Hledejte doktora pro Tigera Woodse

13.03.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Tiger Woods

Svého času diskutoval golfový svět, opojený skvělými výkony novodobého fenoména, jestli je Tiger Woods „větší“ než tato hra, nebo ne. V nové době jako by kocovina bránila položit si otázky jiné (ačkoli už vystrkují růžky). Zvlášť když sám hráč občas „opičku“ přikrmí skvělou hrou a nedovolí svému okolí vystřízlivět. Zároveň mu však dělá občasné schválnosti. Jako teď s tím nzraněním.

„Vypadal, jako by to ta noha bolela,“ pokrčil rameny Webb Simpson, jenž tvořil druhou polovinu flightu v závěrečném kole Cadillac Championship. Po drivu na dvanácté jamce udělal Woods bolestnou grimasu a odjel ze hřiště. „Nijak sdílný nebyl,“ pokračoval šestadvacetiletý vítěz dvou loňských turnajů. Rozpaky z toho, jak dopadlo jeho první kolo, odehrané ve společnosti Tigera Woodse, nedokázal v televizním interview skrýt. Simpsonův špatný nedělní výkon, ať už se na hřišti pohyboval vedle někdejšího velikána, nebo později sám, je jen drobným reliktem z mnoha, jaké za sebou zanechává Woods v novém a zatím neslavném období své kariéry.

Jestliže titulky v amerických médií znějí „Woodsovo zranění zastínilo vítězství Justina Rose“, je to zároveň smutné i logické. Jiná věc je, čím se tyto články zabývají. Co přijde na přetřes mezi prvními, je Woodsův ohrožený start na Masters. Nejslavnější turnaj světa začne v Augustě za měsíc a bez Woodsovy účasti by jeho věhlas utrpěl.

Samozřejmě nejde ani tak o věhlas jako o marketingovou hodnotu. Jako by staré časy, kdy golfový svět srkal své opiáty z Woodsových výkonů na Masters (od prvního ze čtyř vítězství v roce 1997 skončil jen třikrát mimo top 10 a nikdy mimo top 25), nikdy neskončily. Ta situace začíná být stejně patologická jako Woodsovo tvrdošíjné lpění na tom, že dubnový vrchol sezony nevynechá za žádnou cenu. Nezapomeňme, jak se předloni velice příhodně právě před Masters „vyléčil“ ze své údajné závislosti na sexu.

Teď má Woods problémy s achillovkou. Opravdu je asi má, vždyť si ji nedávno dlouho léčil. Konzistentně vypadá i jeho přístup. „Dřív jsem se pokoušel hrát dál, tentokrát jsem se rozhodl udělat, co jsem považoval za nutné,“ komentoval golfista své odstoupení z turnaje. Ano, jeho dnes už asi chronické zdravotní problémy pramení z toho, že svůj organismus v minulosti přetěžoval.

Proč k tomuto přetěžování docházelo? Odpověď: v honbě za tituly, za rekordy, za slávou nejlepšího hráče všech dob, za pověstí „toho, jenž je větší než hra samotná“. Nemocný organismus nikdo nikomu nepřeje, cynický dodatek však zní: za své zdraví je každý sám spoluzodpovědný.

Woodsovo zranění není podle všeho tak vážné. Způsob, jakým o něm informuje veřejnost, by však mohl v golfovém světě vést i k částečnému vystřízlivění. Zapomeňme na to, že Woods má právo pravý stav svého zdravotního stavu držet v tajnosti. V tom případě ať vyhlásí absolutní informační embargo. Jenže to by nebyl on. On, kdo ve chvílích slávy šel na veřejnost s každým detailem ze svého života, a přitom žil druhý život prostopášníka.

Hleďme, jak zcela odlišným způsobem v neděli opustil areál v Doralu. Nasupený, že mu nejde hra a že má problémy s patou, jen odměřeně utrousil směrem k tiskovému šéfovi velkého turnaje dvě tři slova. Později je potvrdil a rozvedl do tří vět v tiskovém prohlášení.

Reportéři specializované televize Golf Channel byli dostatečně při smyslech, aby připomněli, že bývá zvykem se v takových případech svěřit do péče fyzioterapeutů, které PGA Tour dává hráčům k dispozici, a konzultovat s přítomnými lékaři. Zvláštní věc – přišlo se na to, že fyzioterapeutický tým už v neděli v Doarlu nebyl, protože prý bylo třeba, aby se přesunul do dějiště dalšího turnaje. Který z nich se mezitím stavil doma, o tom ve zpravodajství nebyla zmínka…

Možná je takový sarkasmus nemístný, nicméně všimněme si ještě, jak Woods v pondělí oznámil, že jeho zranění je jen „lehké“. Na Twitteru. Jakkoli je tato sociální síť v angloamerickém světě rozšířeným a tím i spolehlivým informačním kanálem, není to kanál oficiální. Jaké znamení tím Woods dává golfovému světu, který má teď z jeho výkyvů hlavu jako střep, je otázkou bez odpovědi.

Nelze se divit Rorymu McIlroyovi, že korektně popřál Woodsovi před Masters plné uzdravení, ale ty dodatky, že je to hráč, který „vládl golfu patnáct let a znamená moc pro jeho věhlas“ už si mladá Seveorir mohl odpustit. Není snad on sám teď světovou jedničkou a nechtěl by být stejně slavný?

Stejně jako v mnoha jiných případech se golf ve své zahleděnosti do svého údajně výlučného prostředí zapomíná zakalenýma očima rozhlédnout kolem sebe. Negolfová mediální a diskusní fóra si zatím dělají z Woodse legraci. Přirovnávají ho k ďáblovi v beránčím rouše, pořádají konkurzy na to, kdo najde doktora, který hráče konečně vyléčí, a podobně. Někdy to jsou zdánlivě bizarní věci, ale není nikdo, kdo rozhodne, na čí straně zůstal zdravý rozum.