Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Greenbrier Classic

08.07.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – The Greenbrier Classic, The Old White TPC, White Sulphur Springs, Západní Virginie, USA
(4. – 7. července 2013, časový posun: -6 hodin)

 


 

 

Jonas Blixt

Neděle – finálové kolo
Kdyby někdo hledal nejméně nápadného vícenásobného vítěze, jméno Jonas Blixt by na takový titul určitě aspirovalo. A přece to byl Švéd žijící na Floridě, jenž v deštivém závěru turnaje získal svůj druhý titul na PGA Tour v kariéře výkonem -13 ran. Už s padajícím soumrakem a více než tříhodinovém zpoždění, zaviněném hrozbou bouřek, si s pomocí skóre 67 (-3) vytvořil náskok dvou úderů  před čtveřicí hráčů na děleném druhém místě. Jsou jimi Australané Steve Bowditch s Mattem Jonesem a Američané Johnson Wagner s Jimmym Walkerem. Hlavně horší druhá polovina posledního dějství v podání prvně jmenovaného domácího golfisty byla vedle vítězovy konsistence hlavním prvkem nedělního dění na The Old White TPC, jehož změklé greeny vyžadovaly na hráčích okamžitou reakci a přizpůsobení.
Na hodnotu vítězného výkonu se devětadvacetiletý Blixt poprvé dostal po svém třetím birdie na desáté jamce, ve zbytku kola se potýkal s šancí, že zvítězí, nakonec úspěšně. Wagner šel sice až za ním a byl to on, kdo si držel vedoucí pozici, ale Švéd nebyl jediný, kdo na něj podnikl útok. Snažil se také Bowditch, jenž třetí birdie zapsal krátce před Blixtem na dvanáctce. Od té doby sobotní lídr spíš chyboval (bogey na jamkách 11, 13 a 15) a začal svou pozici opouštět. Zatímco Walker nedokázal zareagovat, Jonesův finiš přišel pozdě a Bowditch polevil, Blixtův boj, podpořený hlavně výtečnou hrou železy, byl úspěšný. Dvě bogey a dvě birdie jej udržely na mínus dvanácti a dovedly jeho výsledkovou šňůru k nebývalé vyrovnanosti. V jednotlivých dnech odevzdal výsledky 66 – 67 – 67 – 67.
„To je to, proč to dělám. Hraju pro vítězství. Potvrdilo se, že když děláte správné věci, když tvrdě trénujete, sny se splní,“ bájil rozradostněný vítěz, jehož tento titul mimo jiné opravňuje k cestě na Masters v příštím roce a s vysokou pravděpodobností i na nadcházející British Open. Po loňské výhře na Frys.com Open v jeho nováčkovské sezoně na zámořském okruhu z toho ještě účast na majorech nebyla. Když sledoval, jak se Wagner s Walkerem marně snaží jeho výkon dorovnat, i v zapadajícím slunci na něm byly vidět silné emoce. „Byl to těžký rok, moje hra nebyla na výši,“ přiznal nad množstvím letošních nezdařených cutů. Při šestnácti předchozích startech jich plná polovina pro něj skončila takto předčasně. Prémie 1,134 milionu dolarů trojnásobně převyšuje jeho dosavadní letošní výdělek.
Ještě před onou dlouhou vynucenou přestávkou zahrál nejlepší úplné kolo 65 ran (-5) Američan Jim Herman, jenž díky němu pronikl do třetí desítky leaderboardu. Jen o dvě rány horší, a celkově o jednu, byl třiašedesátiletý veterán Tom Watson a také on se dočkal posunu výsledkovou listinou nahoru.
Další pořadí: 17. Oosthuizen (-7), 23. Stallings, Watney (-6), 30. B. Watson, Horschel, DeLaet, Henley (-5), 38. T. Watson, Every (-4), 41. Simpson (-3), 54. Points (-2).

