Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Hledat favority Světového poháru? Nemožné

23.11.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Rory McIlroy je nejvýše umístěným účastníkem World Cupu ve světovém žebříčku

Specialisté z webových stránek PGA Tour favorizují Iry. Přestože z různých zdrojů tak trochu pokoutně pronikají klevety, že donedávna parťácký vztah Graema McDowella s Rorym McIlroyem ochladl „zhvězdnatěním“ druhého jmenovaného, na hřišti to vůbec nemusí být patrné.

Jenže má vůbec cenu pro takovou soutěž jako Světový pohár určovat favorita? Pro sázkové kanceláře určitě, pro fanoušky samozřejmě, pro sloupkaře nepochybně, ale nestranný divák, natěšený na další porci úžasného světového golfu, ví své. Ten, kdo má větší papírové předpoklady vyhrát, nemusí být v konečném pořadí vůbec vysoko.

Severoirská dvojice vypadá opravdu silně. Zatímco jiné tradiční země nereprezentují nejvýše postavení hráči ve světovém žebříčku, tady tomu tak je. McIlroy je druhý, McDowell čtrnáctý.

Ze světové desítky budou v čínském Mission Hills hrát už jen dva golfisté, oba však s partnery, jejichž žebříčkové postavení je mnohem horší. Za Německo čtyřka Martin Kaymer s Alexem Čejkou (314.) a za USA desítka Matt Kuchar s Garym Woodlandem (48.).

Na irské dvojici je pozoruhodné to, že oba její členové pocházejí z Ulsteru. Politické, náboženské a zeměpisné záležitosti ale golf chápe trochu jinak, a tak budou jednotný ostrov reprezentovat dva vítězové majorů z posledních let, kteří už společně Světový pohár úspěšně zvládli – v roce 2009 se dělili o druhé místo.

„Před dvěma lety jsem řekl, že to vypadá, jako by soutěž přicházela o prestiž, ale letošní startovní pole vypadá silně a je dobře, že hráči mu dávají takovou váhu,“ spláchl hovory o roli favorita McDowell.

V minulém ročníku zvítězila sice golfově nesourodá dvojice, ale jinak propojená silnými osobními vazbami. Vždyť jsou to bratři. Francesco a Edoardo Molinariové jsou důkazem toho, že triumfátoři se mohou vynořit takřka z neznáma. Tenkrát ještě ani jeden neměl na kontě velký individuální úspěch.

„V tom týdnu nám to sedlo a bavili jsme se,“ poodhalil Edoardo starou pravdu, čím se v golfu vyhrávají tituly. Klidem, uvolněným přístupem k věci. „Taky ale důkladně známe navzájem svou hru,“ dodal starší ze sourozenců.

Oba zároveň ukázali, jak zvláštní motivací může být, když golfista reprezentuje svou zemi, což se mu jako profesionálovi jen tak nepoštěstí. „Naše vítězství byl zlomový bod pro italský golf,“ potvrdil Francesco. „Pomohli jsme k jeho rozvoji v naší zemi.“

Jestli je nějaká země s prudkým rozvojem golfu, je to Čína. Hostitelský stát má v Mission Hills skutečný rýj vyznavačů této hry, ačkoli běžnému hráči tak trochu nedostupný. Asijská velmoc začala svůj ambivalentní vztah ke hře pěstovat shora, ale už i tam fungují mládežnická tréninková centra.

Žádným z nich neprošel třiatřicetiletý Liang Weng-čchong, jehož průnik do světové stovky byl jedním z milníků. A teď by mohl položit další. „Kdyby Čína vyhrála, a já myslím, že šance je veliká, bylo by to skvělé pro růst golfu v zemi,“ přisadil si.

Jeho partnerem bude Čang Sin-ťün, čtyřiadvacetiletý hráč, jenž na sebe upozornil nedávným 13. místem na HSBC Champions, kde v třeskuté konkurenci po třech kolech dokonce sahal po top 5.

Bude tedy doma favoritem Čína? Nebo bude platit další kombinace major vítězů, a sice v barvách Jihoafrické republiky? Charl Schwartzel hrál s Louisem Oosthuizenem amatérskou Eisenhower Trophy a na setkání po letech pod národní zástavou se oba těší.

Navíc jsou hladoví po úspěchu. Schwartzel patřil před necelým týdnem k nejlepším hráčům Výběru světa při porážce v Prezidentském poháru a má chuť týmový nezdar napravit. Tím spíš nemá o motivaci nouzi jeho parťák. „Do týmu jsem se nekvalifkoval v roce 2009 ani letos a loni, když jsem vyhrál The Open, se žádná taková soutěž nehrála. Ale nechceme žádný tlak. Prostě si půjdeme oba skvěle zahrát,“ pravil Oosthuizen.

Startovní pole přišlo zatím o jedinou výraznou postavu, pro zranění se odhládil Thomas Björn. V dánské sestavě ho vedle Anderse Hansena nahradí debutant Thorbjörn Olesen.