Historicky nejmladší vítězka na tour

01.02.2012 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Čtrnáctiletá novozélandská amatérská hráčka, Lydia Ko se stala historicky nejmladší vítězkou na turnaji profesionální golfové túry, a to i z mužů. V neděli vyhrála o čtyři rány turnaj New South Wales Open.

Nejlepší světová amatérka Ko zlomila rekord japonské hvězdy Ryo Ishikawy, kterému se to samé podařilo v patnácti letech.  Původem jihokorejská hráčka reprezentující Nový Zéland v nedělním kole zahrála 69 ran (-3). Celkově tak s minus čtrnácti ranami skončila na prvním místě s náskokem čtyř ran před Becky Morgan z Walesu. Ko byla blízko vítězství turnaje již minulý rok, ale nepodařilo se jí proměnit pat na poslední jamce.

Pro srovnání, slavná Britka Laura Davies skončila v posledním kole se 71 ranami a po třech kolech měla celkem 216 ran, tedy o 14 víc, než Ko. „Být součástí historie je jako zázrak, není to něco, co můžete jednoduše získat,“ vysvětlila Ko po svém skvělém výkonu. Její nejsilnější stránkou v posledních dnech byly drivy a hra železy. Dodává: „Také jsem skvěle patovala, byla jsem na skvělých pozicích skoro na všech greenech.“

Ko, navštěvuje sedmou třídu ve městě North Harbour poblíž Aucklandu, tento rok má ale v plánu zúčastnit se třiceti turnajů, včetně těch profesionálních, například i Australian Masters na Royal Pines na Gold Coastu, nebo LPGA’s Australian Open na hřišti Royal Melbourne. Pak se zaměří hlavně na amatérské turnaje a její kalendář je opravdu nabitý.

Mezi vzory mladé vycházející hvězdičky, která se na v roce 2003 společně s rodinou přistěhovala ze Seoulu do Austrálie, patří Američanky Michelle Wie a Alexis Thompson. Ko ale přiznává, že se později rozhodli pro Nový Zéland a to hlavně kvůli počasí.


Aneta Zárubová