Konečné Top 10:

Video – souhrn čtvrtého kola:

Sobota – 3. kolo

S denní přestávkou se do vedení vrátil Američan Johnson Wagner, tentokrát je v něm samostatně a s průběžným skóre -14 si vytvořil náskok dvou ran před krajanem Jimmym Walkerem. Oba zahráli nejlepší denní výsledek 64 (-6) a spolu s nimi to dokázal ještě další domácí hráč Gary Woodland, momentálně na děleném třináctém místě. Hluboký pád zažil páteční lídr Matt Every, který hrál o tucet ran hůř 74 (+4) a propadl se na 27. pozici (-5).
Wagnerovi i Walkerovi se podařilo málo vídané, a sice zahrát birdie na finálové tříparové jamce. Oba to dokázali úspěšnými putty ze tří až čtyř metrů. Na skvěle připravených greenech byla k vidění i spousta delších jako hlavní ozdoby dne v podání mnoha hráčů na dalších místech leaderboardu. Walker tím svým završil čisté kolo, jeho lepší partner pro nedělní finálový flight má ve skórkartě o birdie víc, protože musel vyvážit bogey ze čtyřparové sedmičky.
„Zahrál jsem velice mnoho dobrých golfových ran. Měl jsem jasnou představu, co mám udělat, při každém švihu,“ popsal své herní rozpoložení lídr, jenž před příjezdem do White Sulphur Springs sedmkrát za sebou neprošel cutem a v předchozích čtyřech kolech zahrál všehovšudy tři birdie. „Občas když hrajete špatně, zapomenete kdo jste. Poslední dobou jsem se snažil naladit pozitivně a připomenout si, že jsem už třikrát vyhrál,“ dodal Wagner. Absolventa nedaleké Virgina Tech přijela podpořit spousta známých a také dost přiznivců školního týmu této univerzity v jejích barvách (tmavorudá a oranžová), což si jejich favorit pochvaloval.
Třiašedesátiletý čestný profesionál pořadatelského klubu Tom Watson se sice nepatrně zhoršil na 72 ran (+2), ale s průběžnou bilancí -1 si zahraje i nedělní kolo, pro něž pořadatelé redukovali počet účastníků na 71 a deset z těch, kteří prošli cutem, ale klesli na konec výsledkové listiny, vyplatili už po sobotě podle pravidla „made cut, did not finish“ (MDF).
Další pořadí: 16. Watney, Stallings, Henley (-6), 27. DeLaet, Hanson, Every (-5), 41. Horschel, B. Watson (-4), 47. Simpson (-3), 54. Points (-2), 62. T. Watson (-1).

Top 10 třetího kola:

Video – přehled třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Američan Matt Every nebyl po prvním kole v první desítce. Ve druhém však zahrál 62 úderů (-8) s osmi birdie a s celkovým skóre -9 vylétl do čela turnaje. Dlouho se zdálo, že o vedení se bude dělit rekordní počet hráčů, ale Every v jednom z posledních flightů, které zůstaly na hřišti, zahrál birdie na zrádné deváté jamce, kterou hrál jako svou poslední, a oddělil se od pětice, dělící se o druhé míst. Se ztrátou jedné rány na lídra to jsou jeho krajané Daniel Summerhays, Bill Lunde, Russel Henley, Johnson Wagner a Australan Steven Bowditch. Phil Mickelson neprošel cutem, což se naopak podařilo třiašedesátiletému Tomu Watsonovi.
„Celý rok jsem nic nezahrál,“ ulevil si Every po svém nejlepším letošním kole, jehož číslo mohlo být ještě lepší, kdyby býval proměnil některou z birdie šancí ze vzdáleností od tří do pěti metrů. I tak má na kontě velmi solidních 26 puttů. „Nějaké tam spadly, hlavně až do greenu jsem hrál dobře,“ doplnil 104. hráč průběžného pořadí FedEx Cupu. On i většina těch, kteří jsou za ním naměstnáni, by v případě výhry získali nečekaně skvělé postavení pro přihlašování do špičkových turnajů, o dvouleté příslušnosti k PGA Tour nemluvě.
Zatímco špička většinou odpočívá a přesunuje pozornost k jedinému evropskému majoru British Open, tyto turnaje jsou příležitostí pro hráče druhé stovky zámořského okruhu zaútočit na postup do play-off, které se blíží velice rychle. „Tato sezona je velmi krátká,“ přitakal Wagner. „Naštěstí mám jistý i příští rok díky své výhře z roku 2012, ale samozřejmě bych byl letos rád do 125. místa,“ shrnul za všechny ostatní s výjimkou Henleyho, jenž si body nahrál v lednu a rád by se výsledkům ze začátku roku opět přiblížil.
Další pořadí: 11. Spieth (-6), 17. Points, Haas, Oosthuizen (-5), 35. B. Watson, T. Watson, Hanson, Stallings, Simpson (-3), 60. Horschel, DeLaet (-1).
Cutem neprošli:  Išikawa, Appleby, Howell III, Gay, Mickelson, V. Singh, Duke, Immelman, Weekley.
Odstoupil: Daly.

