HP Byron Nelson

20.05.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – HP Byron Nelson Championship, TPC Four Seasons Resort, Irving, Texas, USA
(16. – 19. května, časový posun: -7 hodin)

 

 

 

 

Sang-Moon BaeNeděle – finálové kolo
Má v zápisu dvě bogey i double bogey, zahrál své nejhorší kolo na turnaji, přesto si pro premiérový titul na PGA Tour došel šestadvacetiletý Jihokorejec Bae Sang-moon. „Je to něco, o čem jsem vždycky snil. Vůbec nevím, jak mám reagovat,“ neskrýval své pohnutí vítěz. Po třech výkonech 66 ran zahrál tentokrát 69 (-1), stlačil konečné skóre na -13 a odsunul na druhou pozici Američana Keegana Bradleyho, jemuž se v nedělním prudkém větru vůbec nedařilo. Přinesl skórkartu s výsledným číslem 72. Přesně ty dvě rány nad par mu chyběly do případného play-off. Třetí místo obsadil Jihoafričan Charl Schwartzel s odstupem dalšího úderu a samostatně čtvrtý je nečekaný autor nejlepšího denního výkonu 65 (-5) Justin Bolli. Navzdory skvělému výsledku zůstává Američan až na 102. místě průběžného pořadí FedEx Cupu.
Bradleyho zápis je takový nijaký. Jen jedno birdie na 15. jamce, ale hlavně tři bogey a to poslední na sedmnáctce. Takhle se ztrácí vedení a naděje na výhru. Bae přitom byl k poražení, ačkoli se dostal do vedení ještě na první devítce (čtyři birdie mezi jamkami 3 a 7). Jenže na čtyřparu číslo 9 začaly jeho problémy, tam si přičetl dvě rány do plusu, a na desítce jednu další. Právě na jamce č. 15, kde se ojediněle vzchopil jeho americký sok, ztratil Korejec znovu. Ale naposledy. Naopak na šestnácté jamce díky poslednímu birdie šel znovu do vedení a chybující Bradley mu pozici usnadnil. „Když se má hra železy zase vrátila, nabyl jsem znovu sebedůvěry,“ popsal ropzhodující okamžiky Bae.
Další pořadí: 12. Cabrera, Points (-5), 17. Howell III (-4), 27. Day, Walker (-2), 33. Kuchar, Dufner (-1), 48. Harrington (+1).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Keegan Bradley udržel vedení, v neděli to ale bude ještě pořádné drama. Jeho náskok, který po dvou kolech čítal tři údery, se ztenčil. Druhý Sang-Moon Bae totiž ztrácí už jen jednu ránu. Je neskutečné, s jakou hraje jihokorejský golfista přesností. Všechna kola dosud obešel na 66 úderů. V sobotu hrál pět birdie a jedno bogey. Jak těžký bude nedělní boj s Bradleym? „To nikdo neví,“ nechce předvídat.
O jednu ránu si pohoršil Tom Gillis, který hrál na 67, je na skóre -11 a na lídra ztrácí dvě rány. Američan hrál až do předposlední jamky bezchybně, pak ale zapsal bogey. Naštěstí pro něj na osmnáctce přidal čtvrté birdie dne. „Díky tomu mi bude večeře více chutnat, to jsem si jistý,“ těšilo jej.
Bradley, který ve čtvrtek vytvořil rekord hřiště, si nyní proti druhému kolu o ránu polepšil a po 68 úderech stlačil skóre na -13. Ani v sobotu se ale nevyvaroval prokleté osmnácté jamce a potřetí v řadě na ni zahrál bogey. Zato si polepšil na jedničce, kde po dvou bogey hrál v paru. „Bylo to jedno z nejlepších kol,“ prohlásil Bradley po sobotě. Teď má před sebou poslední kolo a je rád, že do něj jde z vedoucí pozice. „Mělo by to být jednodušší, než kdybych útočil zezadu. Už teď jsem se cítil uvolněně, nebyl jsem nervózní,“ uvedl.
Do hry o titul může teoreticky zasáhnout ještě čtvrtý Scott Piecy, který zahrál 66 ran a s bilancí -10 ztrácí tři údery na Bradleyho. Další pronásledovatelé, včetně Charla Schwartzela, už jsou zpět o pět ran.
Další pozice: 5. Schwartzel (-8), 10. Points, Kaymer (-6),  19. Villegas, Day (-4), 32. Daly, Oosthuizen, Dufner (-3), 44. Sabbatini (-2), 63. Kuchar, Leonard (E).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Keegan Bradley a TPC Four Seasons, to jde zkrátka k sobě. Před dvěma lety zde triumfoval, včera vytvořil rekord hřiště a ve druhém kole svůj náskok udržel. Americký hráč si sice oproti úvodnímu dni o devět ran pohoršil, vedení si ale v poklidu pohlídal. Už ale ví, na co si bude muset dát v dalších dnech pozor. Trápí se na jamkách č. 1 a 18, kde v obou kolech zahrál bogey. „Byl jsem trochu nesvůj. První jamka je ale tady asi nejlehčí,“ přiznal. Nebýt posledního zkaženého úderu, mohl v polovině turnaje vést o čtyři rány. Takto se usadil na bilanci -11. „Jsem na toto kolo pyšnější než včera, necítil jsem se totiž celý den dobře,“ uvedl Bradley.
Páteční kolo ale mělo jiné hrdiny. Na 63 ran zahrál domácí hráč Tom Gillis, který se teprve poprvé z dvanácti letošních pokusů dostal přes cut. Jeho letošním maximem je dělené 25. místo z Honda Classic. Páteční kolo mu ale náramně sedlo a zahrál v něm osm birdie. Pět z nich zaznamenal na posledních sedmi jamkách. Jeho jediným škraloupem ve scorekartě je bogey z devítky. Stejným výsledkem se blýskl i jeho krajan Erik Compton, který si polepšil o devět ran a poskočil o 106 míst vzhůru. Aktuálně mu patří společná 14. pozice. S Gillisem se o druhé místo dělí Jihokorejec Sang-Moon Bae, který napodobil úvodní kolo a podruhé v řadě zahrál 66 ran.
Stejně jako vedoucí Bradley, také jeho čtvrteční pronásledovatel Charl Schwartzel zaznamenal zhoršení o jednu ránu. Zahrál shodně po třech bogey a třech birdie a z dělené čtvrté pozice na lídra ztrácí stále čtyři údery. „Bylo to takové nahoru a dolů, trochu frustrující den, takový mix,“ řekl Jihoafričan ke svému výkonu. Naopak o šanci bojovat o nadějné umístění se připravil čínský mladík Guan Tianlang, který po nadějném prvním kole (70) zahrál 77 ran a neprošel cutem. Šanci na úspěch mu vzala pětice bogey v řadě.
Další pořadí: 4. Schwartzel (-7), 13. Kaymer, Villegas (-5), 21. Crane (-4), 30. Points, Oosthuizen (-3), 43. Singh (-2), 53. Kuchar (-1),  68. Day, Harrington, Leonard, Dufner, Sabbatini (E).
Cutem neprošli: Slocum, Karlsson, O’Hair, Perez, Immelman, Garrigus, Guan Tianlang

