Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Hong Kong Open

07.12.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Miguel Angel Jiménez

European Tour – Hong Kong Open, Hong Kong GC, Fanling, Hongkong
(5. – 8. 12. 2013, časový posun: +9 hodin)

Neděle – finálové kolo a play-off
Turnaj dospěl do play-off tří hráčů poté, co všichni ukončili základní čtyřkolovou část výsledkem -12 ran. Jen Miguel Ángel Jiménez dokázal na první jamce play-off zahrát birdie, a tak zkušený Španěl odsoudil Stuarta Manleye a Prooma Meesawata na konečné druhé místo. Pro Thajce i Velšana to bylo do jisté míry zklamání, protože sahali po největším úspěchu kariéry.
Avšak Jiménez, jemuž bude za necelý měsíc padesát let, je vyškolil tím, že na odpališti osmnáctky, vybrané pro rozehrávku, vzal do ruky driver, přehrál je o desítky metrů a z dobré pozice na fairwayi si přihrál na jeden putt. „Pokud budu hrát tak jako tady, dostanu se do rydercupového týmu,“ připomněl Jiménez, jenž by říjnovým startem v Gleneagles překonal nejstaršího účastníka tohoto zápasu Teda Raye, jenž překročil padesátku o dva měsíce při premiérovém ročníku v roce 1927. Nejstarším vítězem na European Tour už Španěl je.
Manley nebyl rád, protože nevyrovnaným výkonem ztratil vedení, do play-off se dostal až díky birdie na poslední jamce, kterého dosáhl chip-inem. Jiné to bylo pro Meesawata, jenž zahrál ve čtvrtém kole dva eagly – na pětiparech 3 a 13. Ten druhý jej dostal do zvláštního stavu, takže vzápětí zapsal jediné bogey dne, ale dal se dohromady a nasázel do skórkarty čtyři pary. Jeho výkon 65 ran (-5) byl nejlepší v neděli, vyrovnal ho jen Nizozemec Robert-Jan Derksen, jenž obsadil samostatné čtvrté místo. Německý profesionál českého původu Alex Čejka klesl po výsledku 71 ran (+1) na dělené dvanácté místo.
Další pořadí:
12. Čejka (-6), 18. J. Carlsson (-5), 24. Kruger (-4), 30. Higgins (-3), 47. E. Molinari (-1), 60. Olesen (+1), 71. Sullivan (+6).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Už třetím lídrem turnaje je Stuart Manley, velšský autor tří vyrovnaných kol. V tom třetím se po dvou za 67 o jednu ránu zlepšil a dostal se na průběžnou bilanci -10. Znamená to náskok jednoho úderu před Indem Shivem Kapurem a Australanem Wadem Ormsbym. Alex Čejka zahrál rovněž vyrovnaně, má za sebou sérii 68 – 67 – 68 a znamená to pro něj dělené sedmé místo.
To, že německý hráč českého původu neudržel ani s takovým výsledkem třetí pozici, je dáno spoustou vyrovnaných výkonů na úrovni tří, čtyř a pěti ran pod par. Nejlépe, za 65 (-5), hráli čtyři účastníci a mezi nimi i španělský obhájce titulu Miguel Ángel Jiménez. Dostal se tak do hry o titul, z dělené čtvrté příčky ztrácí na Manleye pouze dvě rány. Naopak z okruhu uchazečů na zisk trofeje vypadl páteční lídr Jbe Kruger. Jeho 73 ran (+3) mělo za následek vypadnutí z top 20. Propad o dalších patnáct míst leaderboardem zažil David Higgins, jenž vedl po čtvrtku.
Manley, jehož maximem na European Tour je deváté místo z Mallorky v roce 2010, na sebe upozornil na nedávném Světovém poháru. Nejprve trefil hole-in-one a na následující jamce naprosto bez koncentrace zahrál 11 ran. „Chtěl jsem být ve finálovém flightu a to se mi povedlo,“ řekl čtyřiatřicetiletý golfista. „Už jsem několikrát vedl na Challenge Tour, to mi snad dodá dost klidu,“ nasměroval myšlenky k neděli.
Další pořadí:
