Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

The Honda Classic

26.02.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Russell Henley

PGA Tour – The Honda Classic, PGA National (Champion), Palm Beach Gardens, Florida, USA
(27. 2. – 2. 3. 2014, časový posun -6 hodin)

Neděle – finálové kolo a play-off
Rory McIlroy patoval na poslední jamce základní části do eagle a kdyby býval proměnil, rozhodl by o svém vítězství. Nestalo se a turnaj vyústil v play-off čtyř hráčů. Hned na první přidané jamce, pětiparové osmnáctce, se prosadil Russell Henley, neboť jako jediný zahrál birdie. Spolu s McIlroyem, jenž zapsal par, zůstali poraženými a o druhé místo se podělili ještě Ryan Palmer a Russell Knox. Ani jeden už dodatečnou jamku nedokončil, neboť ve chvíli Henleyova skvělého puttu jejich míče po čtvrté ráně stále ležely na greenu. „Užil jsem si ty ovace,“ připomněl Henley atmosféru kolem posledního jamkoviště. „Pro tohle hrajeme golf. A vyplatí se počkat si na to.“ Čtyřiadvacetiletý držitel šeku na 1,08 milionu dolarů čekal od loňského lednového Sony Open, jež vyhrál při prvním startu v roli profesionála. Nyní má jistý druhý start na Masters.
Po dvaasedmdesáti jamkách dosáhli všichni čtyři účastníci rozehrávky výsledku -8 ran, což jde na vrub extrémní obtížnosti, na kterou bylo hlavně díky navrtání nastaveno hřiště. Vylámal si na něm zuby i Tiger Woods, jenž v beznadějné situaci odstoupil pro bolesti zad a není klasifikován.
Zároveň proti hřišti neuspěl ani McIlroy, přestože šel do finálového kola s náskokem dvou ran na Henleyho a tvrdil, že takovou situaci umí zvládnout. „Nehrál jsem tak dobře, abych mohl myslet na výhru,“ konstatoval smířlivě. Do patnácté jamky zůstával ve vedení, přestože nijak nezářil. Na čtyřparové šestnáctce však drajvoval do bunkeru a druhou ránu odtud poslal do vody. Bylo z toho double bogey, vzápětí přišlo bogey a bylo po náskoku. Na osmnáctce ještě Severoir zabojoval, ale po výše popsaném birdie jen prodloužil své účinkování na turnaji do play-off a v něm prohrál. Hrál 74 (+4), Henley obešel finálové kolo za 72 (+2). Ani on tedy neměl nejlepší neděli a s vodou se potkal na tříparu číslo 15. Tato první jamka ze tří, tvořících takzvanou Medvědí past, znamenala pro něj double bogey, v závěru hrál dva pary. Jeho krajan Palmer byl z kvarteta nejlepší, hrál 69 (-1), Skot Knox šel do rozehrávky po výkonu 71 (+1).
McIlroy bude mít na PGA National smíšené vzpomínky, po výhře před dvěma lety loni v tristní pozici z turnaje odstoupil. A Woods, do něhož někteří diváci vkládali po jeho sobotním zlepšení naděje, to má podobné. Nikdy tu nevyhrál a letos odešel ze hřiště po třinácté jamce, jako důvod uvedl problémy se zády. V tu chvíli byl Američan už na denním skóre +5, které si přenesl z první devítky. Tři bogey a double bogey, to byla příliš velká zátěž na to, aby světový hráč číslo 1 mohl pomýšlet na solidní výsledek. Nedala se přitom vystopovat nějaká zjevná příčina či společný jmenovatel. Jednou trojputt, jindy přihrávka do roughu kolem greenu, pak zase zkažený drive do vody. Při double bogey Woods dokonce musel hrát třetí ránu do protisměru od praporku. Zdravotní problémy po třech vydřených parech na druhé devítce jeho marné počínání ukončily. Poté, co na Farmers Insurance Open skončil ve druhém cutu a neděle se ho vůbec netýkala, je to další předčasný konec v této sezoně.
Další pořadí: 12. Manassero, Scott, Bradley, Kirk (-4), 24. Fowler, Reed (-3), 33. Z. Johnson (-2), 46. McDowell, Westwood, Björn (E), 63. de Jonge (+4).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo

