Honda LPGA Thailand

23.02.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

LPGA Tour – Honda LPGA Thailand, Siam Country Club, Pattaya Old Course, Chonburi, Thajsko
(19. – 23. 2. 2013, časový posun +6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Anna Nordqvist před sebe nikoho nepustila ani v závěrečném dějství a vyjma pár okamžiků ve druhém kole její jméno nikdy nezmizelo z horní příčky leaderboardu. „Nemám slov. Už je to nějaký čas, co jsem nevyhrála,“ rozpovídala se vyčerpaná hráčka. Od svého minulého titulu v roce 2009 absolvovala 95 startů Neměla to snadné, musela sáhnout k dalšímu dobrému  výkonu 68 ran (-4), aby uhájila pozici před Inbee Park, která zahrála o dva údery líp. Švédka skončila s konečným skóre -15, Jihokorejka -13. O další dvě rány zpět je samostatně třetí Catriona Matthew ze Skotska. Česky hovořící golfistky jsou mimo top 10. Němka Sandra Gal klesla po výkonu 71 (-1) na dělené 14. místo a Američanka Jessica Korda si výsledkem o ránu lepším pomohla do čtvrté desítky konečného pořadí.
Když Nordqvist po birdie na čtyřce následný čtyřpar pokazila double bogey, svitla ostatním naděje. Tu jim pozdější vítězka začala zase brát od sedmičky, kdy začala její birdie-forma. Celkem šestkrát takto snížila skóre a neublížilo jí ani bogey na osmnáctce, kdy už byla na prahu velké výhry méně koncentrovaná. „Sotva jsem dýchala až do posledního puttu. Inbee jsem měla neustále za sebou a také Michelle hrála výborně,“ doplnila. Park na závěr předvedla bezchybný výsledek a potvrdila, že i na tuto sezonu se připravila skvěle. Svým prvním letošním startem jasně uhájila pozici světové jedničky. Nezměnilo se pořadí ve finančním žebříčku. Vede nadále Korda před Karrie Webb a Stacy Lewis, Nordqvist se zařadila na čtvrté místo.

Další pořadí: 4. Wie (-10), 5. S. Lewis, Tseng, Thompson (-9), 10. Pettersen (-8), 11. Ryu (-7), 14. Gal, Stanford (-5), 17. N.Y. Choi, Pak (-4), 19. Hedwall, Webb, Ko (-3), 22, Feng, Kerr (-2),  30. Creamer (+1), 36. Korda (+4), 45. A. Mijazato (+6).

Sobota – 3. kolo
Několik vpravdě šampionských výkonů a jeden z nich podala i Anna Nordqvist, takže její vedení zůstalo neohroženo. Naopak po výsledku 67 ran (-5) šla do trháku a s průběžným skóre -11 už je od nejbližších konkurentek vzdálena na čtyři údery. O druhé místo se dělí Američanka Michelle Wie, která se snaží navázat na své nejlepší výkon z teenagerských dob, spolu s Inbee Park. Jihokorejská světová jednička přinesla výsledek shodný s Nordqvist a dala jasně najevo, že svou výsadní žebříčkovou pozici nemíní odevzdat. Norka Suzann Pettersen, jež ji nejvíc ohrožuje, zahrála jen na úrovni even par a klesla do třetí desítky průběžného pořadí. Klesla i Sandra Gal, i když se těsně drží v top 10, a Jessica Korda po mírném zlepšení a svém nejlepším kole 71 (-1), vyšperkovaném dvěma eagly, vystoupala na dělenou 44. pozici.
První devítku po birdie a bogey obešla lídryně v paru, mezitím vedla Wie a pak i Němka českého původu Gal, ale po eaglu na pětiparové desítce se postupně vrátila na scénu Švédka. „Po eaglu se vždycky dobře hraje, ale věděla jsem, že to bude chtít ještě skórovat. Trochu se zvedl vítr, proto to bylo těžší,“ řekla. Přesto přidala hned tři birdie, to poslední na finálové jamce, a potvrdila svou dosavadní turnajovou dominanci. Gal by bývala byla mezi jejími nejbližšími pronásledovatelkami, nebýt tří ztracených ran na jamkách 16 (double bogey) a 17 (bogey) a výkonu 73 (+1).
Pokud jde o další šampionské výkony, jeden takový předvedla bývalá světové jednička Tseng Ya-ni z Tchaj-wanu. S čistou skórkartou obsahující šest bogey odevzdala 66 (-6), ale našly se ještě dvě lepší. Výkon dne 65 (-7) patří Američance Brittany Lincicome, jež ovšem zůstává ve výsledkové listině osmadvacátá, a Catrioně Matthew. Zkušená Skotka byla už dokonce na mínus devíti, na osmnáctce však přišlo nečekané double bogey.
Další pořadí: 4. Granada (-6), 5. Tseng, Kerr, Ko, Thomspon (-5), 9. Matthew, Pak, Feng, Hedwall, Webb, Ryu, Gal (-4), 19. S. Lewis (-3), 23. Pettersen (-2), 28. A. Mijazato (+2), 37. N.Y. Choi (+4), 42. Creamer (+5), 44. Korda (+6).

