu byli jeho protivníky v rozehrávce dva krajané, k nimž vzhlížel. Retief Goosen se ale na pětiparu nedostal druhou ranou na greem a zkazil chip. Ernie Els drajvoval do roughu a jeho maximem byl taky jen par. Pouze Grace jistil dvojputtem birdie a titul.

Els, jenž hrál o minulém víkendu skotskou klasiku také, měl na adresu mladšího přemožitele jen pochvalná slova. „Věděl jsem, že jednou bude vyhrávat. Má skvělé předpoklady a míří do světové špičky,“ přisadil si muž, jenž dává peníze jihoafrické nadaci na výchovu mladých hráčů. Grace na těchto základech vyrostl.

„Jsem celý bez sebe,“ řekl na začátku roku, když Else porazil. Týden předtím vyhrál bez play-off Joburg Open v Johannesburgu a mluvil o splněném snu. Zdaleka to ale nebylo vše. V dubnu zaskočil konkurenci na Volvo China Open, vyhrál o tři rány a sám nemohl uvěřit: „Tři výhry? To je prostě neuvěřitelné.“

Léto už neměl tak silné a prošel těžkou zkušeností na třech majorech, pokaždé s umístěním ve druhé padesátce. Na srpnovém PGA Championship neoprošel cutem. Začátkem září skončil podobně hluboko ve výsledkové listině na European Masters a dal si měsíční pauzu. Po ní se vynořil opět jako mistr.

To už není jen náhodné vyhrávání turnajů na důvěrně známých jihoafrických hřištích. I když Els poznamenal, že právě linksy Graceovým nízkým ranám vyhovují. Jenže na linksech je také třeba mimořádně dobře zacházet s putterem a čerstvý vítěz ze St. Andrews dokázal, že to ovládá.

Zároveň se vrátil do hry v Race To Dubai. Poskočil z dvanácté na třetí příčku finančního žebříčku, do něhož už nastřádal 2 028 216 eur. To je o necelých 800 tisíc méně než má současný lídr Rory McIlroy. Taková ztráta se dá v listopadovém dubajském finále dohnat, navíc se předtím ještě hraje sedm turnajů a v současné formě má Grace i na to, aby ohrožoval svého o rok mladšího severoirského konkurenta.

Bude si ale muset zvyknout na to, že taková pozice a velké akce s vysokou konkurencí jsou pro něj novinkou, zatímco McIlroy nebo třeba druhý v průběžném pořadí Justin Rose toho mají za sebou mnohonásobně víc.

Grace si troufá. „Rozhodně mám první místo v zorném úhlu,“ potvrdil. „Rozdíl není tak velký, možná jedna další výhra nebo pár dobrých výsledků.“ McIlroy se samozřejmě nevzdává. „Dvakrát jsem byl blízko výhře v Race To Dubai a pokusím se ho vyhrát,“ prohlásil jasně před úterním začátkem milionové jamkové exhibice Turkish Airlines World Golf Final.

Zatímco McIlroy nasbíral eurové body do žebříčku zejména na majorech a akcích WGC, tedy hlavně mimo evropský kontinent, Grace absolvuje akce European Tour s nižší dotací. O to jeho dosavadní výkon víc vyniká.