Podruhé se Rory McIlroy zhoršil o tři rány, ale stále to stačí. Severoir je nadále vedoucím hráčem se skóre -12, což znamená že ho po výkonu 69 ran snížil jen o jednu. Na druhé místo se za něj vytáhl Američan Russell Henley, přestože byl jen o ránu lepší než lídr. Ve finálovém flightu vystřídá Brendona de Jongeho ze Zimbabwe, jenž se potkal s mizerným dnem, po dvou double bogey a spoustě bogey ho 76 ran srazilo do třetí desítky průběžného pořadí.  Horní příčky doznaly dost změn hlavně s ohledem na lepší podmínky v dopoledním programu, kdy se nahoru dotáhlo několik účastníků, o třiatřicet míst na páté třeba Australan Stuart Appleby. Jeho nejlepší denní výkon 65 ran (-5) dorovnali ještě čtyři konkurenti a mezi nimi i Tiger Woods. Američan se dělí o 17. místo a na McIlroye ztrácí sedm ran. Může zkusit zopakovat předloňskou stíhačku, kdy v neděli zahrál rekord hřiště 62 ran a zavěsil se na konečné druhé místo za vítězného Severoira, jenž se tehdy stal světovou jedničkou.
Letos mohl mít komfortnější pozici, ale na sedmnácté i osmnácté jamce mu chyběl pokaždé centimetr, aby míč po jeho smělých birdie pokusech z velkých vzdáleností zapadl, kam měl. Při třech bogey tak McIlroyův výkon zůstává solidním, zvlášť když vedle něj de Jonge tak „vyváděl“ a ke konci musel jejich rychlý flight mnohokrát čekat na ránu. To, že ve finálovém kole na hřišti doprovodí čtyřiadvacetiletého dvojnásobného major vítěze Henley, způsobila zejména rána dne z hole tohoto Američana, staršího jen o měsíc než jeho nadcházející úspěšnější herní partner. Na čtrnáctce vyslal třísetmetrový úder direktně na jamku, balon dopadl těsně za ni, uskočil zpět a s mírnou pomocí praporkové tyče zapadl až pod ní. „Zpočátku jsem nevěřil, že jsem to tam trefil, ale samozřejmě eagle beru. Je pro mě darem, že budu moci jít poslední kolo s takovým hráčem,“ řekl.
Není tak časté, aby Woods odpočíval v klubovně či v hotelu, zatímco nejlepší by se teprve chystali do hry, ale stane se a tentokrát popsaná situace Američanovi svědčila. Zahrál své nejlepší kolo v turnaji. „V pátek jsem netrefoval míč dobře, teď už ano a také mi tam spadlo pár puttů,“ nenechal se strhnout k žádným emocionálním prohlášením. Ještě na první devítce se světová jednička potýkala s nepřesnostmi a po třech birdie a dvou bogey to nevypadalo na nějaké zvláštní vylepšení pozice. ve druhé polovině hřiště však přišlo kvarteto birdie, jež dalo Woodsovu výkonu punc kvality. Tři birdie zahrál favorit na trojparových jamkách – na pětce puttem z dvanácti metrů, na sedmičce z osmi, jen na patnáctce si z týčka přihrál 150 čísel k praporku. „Měl jsem z toho už dobrý pocit,“ doplnil suše.
Další pořadí: 17. Woods, Z. Johnson, Björn (-5), 24. Donaldson, Westwood, de Jonge (-4), 35. Fowler, Scott (-3), 42. García, Reed, Kirk (-2), 55. Manassero, McDowell (-1).
MDF mj.: McGirt, Compton, Yang, Love III.