Pátek – 2. kolo
Ani zhoršení Anny Nordqvist na 72 ran (E) nemělo za následek změnu ve vedení. Na prvním místě nadále figuruje Švédka, která ztratila větší náskok vinou bogey na jamkách 16 a 18. „Přišlo mi, že jsem opět hrála docela dobře, ale některá navrtání byla opravdu těžká,“ postěžovala si. Takhle je vpředu opět jen o jeden úder před trojicí konkurentek, již tvoří Španělka Azahara Muňoz, Julieta Granada z Paraguaye a také německá hráčka s českými kořeny Sandra Gal. Naopak její polokrajanka Jessica Korda klesla vinou výkonu 77 ran (+5) na dělené 56. místo.
Také Gal potvrdila, že to po ranním dešti bylo na pomalejších jamkovištích těžké. „Pin pozice na kraji greenů jsou pak něco jiného než když jsou uprostřed. Je to tak o dva putty na kolo navíc,“ zhodnotila. Mohla být i samostatně druhá, kdyby jí neuteklo jediné bogey na šestnácté jamce, kdy už byla na mínus třech díky trojici birdie z první devítky. Korda se naopak hrubě nepovedl závěr. Po birdie na čtrnáctce byla na bilanci even par, ale den zakončila odstrašující sérií double bogey – bogey – bogey – bogey.
Konkurentky v soupeření o post světové jedničky Inbee Park a Suzann Pettersen jsou seřazeny vedle sebe na jedenácté pozici, a tak Jihokorejka výsadní postavení ve světovém žebříčku před Norkou drží.
Další pořadí:
5. S. Lewis, Wie (-4), 7. Webb, Ryu (-3), 11. Ko, I. Park, Hedwall, Pettersen, Thompson (-2), 18. Kerr, Feng (-1), 23. A. Mijazato, Pak (E), 28. Tseng (+1), 33. Matthew (+3), 38. N.Y. Choi (+4), 45. Creamer (+5), 56. Korda (+7).

Čtvrtek – 1. kolo
V Austrálii to nevyšlo, ale Anna Nordqvist ukazuje i s přeletem do Thajska, že formu na zisk titulu momentálně má. Švédka zahrála nejlepší kolo  66 ran (-6) a ujala se vedení před smečkou Američanek. Se ztrátou jednoho úderu je samostatně druhá Michelle Wie, hladovějící po nějakém dalším úspěchu, o třetí místo se dělí její krajanky Jennifer Johnson, Angela Stanford a Lexi Thompson. Česká stopa začíná na dělené šesté pozici, kde figuruje i Sandra Gal reprezentující Německo spolu s takovými veličinami, jakými jsou další Švédka Caroline Hedwall, Jihokorejka Ryu So-yeon a Norka Suzann Pettersen. Světová dvojka zatím vyhrává pomyslný souboj s nejlepší ženou světového žebříčku Inbee Park. Ta zahájila sezonu na průběžném čtrnáctém místě turnajového pořadí. Úvod se tentokrát nepovedl Američance Jessice Korda, výkonem 74 (+2) se zařadila na 40. pozici.
Nordqvist před týdnem v polovině turnaje aspirovala na nejvyšší příčky, o víkendu ale klesla na pětačtyřicátou. To by si teď ráda odpustila, zvlášť když si ověřila, jaká je bojovnice. Když už spěla k dobrému výsledku, přišla dvě slepená bogey. „Zůstala jsem v klidu, protože se mi nezdálo, že bych hrála nějaké špatné rány,“ vysvětlila, jak se jí povedlo, že hned po nich zahrála eagle na čtyřparové patnáctce. „Byla to příjemná vzdálenost, tak jsem poslala pitch kousek za jamku a míče se do ní vrátil,“ dodala. Pak ještě o jednu ránu skóre snížila a bylo z toho vedení. Konkurentky má ale zdatné. Také Thompson se podařil eagle hned na pětiparu číslo 1 a Stanford na osmičce trefila hole-in-one. 
Další pořadí: 14. Kerr, Feng, S. Lewis, I. Park, Webb (-1),  27. Tseng, Creamer, Ko, Pak (E), 40. A. Mijazato, Korda (+2), 49. N.Y. Choi (+3), 59. Matthew (+4).

Před rokem zahájila Inbee Park právě tady velké tažení za postem světové jedničky. Jelikož měla delší herní přestávku, už před týdnem v Austrálii se na ni tlačily nejbližší konkurentky, avšak Suzann Pettersen, která ji bezprostředně ohrožovala, by bývala musela vyhrát nebo skončit samostatně druhá, což se jí nepodařilo. Nicméně i díky umístění ve třetí desítce se Jihokorejce v Rolex Rankings přiblížila na rozdíl 0,36 bodu. Park se dostavila obhájit jak loňský titul, tak svou dominanci v žebříčku. Její norská rivalka, stejně jako takřka kompletní světová špička včetně Sandry Gal a Jessiky Korda budou asistovat jejímu letošnímu soutěžnímu debutu. Včetně Lydie Ko, jež před dvanácti měsíci jakožto patnáctiletá hráčka startující na sponzorskou pozvánku zazářila a skončila druhá. Hřiště s parem 72 měří 5987 metrů. Bylo výrazně prodlouženo a vodní překážka, jež ho protíná v půli, tvoří nebezpečí těměř na polovině jamek. Dotace činí 1,5 milionu dolarů (asi 30 milionů korun).

Odkazy: … Siam Country ClubHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.cz … Race to the CME Globe