Historie Masters v otázkách a odpovědích

03.04.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Augusta National

První major v sezoně startuje již za týden. Slavné Masters se jako jediný turnaj Grand Slamu hraje stále na stejném místě, a přesto nezevšední. Jak je to možné? Připravili jsme si pro vás odpovědi na všechny zvídavé otázky týkající se akce, jejíž první ročník se hrál právě před 80 lety.

Kdo je duchovním otcem myšlenky uspořádat později slavný turnaj?
Turnaj byl založen newyorským obchodníkem s obleky Cliffordem Robertsem a skvělým amatérem Bobbym Jonesem, který v roce 1930 vyhrál tehdejší Grand Slam (US Open, British, Open, US Amateur, British Amateur), ve 28 letech ztratil motivaci a vrátil se ke své právnické praxi.

Kdo vymyslel termín Grand Slam?
Byl to Jonesův osobní životopisec a sportovní novinář z Atlanta Journal O. B. Keeler, který fenomenálního hráče provázel celou sportovní kariérou. Keeler výkon označil za Velkou ránu, anglicky Grand Slam.

Kdo objevil pozemky pro hřiště?
Opět Jones, který hledal místo, kde se dá golf hrát celý rok. Objevil ho na východě Georgie na ploše o velikosti 148 hektarů s nejnižším místem 42 metrů nad mořem. Pozemky kdysi sloužily jako školka ovocných dřevin a mnoho stromů a keřů tu ještě zůstalo.

Kdo vymyslel layout jamek?
Jones jamky navrhoval tím, že chodil po budoucích fairwayích a greenech a testoval vliv různých druhů úderů a taktiky na výsledek. „Vypadalo to, že tato země jen čekala na někoho, kdo by na ní vystavěl golfové hřiště. Na každé jamce se dá zahrát birdie, ale také double bogey. Musíte přemýšlet,“ podotkl.

Kdo hřiště profesionálně vyprojektoval?
Autorem designu je architekt Allister MacKenzie. V době 1. světové války se přeorientoval z lékaře na agenta kontrarozvědky a skončil jako golfový architekt. „Na místě, kde se dříve potili otroci, se nyní potí nejlepší hráči světa,“ řekl prý tehdy muž, který do hřiště vpašoval prvky z rodných linksů.

Proč MacKenzie neviděl své »dítě« při turnaji?
Skotský designér zemřel v 63 letech dne 6. ledna 1934, tedy jen tři měsíce před prvním turnajem. Je členem Síně slávy světového golfu.

Jak vznikl název Masters?
Ambiciózní Roberts pozval nejlepší hráč světa, aby vytvořil konkurenci US Open. Turnaj se jmenoval Augusta National Invitational, protože Jonesovi se název Masters zdál příliš domýšlivý, ale v roce 1939 rezignoval a od té doby se používá název Masters. Dodnes tu může startovat jen zhruba 100 pozvaných hráčů.

Proč v prvním ročníku nehrál skvělý profesionál Gene Sarazen?
Autor »úderu, který obletěl svět« z roku 1935 (albatros na jamce č. 15) nemohl v Augustě v premiéře o rok dříve startovat, protože hrál již dopředu domluvené a lukrativní akce v Jižní Americe.

Proč se vedle peněz a plakety hraje o zelené sako?
Vítěz turnaje získává od roku 1949 zelené sako, které je jinak určeno pouze členům a stává se tak součástí místního klubu. Sako nesmí opustit klub, porušili to pouze omylem Gary Player a dvakrát úmyslně zesnulý Seve Ballesteros.

Kdo byl prvním slavným členem klubu?
Roberts byl skvělý obchodník a manažer a uměle vytvořil prestižní klub. Lákal do Augusty přední finančníky, politiky a jedním z prvních členů se například stal pozdější americký prezident a vášnivý golfista Dwight D. Eisenhower. Jeho příklad přivedl v 50. letech ke golfu tři miliony lidí.

Kdo určuje výběr jídla při Večeři šampionů?
Podle tradice menu na slavností večeři, která se od roku 1952 koná v úterý před turnajem, vždy určuje obhájce titulu. V minulosti Tiger Woods překvapil hamburgerem, Sandy Lyle klobásou haggis, Bernhard Langer řízkem a Mike Weir losem. Bubba Watson loni servíroval grilované kuře. Co připraví Adam Scott?

.

Počet přečtení: 1 083
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

TOPlist
Square 300 Golf.cz