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Fantastických 60 úderů (-10) posadilo do vedení Američana Keegana Bradleyho. Jeden eagle, deset birdie a dvě bogey je skóre, kterým vytvořil nový rekord hřiště. Ten až dosud na TPC Four Seasons drželi výkonem 61 Cameron Beckman (hrál ho v roce 2010), Justin Leonard (2001), Charlie Rymer (1996) a Billy Mayfair (1993).
Bradley dokázal, že to tady umí, vždyť před dvěma lety si na turnaji došel pro titul hned při svém debutu. Letos vede s náskokem tří úderů před Jihoafričanem Charlem Schwartzelem. O třetí místo se s odstupem další rány dělí trojice Ted Potter Jr., Harris English, Robert Karlsson. Čtrnáctiletý čínský amatér Kuan Tchien-lang začal v intencích svých předešlých vystoupení na americké půdě v paru a dělí se o 77. pozici.
Bradley do svého výkonu vložil intermezzo v podobě dvou bogey na osmnácté a první jamce, ani na jedné netrefil drivem fairway. Po těchto ztrátách neměl myšlenky na tak skvělý výsledek, natož pak na dosažení magické 59, kterou v historii PGA Tour zahrálo pět golfistů. Než přišla jeho slepená bogey, měl už na kontě pět birdie a další začal sbírat vzápětí. Vrcholem jeho výkonu byl eagle na pětiparové sedmičce, po něm dokončil kolo ve zdánlivé euforii dalšími dvěma birdie. Pak ale prozradil, že se cítil úplně jinak. „Když jsem šel na ten metrový putt do 60, byl jsem nervózní. Díky bohu to tam spadlo,“ přiznal se.
V letošní sezoně zahrál tak nízko zatím jen Phil Mickelson na Phoenix Open. V Bradleyho kariéře, jež je ověnčena i major titulem z předloňského PGA Championship, se takový výsledek nevyskytuje, hráč překonal osobní rekord o tři rány. „Vzácně se mi dařilo trefovat míč a proměnil jsem všechno, co jsem měl, prostě to dneska klaplo,“ dodal spokojeně lídr. Letos už má na kontě čtyři umístění v top 10, při předchozích dvou startech však neprošel cutem.

Další pořadí:
14. Howell III, Ooosthuizen (-3), 28. Kaymer (-2), 55. Points, Sabbatini (-1), 77. Kuan, Dufner, Harrington, Leonard (E), 98. Daly, V. Singh (+1), 120. Day, Gay (+2).

Top 10 prvního kola:

Po vypětí z The Players se podařilo získat do startovního pole několik hráčů zvučných jmen jako jsou Keegan Bradley, Jason Dufner, Dustin Johnson, či Matt Kuchar, to alespoň co se týče americké strany. Zahraniční ekipu povedou Jihoafričané Louis Oosthuizen a Charl Schwartzel, také Australan Jason Day. Dufner, Bradley a Day představují trojici předchozích vítězů, před nimi se z titulu radoval Jihoafričan Rory Sabbatini a také on bude letos na startu. Alex Čejka, jenž loni začal na druhém místě, ale propadl se na konečné devětadvacáté, zůstal těsně pod přihlašovací hranicí na čekací listině.

Tournament Players Course je jedním ze dvou hřišť resortu Four Seasons a na jeho založení v roce 1982 se podílel i sám Byron Nelson. Dřív se vzhledem k počasí a častým časovým prodlevám hrávalo částečně i na Cottonwood Valley Course, ale to první prošlo před pěti lety redesignem a už slouží jako turnajové samo. Leží v zástavbě na předměstí Dallasu, kousek od jedné z místních autostrád. Má par 70 a měří 6 553 metrů. Hráči se na něm utkají o dotaci 6,7 milionu dolarů (asi 133,5 milionu korun).

Odkazy: … TPC Four Seasons Las Colinas Satelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz

 

.