The Greenbrier Classic

06.07.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Angel Cabrera

PGA Tour – The Greenbrier Classic, The Old White TPC, White Sulphur Springs, Západní Virginie, USA
(3. – 6. července 2013, časový posun: -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Přestože na třinácté jamce zahrál eagle druhou ranou ze stopadesátimetrové vzdálenosti, o vítězství Ángel Cabrera ještě musel bojovat. V tu chvíli vedl o tři rány, ale vzápětí jako by ztratil koncentraci a přidal dvě bogey. Definitivně se na konečné skóre -18 dostal díky birdie na sedmnáctce. Hrál podruhé za sebou 64 ran (-6) a předčil o dva údery Američana George McNeilla na druhém místě. „Důležitý byl driver,“ poukázal Argentinec na svou hlavní zbraň. „Byl jsem spokojen se svou hrou a cítil jsem se psychicky v pohodě. Jsem velice šťastný,“ řekl přes tlumočníka, jak má ve zvyku.

Je to první Cabrerova výhra na řadovém turnaji vyjma majorů. Čtyřiačtyřicetiletý golfista vyhrál US Open v roce 2007 a Masters o dva roky později. Letos se mu herně nedařilo a vystavil se riziku ztráty hráčské karty na PGA Tour. „Potřeboval jsem to. Chtěl jsem vyhrát. Cítil jsem, že to mám ve svých rukou a nechtěl jsem si to nechat ujít,“ dodal. Na TPC Old White je jediným Neameričanem na horních jedenácti pozicích. McNeill se na druhou vytáhl z 19. místa díky rekordnímu kolu 61 úderů. V jeho skórkartě je i hole-in-one z tříparové osmičky. Vydobyl si nečekaně právo startu na British Open, ale dosud neoznámil, zda ho využije, protože před turnajem ohlásil delší pauzu, aby mohl čas trávit ve společnosti těžce nemocné sestry. Spolu s ním si start na třetím majoru sezony zajistili Chris Stroud, Cameron Tringale a Billy Hurley III. Posledně jmenovaný lídr po třech kolech hrál tři rány nad par a odsunul se na dělené čtvrté místo (-9).

Rozruch způsobilo eso, které zahrál Bud Cauley, protože ho dosáhl na osmnácté jamce. Čtyři předchozí ročníky se bez tohoto výkonu musely obejít a skoro se zdálo, že finálovka mu nepřeje. Od prvního ročníku turnaje v roce 2010 je tady totiž vypsána speciální prémie: každý divák, který bude u osmnáctky přítomen v okamžiku, kdy se tu zrodí hole-in-one, získá sto dolarů. Šeky na tento daný obnos se také začaly rozdávat krátce poté, co dozněly oslavy Cauleyho rány, k níž použil sedmičku železo na vzdálenost zhruba 150 metrů, tedy nijak extrémní, ovšem na green předělený příčnou terénní vlnou.

Další pořadí: 16. B.Watson (-7), 23. Holmes, Haas (-6), 26. Wagner, Reed, Villegas (-5), 35. Blixt, Stricker (-4), 52. Na, Leonard, Howell III (-2), 64. De Jonge (E).

Konečné Top 10:

Video – přehled čtvrtého kola:

Sobota -3. kolo
Atak několika hráčů s nízkým skóre Billy Hurley III ustál a s průběžnou bilancí -12 je nadále ve vedení, a to s náskokem dvou ran před Ángelem Cabrerou. Právě Argentinec je jedním ze tří autorů nejnižšího skóre dne 64 (-6), zatímco lídr zapsal 67 (-3). Spolu s Cabrerou byli takto úspěšní ještě Američané Michael Thompson s Cameronem Tringalem a dělí se o čtvrtou pozici. Třetí je další domácí hráč Kevin Chappel. Vyjma Cabrery nemá nikdo ze jmenovaných jistou účast na British Open, z první desítky pak už jen Steve Stricker, v neděli toho tedy bude mnoho, oč hrát.

Hurley, jenž sloužil pět let u válečného námořnictva (viz níže), v takové pozici na turnaji PGA Tour nikdy nebyl. Zvládal ji dobře. Zapsal dvě bogey, z nich to druhé na patnácté jamce, jinak by býval vedl ještě o víc, den zakončil třemi pary. Buď se na green dostal v regulaci, nebo jeho míče často končily blízko nich, takže několikrát dohrál stylem chip-putt. „Zasáhl jsem spoustu fairwayí a zahrál množství dobrých ran. To je můj způsob, nejsem z týčka tak dlouhý, ale pálím to rovně. Celkově to byl hodně dobrý golf. Je to parádní, mít šanci na vítězství, v neděli hodlám zůstat sám sebou a hrát zase dobře,“ komentoval nečekanou pozici dvaatřicetiletý golfista.

Další pořadí: 12. Haas, B. Watson (-6), 19. Todd, Blixt, Bradley (-5), 30. Howell III (-4), 43. Simpson, T. Watson, Na, Reed (-3), 56. Woodland (-2), 61. Kirk (-1).
MDF mj.:
Daly, Bowditch, Steele.