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Navzdory zhoršení o tři rány se Rory McIlroy udržel v čele turnaje, a to opět o jednu ránu, jen před jiným protivníkem. Američana Russella Henleyho, jenž spadl na třetí pozici a ztrácí na vedoucího Severoira tři údery, vystřídal Brendon de Jonge ze Zimbabwe. Bogey na devítce, kterou hrál jako svou poslední jamku, mu nedovolilo vyrovnat se McIlroyovi a je samostatně druhý. Cutem jen těsně prošel Tiger Woods.
Začátek druhého dne zastihl McIlroye jakoby ospalého. Na čtyřparech 11 a 12 hrál bogey. Nejprve vinou drivu do roughu, odkud nemohl mířit přes vodu na green, pak pro změnu v důsledku nepřesné druhé rány do nepříznivé pozice v husté trávě vedle jamkoviště. Do páté jamky netrefil green v regulaci. „Je to otázka větší vyzrálosti, že jsem na sebe nezačal tlačit a příliš jsem to neřešil,“ vysvětlil. Ještě do konce první poloviny své denní porce golfu (druhá devítka hřiště) stihl ztrátu dvou ran vymazat. „Nepanikařil jsem, protože jsem věděl, že při svých schopnostech jsem schopen se dostat zpátky,“ dodal a čtyřmi birdie mezi jamkami 3 a 7 se skutečně opevnil v pozici lídra. Dobývali ji i jiní než de Jonge, ale dopadli o něco hůř. McIlroy v závěru skóroval na tříparech díky skvělé práci na greenech – na pětce proměnil putt z více než desetimetrové vzdálenosti a na sedmičce o mnoho kratší jeho vítězný úder putterem nebyl.
Třikrát se Woodsovo jméno v leaderboardu přehouplo přes hranici cutu a dvakrát pod ni zase spadlo. Nakonec přece jen vydrželo a diváci budou moci sledovat světovou jedničku i ve finálovém programu. Američan zahrál 69 ran (-1) a vrátil se na even par, kde každý ve hře na rány začíná. Přesně to je hodnota cutu. Woods po dvou birdie záhy chyboval. Po ušetřené ráně na trojce ji ztratil na čtyřce. Když skóroval na devítce, vrátil se dolů na jedenáctce. Definitivu mu přinesla až rána, od níž by to býval nečekal. Na čtyřparové třinácté jamce trefil druhou ranou nízký rough kolem greenu a měl vlastně štěstí, že míč nešel o metr doprava, protože by mohl lehce sjet do bunkeru. Takto mohl nejsledovanější golfista světa zamířit chipem rovnou na jamku a on ji také trefil. Ve zbytku kola zapisoval pary a pak si jen počkal na potvrzení postupu do druhé turnajové části.
Do dalších kol naopak nepostoupil o ránu Američan Phil Mickelson a hluboko v poli poražených skončil švédský král loňské sezony Henrik Stenson po výkonech 73 a 76 ran.
Další pořadí:
23. Scott, McDowell, Z.Johnson, Bradley (-3), 38. Fowler, Manassero,  Reed (-2), 66. Casey, Singh, García, Woods (E).
Cutem neprošli: Cabrera, Mickelson, VanPelt, Olesen, Kaymer, Glover, Harrington, Gallacher,  Garrigus, Wagner,  Uihlein, Goosen, Hanson, Schwartzel, Stenson.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Dvě birdie na závěrečných dvou jamkách vynesla do vedení Roryho McIlroy, jehož nejlepší výsledek má hodnotu 63 ran (-7). Mnoho podobných k vidění nebylo, na druhém místě je se ztrátou jednoho úderu za Severoirem domácí hráč Russell Henley, třetí místo je dělené opět o ránu zpět a figurují na něm Jihoafričan Rory Sabbatini, Američan William McGirt a Velšan Jamie Donaldson. Naopak Tiger Woods měl vlažný rozjezd, zahrál 71 (+1) a dělí se až o 81. pozici.
Na první devítce se McIlroy ještě zajížděl, zapsal dvě birdie, od desáté jamky nasadil ostřejší tempo a zakončil den bez jediné chyby či ztráty. „Rozhodně jsem to nečekal,“ začal hodnocení. „Vzhledem k tomu, co bylo v minulém roce, vždycky rád zahraju takové kolo,“ připomněl své loňské trápení na hřišti, kde se přitom ještě o dvanáct měsíců dřív stal poprvé světovou jedničkou. Závěr letošního zahajovacího kole měl excelentní. Na tříparu 17 trefil neprve ze 175 metrů blízko k praporku a pak proměnil birdie puttem ze čtyř metrů, na pětiparu 18 dokázal skórovat i přes druhou ránu do bunkeru.
Tahákem dopoledního programu bylo na čas 7:30 nasazení Woodse, jenž startoval na desátém odpališti a osmkrát za sebou zapsal par, na pětiparovém osmnáctce pak birdie. To však nebylo blýskání na lepší časy, neboť Američanovy potíže začaly double bogey na čtyřparové dvojce. Drajvoval do roughu a odtud byl schopen pouze vyťuknout míč na fairway. Následovala rána do bunkeru, čtvrtá na green a dva putty zhruba ze tří metrů. Vzápětí favorit opět skóroval, ale ve zbytku kola přidal ještě dvě bogey a birdie na závěrečné devítce. Jeho partneři si počínali lépe, Zach Johnson hrál -3 a Keegan Bradley -1.
Další pořadí: 11. Donald, Z. Johnson (-3), 22. Scott, Westwood (-2), 31. Björn, Bradley, Fowler (-1), 57. Olesen, Mickelson, McDowell (E), 81. Woods (+1), 101. Kaymer, García (+2).121. Stenson (+3), 133. Schwartzel (+4).

