Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Hlava po americku, tráva po evropsku

24.09.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Alex Ferguson u týmu Evropy, sestřih Rickieho Fowlera, a ještě mnoho jiného se vedle spekulací o formě a spárování pro čtyřhry přetřásá v posledních dnech před zahájením Ryder Cupu. K zvláštnímu způsobu marketingu využila Nike Roryho McIlroye, zatímco Adidas propaguje kolekci bot. Debaty vzbuzuje i stav hřiště.

Sir Alex
Evropský kapitán Paul McGinley udržel v utajení fakt, že motivátorem jeho výběru bude Alex Ferguson. Dlouholetý úspěšný trenér fotbalistů Manchesteru United odešel na odpočinek v létě 2012 a než souhlasil s novou rolí, přál si, aby se to dopředu neprozradilo. Jakmile se ale objevil na hřiši, hned se stal středem pozornosti. McGinley si od něj slibuje, že sir Alex mu mimo jiné pomůže koučovat tým „zpoza lajny“, což bylo jeho místo při fotbalových zápasech.

Vlasové vlastenectví
Rickie Fowler se v Gleneagles objevil s novým sestřihem. Od pravé strany týlu hlavy až nad ucho má v krátkém vlasovém porostu vyholena písmena USA. Reportér Oliver Brown to v deníku The Telegraph označil za křečovité hurávlastenectví. Podle rakcí na sociálních sítích jsou američtí fanoušci zcela opačného názoru.

Souboj značek
Zatímco firma Adidas dala na trh speciální sérii obuvi v barvách obou týmů. Základem je vždy bílá a pro americký tým jsou přidány kombinace modré a červené, pro Evropany pak modré a žluté. Německý výrobce má v zápase pět smluvních hráčů – Jima Furyka, Justina Rosea, Martina Kaymera, Sergia Garcíu, Stephena Gallachera – a domácího kaptitána Paula McGinleyho. Nike využila pozornosti upřené na Roryho McIlroye a nechala ho v dějišti zápasu testovat nový driver Vapor Pro. Je podobný tomu, jaký severoirská hvězda používala v sezoně (Covert 2.0), na první pohled se liší barvou – McIlroy místo rudé hlavy používal černou se zelenými prvky. Kdyby třetí muž ve statistice délky odpalů na PGA Tour vytáhl do hry málo vyzkoušené náčiní, vystavil by se stejnému riziku jako Phil Mickelson v roce 2004, a tehdy se Američanovi s novinkami od Callawaye vůbec nedařilo.

Malá americká výhra
V Junior ryder Cupu, zápasu smíšených týmů, se zrodilo drtivé vítězství USA v poměru 16:8. Skotský kapitán poražených Stuart Wilson složil hold přemožitelům a zdůraznil, že rozdíl ve skóre je krutý s ohledem na to, jak tvrdě jeho hráči bojovali, a přesto nestačili. Ocenil však, že se utkání neslo ve férovém duchu. Výrazně k tomu přispěli i diváci, což je příslibem pro hlavní mač.

Hustý rough
Jestliže by evropský tým mohl spatřovat výhodu v tom, že se bude hrát na pomalejších a měkčích greenech, než jaké se vyskytují na US PGA Tour, s roughem je to jiné. Je hustší než ten, na jaký jsou zvyklí Američané, ale možná že hustý až moc. Rozpaky to vzbudilo na obou stranách. „Nečekal jsem osm palců vysokou trávu,“ řekl Jim Furyk za hosty. „Není to ideální, ale nejsme zklamaní. Stále je hřiště nastaveno po evropsku,“ řekl kapitán hostitelů Paul McGinley.

.