Havajské Open je plné tradice, ale i moderny – přenosy budou opět ve 3D

11.01.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Waialae Golf Club

Matson Navigation Co. je firma, přepravující náklad mezi západním pobřežím Spojených států a Čínou. Jednu ze zastávek své tichomořské plavby mají obří trajekty na Havaji.

Americká armáda byla ve druhé světové válce v konfliktu s Japonskem. V Pacifiku se odehrávaly těžké námořní bitvy mezi oběma velmocemi a Havaj byla jednou ze základen vítězných mariňáků USA.

Obě historické cesty, obchodní a vojenská, se protínají právě na souostroví, tvořícím nejjižnější stát Unie. A onen průsečík leží ve Waialae Country Clubu, kde se už od roku 1965 utkávají golfoví profesionálové. Sony Open bude druhým podnikem nové sezony PGA Tour a prvním otevřeným pro všechny její právoplatné členy.

Transoceánská špeditérská společnost vstoupila do spojení s golfem v době před Velkou hospodářskou krizí. Přes Havaj se čile obchodovalo a své pobočky či rovnou sídla tu měly průmyslové a obchodní firmy. Hrát chodili hlavně manažeři a zaměstnanci. Golfu se dařilo, v roce 1930 se ve Wailae zformoval soukromý klub a prostředí bylo exkluzivní.

Zanedlouho, v důsledku poklesu podnikatelských aktivit, zkrachovala firma Territorial Hotel a její majetek, tedy několik hotelů a golfový klub, plně převzal do své správy Matson, jeden ze subjektů, který krizové období přečkal.

Po požáru oblíbeného Waialae Pavilionu, který nesloužil jen golfistům. ale také se tu tančilo, vznikly plány na přestavbu celého resortu. Souběžně se na pobřeží havajského ostrova Oahu usadili armádní jednotky. Zabraly také objekty kolem hřiště, včetně hotelu Royal Hawaiian. Také mezi vojáky bylo dost vyznavačů golfu, kteří hojně využívají možnost projít si místní fairwaje, a tak za odměnu nechalo velitelství svými silami vystavět nový Pavilion.

Havaji dala nový impuls turistika, jejíž rychlý rozvoj ve druhé polovině 20. století proměnil tvář souostroví k nepoznání. Golfu se tu začalo kromobyčejně dařit a Waialae drželo krok. Hawaiian Open v roce 1965 mělo mezi hráči hned úspěch.

Dlouho nebylo nutné nic radikálně měnit. Zásadní změnu si vyžádal až příchod televizního věku a také větší zájem publika, ačkoli na Havaji nikdy nebyl enormní jako na pevnině. Chválu si organizátoři a majitelé vysloužili za to, že nová osmnáctá jamka, vzniklá v roce 1999, zapadla do původního záměru originálních designérů. Obě devítky jsou rozprostřeny mezi moře a kopce tak, aby bylo v maximální míře využito délky slunečního svitu. A některé jamky proto stále nesou charakter svých tvůrců Setha Raynora a Charlese Bankse.

Největší novinku do námořnicko-vojenské tradice vnesl sponzor. Firma Sony se po loňské úspěšné premiéře i letos chystá v obou víkendových kolech přenášet záběry z druhé devítky ve 3D rozměru.