Top 10 prvního kola:

Teprve potřetí v novém roce a podruhé v zámoří se publiku představí Tiger Woods. Jeho minulý start na Farmers Insurance Open dopadl neslavně 80. místem, což byla na hřišti, kde Američan získal osm titulů, nečekané a pro něj bolestivé. Tohle je jiná situace. Woods nikdy na Champion Course v Palm Beach Gardens nevyhrál a když se turnaj konal na jiných hřištích v okolí, neměl ho v programu. Předloni se dělil o druhé místo, ale loni to nebylo nic moc, ani v jednom kole se nedostal pod 70 ran, poslední dokonce pokazil na 74. Spolu s ním se letos vrací do hry i Phil Mickelson, jemuž tento titul rovněž ve sbírce chybí. Američanům se na domovském hřišti PGA Tour nijak zvlášť nedaří, po Marku Wilsonovi se až loni stal Michael Thompson druhým domácím vítězem. Obhajovat titul bude v silné konkurenci, z minulých vítězů tu jsou Rory McIlroy, Rory Sabbatini, Camilo Villegas i Y.E. Yang.

Hrát se bude o šest milionů dolarů (přes 119 milionů korun) na hřišti s parem 70 o délce 6 545 metrů a Woodsova bilance na něm nebyla nijak zvláštní. Průměr skóre minulého ročníku činil +1,318 rány. Bývalo ještě těžší, ale jamku číslo 3, jeden z pouhých dvou pětiparů, Jack Nicklaus při svém redesignu “zlidštil” odstraněním vodní překážky. Investice 100 milionů dolarů pro celkovou revitalizaci v uplynulých pěti letech udělala z resortu malý golfový ráj, ale je třeba si ho na nejtěžším paru 70 v celých Spojených státech „odpracovat“. Takzvaná Medvědí past (jamky 15, 16 a 17) dávají dohromady par 10 (3, 4, 3) a špičkoví profesionálové tady dosáhli průměru 10,313. Letos má šestnáctka nový bunker a spousta dalších po hřišti byla zvětšena. Do pátku hovoří předpověď počasí od dešti, na víkend slibuje vítr.

Odkazy: … PGA NationalHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.czFedEx Cup