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Nečekaný nástup předvedl Billy Hurley III a díky výkonu 63 ran (-7) se dostal do vedení se skóre -9. I proto, že Švéd Jonas Blixt dal zapomenout na svou loňskou výkonnostní vyrovnanost (čtyři kola v rozmezí jedné rány) a zhoršil se o devět úderů na 73 (+3). Má to za následek lídrův pád až na dělenou pětadvacátou pozici se ztrátou šesti ran na nového vedoucího muže. Ten má těsný náskok před dvojicí amerických krajanů Kevin Chappel, Christ Stroud. Všichni tři i další z domácích hráčů Troy Matteson na samostatné čtvrté příčce hrají o čtyři volná místa ve startovním poli The Open Championship.

Absolvent vojenské námořní akademie a veterán z Perského zálivu Hurley III a později špičkový univerzitní golfista byl před příjezdem do White Sulphur Springs na 80. místě fedexcupového žebříčku, i to byla skvělá pozice na nováčka, který na velký okruh přišel díky 26. místu v loňské Web.com Tour. Vítězstvím by svou kariéru nečekaně posunul do vyšších pater. Symbolicky se právě on dostal před kamery a mikrofony v Den nezávislosti, jeden z nejvýznamnějších amerických svátků. „Býval jsem námořní důstojník a golf byl až na druhém místě,“ řekl. Mezi vojáky však vynikal a získal několik ocenění za armádní golfové soutěže. V roce 2009 vystoupil ze služby, dva roky se pohyboval na menších golfových okruzích, pak postoupil na tehdejší Nationwide Tour. „Je to skvělé, zahrát takové kolo zrovna 4. července,“ přitakal dvaatřicetiletý hráč, jenž odevzdal kartu se sedmi birdie.

Další pořadí: 13. Bradley, Reed, Na (-4), 25. Blixt (-3), 35. Todd, Howell III (-2), 49. Woodland, T. Watson, Haas (-1), 69. Simpson, Daly (E).
Cutem neprošli mj.: Watney, Leishman, Singh, Clarke, Walker, Faldo.

Top 10 druhého kola:

Video – přehled druhého kola

Čtvrtek – 1. kolo
Sice dvě bogey, ale ještě lepší start než loni, kdy vyhrál, to je výzva Jonase Blixta nejen pro zbytek startovního pole, ale trochu i pro něj samotného. Švéd žijící ve Spojených státech zapsal i osm birdie a výsledek 64 ran (-6) znamená vedení o jeden úder před osmičkou konkurentů, mezi níž je Novozélanďan Danny Lee a sedm amerických golfistů. Další okteto se dělí o třetí pozici, takže to ještě bude ostrý boj nejen o titul, ale také o místa na The Open Championship. Blixt má start na třetím majoru sezony jistý, pak už ale z těch, kteří se dostali do popředí výsledkové listiny, jen D.A. Points a Chris Kirk.

Druhé místo na Masters, ale také sedm neúspěšných cutů, to je součást Blixtovy bilance v této sezoně. „Když se podíváte na statistiku, letos se mi nedaří čipovat a patovat jako v minulosti. Ale v předchozím týdne jsem na tom zapracoval a cítím, že se vracejí bývalé jistoty,“ hledal vysvětlení. Na důkaz toho předvedl hned tři chipy, jimiž skóroval. Kolo, v němž zahrál o dvě rány líp než ve svém zahajovacím a nejlepším v loňském ročníku, považuje za povzbuzení, že je na správné cestě.

Další pořadí: 18. Reed, Howell III, Bradley (-3), 31. Fernandez-Castaňo, Daly, Leishman, B. Watson (-2), 53. Haas, Woodland (-1), 71. Steele, Walker, Watney, (E), 92. Clarke, Singh, Todd, Simpson, T. Watson, Faldo (+1), 142. Choi, Hanson (+4).

Top 10 prvního kola:

Video – přehled prvního kola:

 

Před turnajem
Loni to byl tak trochu turnaj druhého sledu, v němž americký Švéd Jonas Blixt zvítězil velmi vyrovnanou sérií 66 – 67 -67 – 67. Ve startovním poli nechybí, i když pozornost je pochopitelně zaměřena také na těžké kalibry, jakým jsou domácí hráči Bubba Watson, Steve Stricker či Jimmy Walker a další, nebo někdejší anglická hvězda Nick Faldo. Zda projde cutem při svém letošním pokusu vrátit se na scénu, nebo kdo získá další karty na blížící se British Open, to budou další dílčí témata turnaje.

Všichni zúčastnění změří síly na dalším z hřišť kategorie TPC. Nejstarší osmnáctka v resortu napodobující v určitých pasážích slavná skotská hřiště vznikla už v roce 1914. Od té doby došlo k vyrovnání některých fairwayí a renovaci všech místních greenů. Par 70 byl předloni prodloužen na 6 663 metrů. Dvě pětiparové jamky jsou součástí až druhé devítky (č. 12 a 17) a finálovkou je netradičně trojpar, přeťatý před greenem zdejším potokem. Dotace turnaje je 6,5 milionu dolarů (přes 130,65 milionu korun).

Odkazy:White Sulphur SpringsHřiště na satelitní mapě Stránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czFedEx Cup

.