15. Finch, Pavan (-5), 21. J. Carlsson, Kruger (-4), 42. Higgins, E. Molinari (-1),  50. Olesen (E), 55. Sullivan (+1).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Do čela se propracoval Jihoafričan Jbe Kruger, jenž má průběžné skóre -7 a jednu ránu náskoku před samostatně druhým Stuartem Manleyem z Walesu. Mezi trojicí na děleném třetím místě je také Alex Čejka. Mariánskolázeňský rodák reprezentující Německo zahrál 67 ran (-3) a dostal se na bilanci -5, kterou mají ještě Australan Wade Ormsby a Shiv Kapur z Indie. Čtvrteční lídr David Higgins zahrál o deset ran hůř a po výkonu 74 (+4) se propadl na dělené 27. místo.
Čejka byl nadmíru spokojen: „Měl jsem několikaměsíční pauzu. Je skvělé se vrátit a hned být tak vpředu. Je to sem dlouhá cesta, ale zatím se vyplácí.“ Hráč usídlený v Americe, jenž letos absolvoval jen několik turnajů nižších zámořských okruhů a ještě méně v Evropě, získal místo ve startovním poli na poslední chvíli. „Trénoval jsem hlavně doma, ale vypadá to, že to co teď dělám, funguje. Když se povedou další dvě taková kola, tak to beru,“ dodal.
Další pořadí: 14. Jiménez, Pavan, Finch (-3), 27. Higgins (-2), 49. J. Carlsson, Olesen (E), 59. E. Molinari, Sullivan (+1).
Cutem neprošli: Liang, J.M. Singh, S. Hansen, Daly.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Čtyřstý hráč světového žebříčku David Higgins zažil nejlepší start do velkého turnaje. Výkonem 64 ran (-6) se Irčan ujal vedení o jeden úder před Italem Andreou Pavanem, další hráči v průběžném pořadí ztrácejí víc. Německý golfista českého původu Alex Čejka zahájil velmi solidním výkonem 68 (-2). Postavil proti sobě dvě rozdílné devítky – na své první (jamky 10 až 18) zahrál čtyři birdie, s přechodem na začátek hřiště mu na čtyřparové jedničce uteklo double bogey a kolo dokončil osmi pary.
„Je to skvělé,“ zářil Higgins, jenž vešel na konci uplynulé sezony v povědomí golfových fanoušků jako hráč, jenž ztratil plné členství na European Tour o 20 tisíc eur. „Hrál jsem dobře od týčka po green a několik moc pěkných puttů tam spadlo. Na konci minulé sezony jsem už hrál dobře a přijel jsem sem v solidní formě. Na nějaké starty nárok mám, budu se snažit využít své šance,“ dodal jednačtyřicetiletý lídr. Nikdo nedokázal skórovat tak často jako on, v zápisu má devět birdie. Bilanci si pokazil třemi bogey, to poslední zahrál na své závěrečné jamce, jíž byla devítka.
Další pořadí: 15. Fraser, Čejka (-2), 44. Jiménez, J. Carlsson, Finch, Sullivan (E), 70. S. Hansen (+1), 133. Daly (+8).

Top 10 prvního kola:

Třetí regulérní turnaj European Tour svede proti sobě poněkud jinou konkurenci než předchozí dva v Jižní Africe. Budou ti suce některé evropské hvězdy, například Španěl Miguel Ángel Jiménez, jenž bude obhajovat titul, jeho krajan Rafael Cabrera-Bello, Dán Thorbjörn Olesen a další, ale velkou část startovního pole tvoří asijské veličiny, jakými jsou třeba Jeev Milkha Singh z Indie, Liang Weng-čchong z Číny či Thajec Boonchu Ruangkit. Rozmanitou společnost ze všech kontinentů, včetně australského a amerického, obohatí také Němec českého původu Alex Čejka, jenž v posledních dvou letech vyklidil pole na zámořských okruzích.

Hřiště s parem 70 měří 6 156 metrů, má relativně krátké čtyřpary a je parkového typu. Hustší porost se střídá s háji, kde jednotlivé stromy rostou několik metrů od sebe. Bude se na něm hrát o podíly z dotace 1,3 milionu dolarů (více než 26 milionů korun). To je zhruba polovina částky, jakou si účastníci rozdělili před rokem.

Odkazy: … Hong Kong Golf ClubSatelitní náhled na hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz

 

.