Top 10 druhého kola:

Video – přehled druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Už v brzkých dopoledních hodinách se jména Tommy Gainey a Johnson Wagner objevila za jedničkou znamenající vedení v turnaji a vydržela tam až do soumraku. Výsledek obou Američanů 62 ran (-8) už nikdo nedorovnal, na rozdíl jednoho úderu se mu přiblížili jejich krajan Webb Simpson s Jihokorejcem Park Jin a takto ve dvojici se dělí o třetí místo. Domácí diváky potěšil díky skóre 68 (-2) znalec zdejšího prostředí Tom Watson a ve třiašedesáti letech zaútočil na cut. Zato Phil Mickelson připravil výkonem 74 (+4) na pátek publiku zajímavé téma, a sice zda je schopen takovou ztrátu dohnat a proniknout mezi aktivní polovinu hráčského pole i pro víkendový program. Z úrovně even par by býval k němu měl mnohem blíž, ale na předposlední jamce zahrál triple bogey 8 a jednu ránu navíc přidal ještě i na závěrečném trojparu.
Oba lídři se předvedli ve vynikajících světle, nechybovali a Gainey zahrál sedm ze svých devíti birdie na čtyřparových jamkách. Wagner měl sedm birdie na kontě už po jedenáctce a také jemu svědčily čtyřpary. Na dvanáctce ovšem potřeboval pouze tři rány ke zdolání tohoto pětiparu a eaglem svou skórovací smršť zakončil. „V posledních měsících jsem si tolik zábavy na hřišti neužil,“ přiznal trojnásobný majitel titulů z PGA Tour, jenž letos nemá na kontě ani jedno umístění v top 10. Po chip-inu do eaglu obešel zbytek hřiště bez zisku či ztráty a k tomu, že nevyužil několika šancí jít se skóre ještě níž, posléze dodal: „V minulých týdnech jsem byl zklamán 76. a 79. místem, takže jsem rád zklamán kolem za 62.“ Gainey loni získal jediné turnajové vítězství díky rekordním 60 ranám ve finálovém kole McGladrey Classic. Přiznal, že prošel fází, kterou všichni golfisté znají: „Přestal jsem mít radost ze hry. Sám sebe jsem dostal pod příliš velký tlak a teď se vracím zpět.“ Když mu reportér řekl, že před třemi lety tady zvítězil Stuart Appleby finálovým rekordem rekordů 59, Gainey se pousmál: „Doufám, že se v součtu dostanu pod 20. Bude záležet na tom, kolik naprší a jak měkké hřiště bude.“ V úvodním dějství měli hráči povoleno čistit míče.
Další pořadí: 21. Oosthuizen, Henley (-3), 32. Haas, B. Watson, T. Watson, Palmer (-2), 49. Duke, Howell III, Horschel (-1), 67. Points (E), 126. V. Singh (+3), 135. Mickelson (+4), 145. Daly (+5).

Top 10 prvního kola

Video – přehled prvního kola:

Návrat Phila Mickelsona, jenž se postaví do téhož flightu s Bubbou Watsonem a obhájcem titulu Tedem Potterem, bude turnajovou ozdobou, atraktivní bude přímá konfrontace mězi vítězem z minulého týdne Billem Haasem a dvojicí Nick Watney, Webb Simpson. Do hry jde Jihoafričan Louis Oosthuizen, nenápadný Kanaďan Graham DeLaet jde prodat formu, díky níž má na kontě dvě čerstvá umístění v top 10. Z popředí průběžné výsledkové listiny FedEx Cupu jsou tu Billy Horschel a Boo Weekly, divoké karty získali mimo jiné nestárnoucí místní profík Tom Watson a neodmyslitelný John Daly.

Všichni změří síly na dalším z hřišť kategorie TPC. Nejstarší osmnáctka v resortu vznikla už v roce 1914. Od té doby došlo k vyrovnání některých fairwayí a renovaci všech místních greenů. Par 70 je od loňska prodloužen na 6 663 metrů. Dvě pětiparové jamky jsou součástí až druhé devítky (č. 12 a 17) a finálovkou je netradičně trojpar, přeťatý před greenem zdejším potokem. Dotace turnaje je 6,3 milionu dolarů (přes 125 milionů korun).


Odkazy: … White Sulphur SpringsHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz

.