Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Greenkeepeři se setkali na Islandu

03.03.2011 | Redakce | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Zástupci Českého svazu greenkeeperů se v neděli 27.2. vrátili z více než úspěšné konference Federace evropských greenkeeperských asociací (FEGGA), která se konala v Reykjaviku. Hlavní témata byla obdobná jako v předchozích letech a to vzdělávání greenkeeperů a vztah golfových hřišť a životního prostředí. Během akce proběhl i tzv. International summit, kde se setkávají zástupci greenkeeperských organizací z Kanady, USA, Australie a Evropy.

Perfektní organizace celé akce byla v rukou islandských greenkeeperů a Deana Cleavera, sekretáře FEGGA. Pro zájemce, kteří na Island přicestovali s předstihem byla připravena jednodení cesta po golfových hřištích v okolí hlavního města, a zajímavých místech místní divoké přírody. Této příložitosti využili téměř všichni účastníci, protože všechny zajímalo tajemství islandského golfového zázraku a chtěli se podívat aspoň na některá z 65 islandských hřišť.

Ve čtvrtek večer byla konference zahájena slavnostní večeří, během které pronesl nádherný projev prezident Islandu. Ve své řeči shrnul zajímavosti jeho země, a vyzvednul její energetickou soběstačnost, ale hlavně kladně hodnotil vztah golfových hřišť a životního prostředí. Jeho slova doplnil president islandské golfové federace, který popsal současný stav hráčské základny, a připomenul, že v málo které zemi najdete desetinu populace alespon jednou za měsíc na golfu.

První den konference probíhal v hale restaurace Blue Lagoon, kde byl připraven prostor pro diskuzní skupiny, které řešily jednotlivá témata greenkeepingu. Na závěr dne proběhla malá panelová diskuse z oblasti mechanizace a současných trendů v její vývoji, které reagují na potřebu snižování nákladů a vstupů a snižování emisí.

Druhý den dopoledne se řešilo vzdělávání greenkeeperů, jeho standardizace, rozšiřování panevropských standardů do dalších zemí, příprava vzdělávacícho programu v České republice a další důležitá témata. Odpoledne bylo v režii programu ‚golf a životní prostředí‘ organizace Golf environment organisation (GEO). Vrcholem konference bylo prohlášení, že všechna golfová hřiště na Islandu se přihlásila do programu certifikace GEO. Tím se místní hřiště stala inspirací pro zbytek golfové Evropy.

Na závěr setkání proběhla výroční konference, běhěm které se zhodnotila činnost FEGGA a jejího pětičlenného výboru v minulém roce a proběhla volba nového výboru. Ten bude pracovat v následujícím složení:

Stig Persson – Švédsko –president
Ólafur Thór Ágústsson – Island -vicepresident
Michael Mc Feely –Irsko – člen výboru
Kamil Pečenka – Česká republika – člen výboru
Giovanny Nava – Itálie –člen výboru

Na závěr konference pozval předseda ČSG ing. Michal Voigts (na obr. vpravo) delegáty do Prahy, kde se bude v únoru 2012 konat příští konference FEGGA.

Během konference došlo k výraznému pokroku v oblasti vzdělávání a kvalifikace českých greenkeeperů. Zástupci ČSG dohodli úzkou spolupráci se společností GTC(The greenkeepers training committee) která má na starosti administrovat kvalifikaci greenkeeperů ve Velké Británii. Bylo domluveno, že v relativně krátké době bude připraveno jednání mezi ČSG a GTC směřující k překladu veškerých materiálů do češtiny a zajištění vzdělávání zakončené britskou kvalifikací NVQ II. Tím budou mít čeští greenkeepeři možnost získat uznávanou britskou kvalifikaci a to ve svém rodném jazyce. Díky minimální jazykové bariéře bude kurz přístupný i pro slovenské greenkeepery, členy ČSG. Celý systém zůstane pod kontrolou ČSG, který bude zajišťovat i místa pro praxi.

Kamil Pečenka

Pro český greenkeeping byla konference FEGGA v Reykjaviku velice úspěšná. Do výkonného výboru FEGGA byl opět zvolen český zástupce, byly navázány důležité kontakty a přijata důležitá rozhodnutí.

Těšíme se na setkání za rok v Praze!

Ing. Kamil Pečenka
Head greenkeeper Engelmann golfplatzpflege
Člen výkonneho výboru Českého svazu greenkeeperů
Člen výkonného výboru FEGGA

http://www.czgreen.com